Bačka Palanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bačka Palanka
Ilok 001.jpg
Bačka Palanka – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 81 m n. m.
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Bačka Palanka
Bačka Palanka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 579 km²
Počet obyvatel 29 449 (2002)
Hustota zalidnění 50,9 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.backapalanka.org.rs
Telefonní předvolba 021
PSČ 21400
Označení vozidel BP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bačka Palanka (v srbské cyrilici Бачка Паланка, slovensky Báčská Palanka, maďarsky Palánka) je město v severozápadní části Srbska, v autonomní oblasti Vojvodina, poblíž hranice s Chorvatskem. Patří k malým městům; v roce 2011 měla 28 239 obyvatel. Administrativně je součástí Jihobačskýho okruhu a historicky součástí regionu Bačka.

Město je spolu s obcemi Hložany a Bački Petrovac jedním z center slovenské menšiny, která žije v Srbsku. Do roku 1944 žilo ve městě i německé obyvatelstvo, které však v závěru války své domy opustilo v souvislosti se stahující se německou armádou. Do města poté bylo dosídleno 3609 lidí z oblasti jižních částí tehdejší Jugoslávie.[1]

Bačka Palanka se nachází na břehu řeky Dunaje, jako jedno z nejzápadnějších měst srbské republiky. S nejvýchodnějším městem Chorvatska, Ilokem, je spojena mostem. Přes Bačku Palanku prochází významný silniční tah Novi Sad - Ilok - Osijek.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Bačce Palance se nachází také nádraží; město je napojeno na železniční síť prostřednictvím odbočky z tratě regionálního významu Novi Sad - Odžaci - Bogojevo - Erdut - Osijek.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Sídlí zde srbský fotbalový klub FK Bačka založený roku 1945, hraje na stadionu Slavko Maletin Vava s kapacitou 5500 diváků, který byl slavnostně otevřen 7. července 1951.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 1 (A-Đ). Beograd: Stručna knjiga, 2000. Kapitola Bačka Palanka, s. 93. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kostel římskokatolické církve v centru města