Komplex staveb u Arménské katedrály

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Soubor staveb u Arménské katedrály ve Lvově (pohled z věže Radnice)
(Ансамбль Вірменського собору у Львові)
Účel stavby

soubor staveb

Základní informace
Sloharménská architektura
Výstavba14. - 20. století
StavebníkLwow Virmen
Současný majitelArménská apoštolská církev
Poloha
AdresaArménská 7-13, Lvov, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Komplex staveb u arménské katedrály ve Lvově vznikl postupně, od 14. století do počátku 20. století, a nachází se v centrální, historické části Lvova - v místě, kde se ve 14. století usadili Arméni. Jedná se o unikátní památku středověké arménské architektury na Ukrajině.

Umístění komplexu[editovat | editovat zdroj]

Jižní nádvoří (Golgota)
Klášterní (severní) nádvoří
Východní nádvoří s Pamětním sloupem (sv. Kryštof)
Východní nádvoří - apsidy katedrály
Ambit na Jižním nádvoří

Komplex se nachází v prostoru mezi ulicemi Arménskou (z jihu), Krakovskou (ze západu) a Lesji Ukrajinky (ze severu). Z východní strany je hranice tvořena budovami arménské kapituly a arcibiskupským palácem. Mezi nimi a katedrálou je východní nádvoří, které tvoří průchod mezi ulicemi Arménskou a Lesji Ukrajinky. Na jižní straně tohoto východního nádvoří stojí věž Zvonice, ve které je průchod na jižní nádvoří a dále do Arménské ulice. Mezi katedrálou a ulicí Lesji Ukrajinky je bývalý klášter arménských benediktinek, který je oddělen od katedrály severním nádvořím. Hlavní vchod do katedrály je z ulice Krakovské. Celý tento soubor staveb vytváří nepravidelný čtyřúhelník.

Komplex staveb tvoří[editovat | editovat zdroj]

Popis komplexu[editovat | editovat zdroj]

Katedrála je architektonickým centrem celého tohoto seskupení, všechny ostatní stavby jsou seskupeny kolem ní a mezi nimi jsou tři malá, uzavřená nádvoří.

Klášterní (severní) nádvoří se nachází mezi severní zdi katedrály a budovou kláštera arménských benediktinek, který byl postaven v roce 1682. Před klášterem byla v roce 1881 umístěna socha Tomáše Dykase. Galerie, která vychází z italských lodžií, slouží pro přechod z kláštera do katedrály. Její dolní část je otevřená, klenutá, horní je uzavřená. Do zdi jsou zabudovány dvě reliéfy z místního vápence (16. - začátek 17. století).

Východní nádvoří je spojeno s klášterním nádvořím barokní bránou (1671). Říká se mu také Kryštofovo nádvoří, protože zde stojí, od roku 1726, sloup se sochou sv. Kryštofa (na paměť požáru v roce 1712). Nádvoří je ze všech stran uzavřeno budovami bývalé arménské banky (ze 17. století), arcibiskupským palácem (z konce 18. století), zvonicí (16. - 18. století) a apsidami katedrály. Průchod spojuje východní nádvoří s ulicí Lesji Ukrajinky. Nad bránou se nachází letopočet "1779“, který datuje restauraci budov po požáru v roce 1773.

Jižní nádvoří je spojeno s východním nádvořím branou s barokním štítem z roku 1877, a odděleno od ulice Arménské kovovým, mřížovým plotem. Ve výklenku plotu z ulice je socha s datem „1664“ - charakteristickým příkladem lvovské sochy druhé poloviny 17. století, podle některých vědců od lvovského sochaře M. Erlemberga. U jižní zdi katedrály se rozprostírá otevřená arkádová galerie z roku 1437. Na prázdné zdi domu je instalována dřevěná plastika "Ukřižování/Golgota" z 18. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ансамбль Вірменського собору (Львів) na ukrajinské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Смірнов Ю. Вірменський катедральний собор у Львові. — Львів: Авіум, 2011.
  • Смірнов Ю. Mons Pius. Історія і сучасність. — Львів: Авіум, 2013.
  • Cielątkowska. R. Architektura i urbanistyka Lwowa II Rzeczypospolitej. — Gdańsk: Art-Styl, 1998. — S. 76.
  • Aleksander Medyński. Lwów. Przewodnik dla zwiedzających miasto. Lwów: wyd. nakładem autora, 1937.
  • Grzegorz Rąkowski. LWÓW. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej. Część IV. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008.
  • Joanna Wolańska. Katedra ormiańska we Lwowie w latach 1902-1938. Przemiany architektoniczne i dekoracja wnętrza. — Warszawa: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2010.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]