Baltasar Marradas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Baltasar Marradas
Blatasar Marradas.jpg
Narození 28. listopadu 1560
Valencie
Úmrtí 12. srpna 1638 (ve věku 77 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Baltasar Marradas

Baltasar Marradas i Vich (28. listopadu 1560 Valencia28. srpna 1638 Praha) byl šlechtic a císařský polní maršál španělského původu. Svoji vojenskou kariéru započal už na dvoře Rudolfa II., později se zúčastnil boje proti českému odboji třicetileté války, stal se guvernérem Prahy a českých zemí, kde působil také jako význačný mecenáš českého barokního umění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Osobní pečeť

Na dvůr Rudolfa II. přišel Marradas v roce 1599. Bojoval proti Benátkám ve friulské válce v roce 1617. V roce 1619 a 1620 velel jízdnímu regimentu proti armádě Fridricha Falckého.

Přestože nedosáhl žádných velkých vojenských triumfů, stal se roku 1621 říšským hrabětem s příslušným vlastnictvím půdy. Potom prožil vzestup své vojenské kariéry, když se roku 1626 stal polním maršálem a o rok později generál-lajtnantem. V roce 1630 se v Řezně podílel na jednáních, jejichž výsledkem bylo zbavení Albrechta z Valdštejna vůdčí pozice v císařské armádě a také se stal generálem Prahy a českých zemí, tedy nejvyšším vojenským i civilním velitelem. Ovšem už bez boje opustil svoje působiště již v roce 1631, poté, co k Praze přitáhli Sasové pod velením Jana Jiřího z Arnimu. Poté se dále aktivně podílel na protivaldštejnském spiknutí na dvoře Ferdinanda II., které vedlo v roce 1634 k zavraždění bývalého císařského generalissima v Chebu.

Marradas zemřel v roce 1638 jako tajný rada a místodržitel v Čechách.

Mezi jeho větší mecenášské činy patří přestavba kostela Panny Marie Vítězné, ale za jeho podpory bylo odhaleno mnoho obrazů v pražských kostelích, které jsou k vidění dodnes.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baltasar von Marradas na německé Wikipedii.

  1. DEKANOVÁ, Alexandra. Praha španělská [online]. ČRo, 2009-4-7 [cit. 2009-04-18]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]