Anna Habsburská (1528–1590)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Anna Habsburská (1528-1590))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anna Habsburská
bavorská vévodkyně
Anna Habsburská
Anna Habsburská
Doba vlády 15501579
Manžel Albrecht V. Bavorský
Narození 7. červenec 1528
Praha
Úmrtí 17. října 1590
Mnichov
Pohřbena Frauenkirche v Mnichově
Předchůdce Jakobea z Badenu
Následník Renata Lotrinská
Potomci Karel
Vilém
Ferdinand
Marie Anna
Maximiliana Marie
Fridrich
Arnošt
Dynastie Habsburkové
Otec Ferdinand I. Habsburský
Matka Anna Jagellonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Habsburská (7. července 1528 Praha17. října 1590 Mnichov) byla rakouská arcivévodkyně a sňatkem vévodkyně bavorská.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako třetí z patnácti dětí Ferdinanda I. Habsburského a jeho ženy Anny Jagellonské, dcery českého a uherského krále Vladislava II. Jagellonského.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V dětství byla Anna dvakrát zasnoubena, nejprve s Theodorem Bavorským, a podruhé s Karlem Orleánským. Oba však zemřeli dříve, než se mohl konat sňatek. Nakonec byla v sedmnácti letech provdána za stejně starého dědice bavorského trůnu Albrechta V. Honosná svatba Anny a Albrechta se konala 4. července roku 1546 v Řezně a mladá nevěsta si přinesla do života věno ve výši padesát tisíc zlatých. Cílem sňatku bylo alespoň na chvíli uchlácholit napjaté vztahy mezi habsburskou a wittelsbašskou dynastií. Sňatek mezi Wittelsbachy a Habsburky byl významnou událostí evropské politiky: spříznil oba rody a po něm následovala řada dalších manželských spojení mezi jejich příslušníky

Součástí manželské smlouvy byla i klauzule, jež potvrzovala, že v případě vymření mužských příslušníků habsburské dynastie připadne rakouské dědictví Wittelsbachům. Smlouva se po téměř dvou stoletích stala dokonce i důvodem válečného konfliktu, když tuto klauzuli uplatnil Annin potomek, bavorský kurfiřt Karel VII. Albrecht, jenž po smrti císaře Karla VI., který zemřel roku 1740 bez mužských dědiců, vystoupil proti Karlově dceři Marii Terezii s nároky na naddunajská území (Čechy, Morava, Slezsko) a po vymření španělských Habsburků i na Uhry.

Bavorská vévodkyně[editovat | editovat zdroj]

Vzdělaná, uměnímilovná a zbožná Anna záhy stanula v centru skvostného společenského života honosného bavorského dvora. Manželé sídlili na zámku Trausnitz a na svém dvoře hostili umělce, filosofy a katolické duchovní. Stejné osazenstvo měl později i vévodský dvůr v Mnichově, kde se za doby Annina působení plně rozvinula nádhera renesance.

Bavorskou vévodkyní se Anna stala poté, co 7. března roku 1550 zemřel její tchán Vilém IV. Bavorský a její manžel se stal bavorským vévodou jako Albrecht V. Oba manželé měli silný vliv na duchovní život vévodství. Otevřeli několik muzeí a založili Bavorskou státní knihovnu a přispěli tak významně k pověsti Mnichova jako města vědy a umění. Jejich podpoře se těšili např. hudební skladatel Orlando di Lasso či malíř Hans Mielich.

Annina podpora katolické církvi, především františkánského řádu, přispěla k upevnění tradiční vazby Bavorska na katolické náboženství. Významně podporovala katolický klášter ve Vadsteně v reformovaném Švédsku.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství Anny a Albrechta se narodilo sedm dětí, pět synů a dvě dcery, dva chlapci však zemřeli jako nemluvňata:

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Svého muže, který zemřel 24. října 1579, přežila Anna o jedenáct let. Zemřela 17. října roku 1590 v Mnichově a byla pohřbena v rodové hrobce Wittelsbachů v místní katedrála Panny Marie (Domkirche zu Unserer Lieben Frau či krátce Frauenkirche).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Bavorská vévodkyně
Předchůdce:
Jakobea z Badenu
15501579
Anna Habsburská (1528–1590)
Nástupce:
Renata Lotrinská