Abrex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abrex s.r.o.
Logo
Logo
Cararamaskoda120.jpg
Základní údaje
Právní forma Společnost s ručením omezeným
Datum založení 7. května 1998 (před 21 lety)
Zakladatelé Radek Bukovský, Roman Rabiňák
Sídlo V olšinách 1104/55,
Praha 10 - Strašnice, ČeskoČesko Česko
Klíčoví lidé Radek Bukovský, Jan Mizera
Charakteristika firmy
Oblast činnosti sběratelství, modelářství
Produkty model auta
Základní kapitál 2,1 mil. Kč (1998)
Slogan Spojené státy ABREX - simply small cars
Česko ABREX - jednoduše malá auta
Identifikátory
Oficiální web abrex.cz
IČO 25665651
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abrex je česká společnost, která vyrábí kovové modely aut a motocyklů z československé a české produkce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Firma vznikla v první polovině května roku 1998 a v následujících letech se zabývala především dovozem modelů aut různých značek pro český trh a to Anson, Guisval, Mira, Ertl, Highway 61 či Cararama. Modely Cararama (Audi, BMW, Mini, Porsche, Volkswagen a další) společnost Abrex dováží a prodává dodnes.

V roce 2003 začal Abrex vyvíjet své první dva modely v měřítku 1:43, jimiž se stala Škoda Octavia Combi Tour a Škoda Fabia Combi. Jejich poměrně složitý vývoj však neproběhl dle představ a celý proces se musel opakovat od úplného začátku. První vlastní model, jímž se stala Škoda Octavia druhé generace, uvedla společnost na trh v roce 2004. Následován byl ještě v témže roce verzí Combi. V roce 2005 byl společnosti Abrex vykraden sklad s nepojištěným zbožím. O tomto incidentu odvysílala TV Nova v hlavním zpravodajství rozsáhlou reportáž pojmenovanou Velká autíčková loupež.

Produkci, dříve probíhající pouze v Číně, společnost postupně přesouvá do své továrny v Divišově, kde v roce 2016 vznikl model Škoda Forman, kompletně vyráběný v České republice.

V roce 2015 společnost otevřela Muzeum autíček a hraček, které se nachází v zámku Příseka u Jihlavy. V jeho prostorách je vystaveno více než deset tisíc exponátů vyrobených mezi lety 19101991 a kompletní archiv modelů Abrex. V muzeu se nachází jediná firemní prodejna společnosti Abrex.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Firma vyrábí detailní modely značek Laurin & Klement, Škoda, Praga, Jawa, Tatra, Buggyra, Aprilia a Ogar, vyráběné v měřítkách 1:18, 1:43 a 1:72 a prodávané v limitovaných sériích. Orientuje se na historické, klasické, moderní a také závodní modely, včetně nikdy nevyráběných konceptů. Cílem společnosti je zmapování kompletní produkce mladoboleslavské automobilky Škoda od roku 1905.

Zpočátku Abrex vyráběl především modely v nejklasičtějším měřítku a to 1:43, které je mezi sběrateli nejoblíbenější. Následně začal produkovat i menší, a ne až tak detailní měřítko 1:72 a o dva roky také okrajové modely 1:24. Prvním představeným kovovým modelem v největším nabízeném měřítku 1:18 byl Škoda Roomster.

Rozměry modelů jsou následující:

  • 1:1 - předloha automobilu ve skutečné velikosti, jehož osová vzdálenost kol je 2 841,0 mm
  • 1:14 - model o přibližné velikosti okolo 30 cm, jehož osová vzdálenost kol je mezi 120 - 130 mm (měřítko společností využíváno pouze u RC modelů)
  • 1:18 - model o přibližné velikosti okolo 23 - 27 cm, jehož osová vzdálenost kol je 157,8 mm
  • 1:24 - model o přibližné velikosti okolo 17 - 20 cm, jehož osová vzdálenost kol je 118,4 mm
  • 1:43 - model o přibližné velikosti okolo 10 cm, jehož osová vzdálenost kol je 66,1 mm
  • 1:72 - model o přibližné velikosti okolo 5 - 7 cm, jehož osová vzdálenost kol je 39,5 mm

Série modelů[editovat | editovat zdroj]

Společnost vyrábí přibližně tři desítky modelových sérií, z nichž níže uvedené patří mezi nejstěžejnější:

Modely dle časového zařazení[editovat | editovat zdroj]

Modely vyrobené v České republice[editovat | editovat zdroj]

Diorámata[editovat | editovat zdroj]

  • 2013 - realistické limitované diorama v měřítku 1:43, navazující na inauguraci Miloše Zemana, obsahující prezidentský speciál Škoda Superb a figurku prezidenta
  • 2014 - realistické limitované diorama v měřítku 1:43, zachycující Škodu Favorit (tehdejší vozidlo Veřejné bezpečnosti, složky Sboru národní bezpečnosti), příslušníka Sboru národní bezpečnosti a demonstrující studentku, které vzniklo ku příležitosti 25. výročí od Sametové revoluce
  • 2018 - limitované diorama v měřítku 1:43 ku příležitosti výročí 20 let od založení společnosti v roce 1998, obsahující model Škoda Octavia II před faceliftem, což byl Abrexem první vyrobený model v Číně a model Škoda Forman, který byl prvním modelem vyrobeným Abrexem v České republice

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]