Antonín Kraft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Antonín Kraft
Základní informace
Narození30. prosince 1749
Rokycany
České královstvíČeské království České království
Úmrtí28. srpna 1820 (ve věku 70 let)
Vídeň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Žánryklasická hudba
Povolánívioloncellista, hudební skladatel a hudební pedagog
Nástrojevioloncello
DětiMikuláš Kraft
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antonín Kraft (30. prosince 1749, Rokycany[1]28. srpna 1820, Vídeň) byl český violoncellista a hudební skladatel.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mladá léta[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako sedmé dítě z deseti v rodině obecního sládka Františka Krafta a Marie Magdalény Kraftové. Matka zemřela, když mu bylo sedm let. Školní docházku zahájil v rodišti, stejně jako hudební vzdělávání. Sám se naučil hrát na violoncello, byl však od samého mládí hudebně vedený muzikálním otcem i učiteli ve škole v Rokycanech.

Pokračoval ve studiu na gymnáziuPraze a v roce 1769 krátce studoval filosofii na Karlově univerzitě. Hře na violoncello se učil u hudebního pedagoga Františka Josefa Wernera, violoncellisty kláštera řádu křižovníků na Starém Městě pražském.

V 70. letech 18. století se oženil s Marií Annou Trebiczkou (Třebickou) z Dobřan, s níž měl syna Mikuláše (1778–1853), ten zdědil po otci hudební nadání, hrával s ním a stal se také vynikajícím violoncellistou a skladatelem.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

S řadou dalších krajanů odešel jako výkonný hudebník do Vídně, kde se seznámil s Josephem Haydnem, který ho doporučil v roce 1777 do kapely uherského knížete Esterházyho. Tam se postupně vypracoval na sólistu, Esterházy si ho velmi vážil a umožňoval mu koncertovat na pozvání po Evropě. Tak v roce 1786 vystupoval ve Vídni, Bratislavě, Berlíně i Drážďanech. Bral sebou i svého osmiletého syna Mikuláše, kterého sám vyučoval a vychoval z něho také violoncellistu. V Berlíně se seznámil s Wolfgangem Amadeem Mozartem, s kterým koncertoval na mnoha místech a také v Praze. Po smrti svého mecenáše vstoupil roku 1790 do bratislavské kapely hraběte Antonína Grassalkoviče. Mezitím roku 1779 se stal přímo Haydnovým žákem, učil se u něj hudební skladbu.

Antonín Kraft byl ve své době považován za jednoho z nejlepších violoncellistů, jeho čistý tón a technika byly považovány za nedostižné, stal se členem tehdy slavného Schuppanzighova kvarteta. V roce 1792 se seznámil s Ludwigem van Beethovenem, s nímž navázal přátelství trvající až do jeho smrti. Byl také prvním violoncellistou Vídeňské opery.

Další významné angažmá získal roku 1795 jako první violoncellista v kapele knížete Josefa Františka z Lobkovic. Tento kulturní mecenáš se však časem dostal do finančních potíží a Antonína Krafta musel propustit. Ten se, v období všeobecné krize, obrátil na Ludwiga van Beethovena, který mu roku 1815 zajistil další živobytí svou intervenci u kardinála arcivévody Rudolfa.

Na sklonku života se počátkem roku 1820 stal na Vídeňské konzervatoři profesorem hry na violoncello, téhož roku však ve Vídni ve věku 70 let umírá.

Skladatel[editovat | editovat zdroj]

Z dochovaných skladeb Antonína Krafta se nejčastěji hrají:

  • Sonáty pro violoncello op. 1 a op. 2,
  • Duet pro housle a violoncello op. 3,
  • Koncert pro violoncello a orchestr op 4,
  • Duety pro dvě violoncella op. 5 a op. 6,
  • Koncert pro violoncello C dur (Seydel's Concerto).

Je zajímavé, že pro něj Josefem Haydnem napsaný Koncert č. 2 D dur, op. 101 byl dlouho považován za Kraftovo dílo, také L. v. Beethoven mu dedikoval svůj Trojkoncert, op. 56.

V roce 1995 vydal Panton nahrávku dvou jeho koncertů a polonézy syna Mikuláše v podání cellisty Jiřího Hoška a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Josefa Hrnčíře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]