Josef Hrnčíř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Josef Hrnčíř
Narození2. dubna 1921
Praha
Úmrtí31. srpna 2014 (ve věku 93 let)
Příbram
Alma materPražská konzervatoř
Povolánídirigent a muzikolog
OceněníČestné občanství Prahy 1 (2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Josef Hrnčíř (2. dubna 192131. srpna 2014 Příbram) byl český dirigent, muzikolog a hudební teoretik.

Jeho jméno je spjato s dlouholetým působením v Československém rozhlasu, kde působil téměř 40 let. Za svůj život realizoval přibližně 800 nahrávek, z toho asi 300 nahrávek tvořila soudobá česká hudba uváděná v premiéře, vydal také několik desítek gramofonových desek. Do dnešních dob se dochovalo zhruba 700 nahrávek. Aktivně se podílel na přípravě a realizaci hudebního festivalu Sedlčany Josefa Suka.

Po studiích dirigování a hry na klavírVáclava Holzknechta na Pražské konzervatoři vystudoval ještě Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Po ukončení studií začal působit jako dirigent nejprve krátce v Teplicích (1948–1949) a později v plzeňském rozhlasovém orchestru (1949–1951). V roce 1952 však přešel do Prahy, kde působil zejména u tehdy nově založeného Symfonického orchestru Československého rozhlasu (SOČR), pravidelně hostoval i u dalších významných symfonických orchestrů.

V roce 2008 obdržel Cenu Společnosti pro vědu a umění. Ve stejném roce mu bylo uděleno i čestné občanství Prahy 1.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]