Josef Hrnčíř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Josef Hrnčíř
Narození 2. dubna 1921
Praha
Úmrtí 31. srpna 2014 (ve věku 93 let)
Příbram
Alma mater Pražská konzervatoř
Povolání dirigent a muzikolog
Ocenění Čestné občanství Prahy 1 (2008)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Josef Hrnčíř (2. dubna 192131. srpna 2014 Příbram) byl český dirigent, muzikolog a hudební teoretik.

Jeho jméno je spjato s dlouholetým působením v Československém rozhlasu, kde působil téměř 40 let. Za svůj život realizoval přibližně 800 nahrávek, z toho asi 300 nahrávek tvořila soudobá česká hudba uváděná v premiéře, vydal také několik desítek gramofonových desek. Do dnešních dob se dochovalo zhruba 700 nahrávek. Aktivně se podílel na přípravě a realizaci hudebního festivalu Sedlčany Josefa Suka.

Po studiích dirigování a hry na klavírVáclava Holzknechta na Pražské konzervatoři vystudoval ještě Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Po ukončení studií začal působit jako dirigent nejprve krátce v Teplicích (1948–1949) a později v plzeňském rozhlasovém orchestru (1949–1951). V roce 1952 však přešel do Prahy, kde působil zejména u tehdy nově založeného Symfonického orchestru Československého rozhlasu (SOČR), pravidelně hostoval i u dalších významných symfonických orchestrů.

V roce 2008 obdržel Cenu Společnosti pro vědu a umění. Ve stejném roce mu bylo uděleno i čestné občanství Prahy 1.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]