Přeskočit na obsah

Dominikánský kostel (Lvov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel dominikánů zasvěcený Božímu Tělu (řeckokatolická cirkev sv. Eucharistie)
Průčelí kostela
Průčelí kostela
Místo
ObecLvov
Souřadnice
Základní informace
CírkevUkrajinská řeckokatolická církev
ZasvěceníSlavnost Těla a Krve Páně
Architektonický popis
ArchitektJan de Witte
Výstavba1749
Další informace
UliceMuzejna Square, Lviv
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel dominikánů zasvěcený Božímu Tělu a současně řeckokatolická cirkev sv. Eucharistie je jednou z nejcennějších barokních památek Lvova a celé Ukrajiny.

Kostel, nacházející se v severovýchodní části lvovského starého města, byl vystavěn na místě původního gotického kostela v letech 17491764 nákladem polského hejtmana Josefa Potockého a kanivského starosty Mikołaja Bazylého Potockého. Projektantem byl Jan de Witte (nebo blíže neznámý Francouz). Dokončovací práce se protáhly až do roku 1798 a zvonice pochází až z počátku 19. století. Stavba je inspirována kostelem Karlskirche ve Vídni; uprostřed se nachází velká eliptická loď, jež je obklopena prstencem kaplí; fasáda je zdobena množstvím sloupů, soch a říms. V průčelí čteme latinský nápis: Soli Deo honor et gloria, tedy česky Čest a sláva pouze Bohu.

V časech Sovětského svazu zde fungovalo muzeum dějin náboženství a ateismu. Protože většina lvovských římských katolíků byli Poláci, kteří byli po 2. světové válce repatriováni, byl roku 1990 kostel předán Ukrajinské řeckokatolické církvi a znovuvysvěcen.

Do roku 1946 se zde nacházel též zázračný obraz Vítězné Matky Boží (1751), která se nyní nachází v kostele sv. Mikuláše v Gdaňsku.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]