Poněšice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poněšice
Poněšice - kovárna
Poněšice - kovárna
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 37 (2011)
Domů 33
Lokalita
PSČ 373 41
Obec Hluboká nad Vltavou
Okres České Budějovice
Katastrální území Poněšice (6,31 km²)
Zeměpisné souřadnice
Poněšice
Poněšice
Další údaje
Kód části obce 70084
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vesnice Poněšice leží na pravém břehu Vltavy v lesích šest kilometrů od města Hluboké nad Vltavou a necelých pět kilometrů jižně od Kostelce. Ves je místní částí Hluboké nad Vltavou. V roce 2011 zde trvale žilo 37 obyvatel.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ves vznikla ve středověku během kolonizace hvozdu severně od královského hradu Hluboká – dnes ležícího ve městě Hluboká nad Vltavou – podobně jako například Purkarec, Kostelce nebo strážní hrad Karlův hrádek. První doložená zmínka o Poněšících je datována do roku 1407;[2] Poněšice jsou tedy starší než vlastní město Hluboká nad Vltavou.

Místní rodák Jindřich z Poněšic byl od roku 1461 královským lovčím (právo získal jako dědičné). Dále obec držel Jan Poněšický z Poněšic. V sedmnáctém století hlavní dvůr od rodu Z Poněšic získal rod Lexů, který tento dvůr vlastní dodnes. V osadě se dochovalo několik staveb ve stylu selského baroka.

V osmnáctém a devatenáctém století rod Schwarzenbergů založil severně od Hluboké nad Vltavou dvě obory (článek Obory u Hluboké). Poněšická byla založena v roce 1853 a specializuje se na chov trofejních jelenů. Před sametovou revolucí byl v Poněšicích rozvinutý dřevozpracující průmyslu soustředěný na pile a přiléhajícím komplexu objektů přibližně půl kilometru severovýchodně od Poněšic. V devadesátých letech se obec výrazně vylidňovala.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V Poněšicích provozuje Akademie múzických umění v Praze učební a výcvikové středisko. Místní lihovar pálí pod obchodní značkou Pravá Poněšická Pálenka nebo zkráceně 3P. V současnosti se o rozvoj vesnice zasazuje místní Osadní výbor. Dne 14. září 2001 byl v oboře v Poněšicích uloven jelen s trofejí ohodnocenou 250,89 CIC, čímž vytvořil současný národní rekord.[zdroj?]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Mohylník Hrady
  • Mohylník Hora
  • Mohylník Kameniště I a Kameniště II
  • Mohylník Dukátová plantáž
  • Mohylník U Háje
  • Dům čp. 4

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad. Statistický lexikon obcí České republiky 2013. Praha: Český statistický úřad, 2013. 900 s. Dostupné online. ISBN 978-80-250-2394-5. S. 166. 
  2. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005 (1. díl). Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 190. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]