Jan Jiří z Arnimu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Jiří z Arnimu
{{{popisek}}}

Narození: 1583
Boitzenburg, Braniborsko
Úmrtí: 28. duben 1641
Flag of Electoral Saxony.svg Drážďany, Sasko
Vojenská kariéra
Hodnost: polní maršál
Doba služby: 1612–1635
Sloužil: Braniborsko
Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg Svatá říše římská
Flag of Electoral Saxony.svg Sasko
Velel: saská armáda
Války: třicetiletá válka

Jan Jiří z Arnimu, německy Hans Georg von Arnim-Boitzenburg, (158328. dubna 1641) byl voják a později saský polní maršál, politik a diplomat během třicetileté války. Měl dobré kontakty s Valdštejnem z dob, kdy byl Valdštejn jeho nadřízený. Později, když se Sasko rozhodlo rozejít se s císařem ve zlém, stal se polním maršálem, vedl invazi do Čech a jednal s Valdštejnem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Arnim se narodil v Boitzenburger Land, v braniborské marce. Studoval ve Frankfurtu nad Odrou, Lipsku a v Rostokách. Později v roce 1612 vstoupil do služeb pruského dvora v Königsbergu, později tuto službu musel vzdát následující rok kvůli souboji. Poté sloužil ve švédské i polské armádě a v roce 1624 vstoupil do služeb císařské armády.

Poté švédský král přiměl saského kurfiřta Jana Jiřího ke spolupráci. Arnim vedl jízdu u Breitenfeldu v roce 1631 a později, když se armáda rozdělila, vedl saskou část při vpádu do Českého království a dobyl Prahu. Valdštejn po něm chtěl, aby se přidal na jeho stranu a společně vyhnali všechny cizince ze sv. říše, tedy Švédy, ale i Španěly, to však Arnim odmítal. V roce 1633 Arnim z Čech odtáhl a nechal švédskou armádu v čele s Thurnem napospas vévodovi frýdlantskému, který dobyl všechny pevnosti obsazené císařskými nepřáteli. Na protest proti pražskému míru v roce 1635 Arnim dezertoval, ale byl zadržen švédským vrchním velitelem Axelem Oxenstiernou a převezen do Švédska v roce 1637, odkud utekl následujícího roku a zemřel v Drážďanech.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hans Georg von Arnim-Boitzenburg na anglické Wikipedii.