Boimovská kaple

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boimovská kaple
Часовня Боимов 018.jpg
Základní informace
Architekt Andrzej Bemer
Výstavba 1615
Poloha
Adresa Lvov, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boimovská kaple (ukr. Каплиця Боїмів, pol. Kaplica Boimów), je renesanční kaple ve Lvově, postavená na počátku 17. století, hned vedle římskokatolické katedrály na bývalém hřbitově. Je to jedna z nejcennějších památek Lvova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaple byla postavena maďarským přistěhovalcem, tajemníkem polského krále Štěpána Báthoryho, György Boimem jako hrobová kaple jeho rodiny. Kaple byla navržena Andreasem Bemerem. Sochařská výzdoba je dílem dvou vratislavských sochařů: Johanna Scholze a Johanna (Hanse) Pfistera. Kaple byla až do 18. století spravována rodinou Boimů, pak se dostala pod správu římskokatolické katedrály. Roku 1945 byla kaple uzavřena sovětskými orgány a chátrala kvůli nedostatku péče. Od roku 1969 tvoří oddělení Lvovské galerie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Boimovská kaple

Kaple byla postavena ve stylu nizozemské renesance, tedy s velmi bohatou sochařskou výzdobou. Má čtvercový půdorys a její kazetová kopule na tamburu stojí na pendentivech. Na kupoli je lucerna s postavou Bolestného Krista. Byla postavena jako volně stojící, až v 19. století byl přistavěn městský dům na jedné straně. Uspořádání je podobné krakovské kapli krále Zikmunda Starého.

Nad východním průčelím rozděleným pěti pilastry jsou portréty Jiřího Boima a jeho manželky Hedwigy, namalované v roce 1617 Giovanni Giannim. Na severní fasádě je freska zobrazující Krista a Pannu Marii. Na boční stěně osmihranného tamburu je basreliéf svatého Jiřího v boji s drakem. Tato fasáda je přičítána Andreji Bemerovi. Bohatě zdobené západní průčelí je dílem Johanna Scholze. To je rozděleno šesti sloupy a dvěma římsami na tři podlaží. Nejvyšší patro ukazuje scény z pašijového příběhu: Bičování Ježíše, Křížová cesta, Ukřižování a Snímání z kříže.

Výzdoba interiéru je především dílem Hanse Pfistera. Kazety v kopuli jsou ozdobené sochami. Oltářní stěna je rozdělena do tří vodorovných řad a sahá až ke kopuli. Sochy jsou většinou z místního vápence, později byl použit i štuk. Patrné jsou také fragmenty černého mramoru a bílého alabastru. Spodní římsa je podpírána postavami čtyř proroků. Křídla dveří jsou zdobena intarzií a dekorativními štítky. Na jižní stěně jsou epitafy Hanse Pfistera z mramoru a alabastru, nad vchodem byly umístěny portréty Jiřího Boima a jeho syna Pavla.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]