Bački Petrovac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Бачки Петровац
Bački Petrovac
Báčský Petrovec
Petrőc
Evangelický kostel v Petrovci
Evangelický kostel v Petrovci
Бачки Петровац Bački Petrovac Báčský Petrovec Petrőc – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 86 m n. m.
Stát SrbskoSrbsko Srbsko
Autonomní oblast Vojvodina
Okruh Jihobačský
Бачки Петровац Bački Petrovac Báčský Petrovec Petrőc
Бачки Петровац
Bački Petrovac
Báčský Petrovec
Petrőc
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 65,1km2(celéopštiny) km²
Počet obyvatel 6 727 (2002)
Hustota zalidnění 6727 obyv./km²
Etnické složení Slováci (82 %), Srbové (8 %), Chorvati (0,83 %), Maďaři (0,52 %)
Náboženské složení římskokatolické křesťanství, pravoslavné křesťanství
Správa
Starosta Pavel Marčok
Oficiální web %c2%a0www.backipetrovac.rs
PSČ  21470
Označení vozidel NS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bački Petrovac (slovensky Báčsky Petrovec, maďarsky Petrőc) je město v Jihobačském okruhu ve Vojvodině, v Srbsku. Patří k významným centrum slovenské menšiny v Srbsku. Město má podle posledního sčítání lidu z roku 2002 6727 obyvatel, podle sčítání lidu z roku 1991 mělo 7236 obyvatel.

Obec se řadí mezi nejmenší ve Vojvodině. Její opštinu tvoří celkem čtyři sídla; kromě samotného města pod ni spadají ještě si Hložany, Kulpín a Maglić. První tři uvedená sídla mají jasnou slovenskou většinu, Maglić byl vesnicí původně německou, avšak po druhé světové válce sem byli dosídleni příslušníci národností bývalé Jugoslávie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší památka o Bačském Petrovci je z 14. století. V polovině století osmnáctého město začínají osidlovat Maďaři, dále pak Slováci, kterých bylo několikanásobně více. Pro slovenskou komunitu v etnicky různorodé Vojvodině se stal Bački Petrovac jako největší město v slovensky souvisle osídlené oblasti přirozeným centrem. V 18. a 19. století se zde nacházelo velké Futocké panství, které se rozprostíralo nejen na území dnešní opštiny Bački Petrovac, ale i dále, do dalších obcí.

Po rozpadu Uherska a vzniku Jugoslávie došlo k rozvoji kulturního života jak Slováků, tak i Srbů. Bylo vybudováno gymnázium a začaly být tištěny časopisy. Přestal být protežován maďarský prvek, nicméně pouze dočasně. Po druhé vídeňské arbitráži byla většina Vojvodiny obsazena Maďarskem, včetně Bačského Petrovce. Město přispělo během druhé světové války, hlavně v rámci Novosadského partyzánského oddílu, a to až do osvobození v roce 1944. V 1944 byla v Bačském Petrovci zformována 14. vojvodinská brigáda, sestavená z branců slovenské národnosti.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]