Katedrála svatého Jiří (Lvov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála svatého Jiří
Místo
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství a Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Souřadnice
Map
Základní informace
CírkevByzantský ritus
Zasvěcenísvatý Jiří
Architektonický popis
ArchitektBernard Meretyn
Stavební slohbaroko a rokoko
Výstavba1760
Další informace
AdresaLvov, UkrajinaUkrajina Ukrajina
UliceSt. George's square, Lviv
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Katedrála sv. Jiří ve městě Lvov

Katedrála svatého Jiří (ukr. Собор святого Юра / Sobor svjatoho Jura) je barokně-rokoková katedrála lvovské archieparchie Ukrajinské řeckokatolické církve. Nachází se na náměstí svatého Jiří ve městě Lvov, v bývalém hlavním městě regionu Halič, který byl součástí Rakousko-Uherska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ve městě Lvov stála na tomto místě první pravoslavná katedrála již v dobách existence staré Rusi, v roce 1280. Po dobytí města polským králem Kazimírem III. byl vybudován nový kamenný kostel v letech 13631437. Nynější katedrála byla vystavěna v barokním stylu v letech 17441764. Jejím hlavním architektem byl Bernard Meretyn, pracoval sochař českého nebo německého původu Jan Jiří Pinsel. Původně patřila řeckokatolickému řádu baziliánů. Později byla vybudována naproti katedrále i rezidence řeckokatolických metropolitů. V roce 1946 byla katedrála řeckokatolické církvi zabavena a získala ji Ruská pravoslavná církev. Tento stav trval až do roku 1990, kdy byla řeckým katolíkům navrácena.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Katedrála je chrámem Ukrajinské řeckokatolické církve a symbolem utrpení obyvatelstva během náboženského pronásledování této komunity. V kryptě katedrály se nacházejí i hrobky lvovských řeckokatolických metropolitů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála svätého Juraja (Ľvov) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]