Členění Afriky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Regiony Afriky podle členění OSN

Afrika se člení na regiony, které se v různých zdrojích neuvádějí jednotně. Běžné členění Afriky definovala OSN,[1] která uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika. Každý region se člení na státy. Jiné členění může být podle klimatu.

Severní Afrika[editovat | editovat zdroj]

Je tvořená 6 státy a na rozdíl od ostatních regionů má jedno okupované území. Je označována jako islámská, její obyvatelé jsou převážně Arabové a muslimové. Větší část území je tvořen Saharou, je velice suchá a žít se dá pouze v oázách, kde lze nalézt podzemní vodu. Oázy zabírají pouhých 10 % rozlohy, zbylých 90 % je tvořeno pouští a polopouští. V oázách jsou pěstovány datlové palmy, fíkovníky, obiloviny a zelenina. V poušti se dobývala sůl, dnes se zde těží ropa.

Alžírsko (Al-Jaza'ir/Alžír)
Egypt (Al-Qahira/Káhira)
Libye (Tarabulus/Tripolis)
Maroko (Ar-Ribat/Rabat)
Súdán (Al-Hartum/Chartúm)
Tunisko (Tunis)
okupované území Západní Sahara (Al-Ayun)

Západní Afrika[editovat | editovat zdroj]

Je druhým největším regionem a je tvořená 16 státy. Žije zde převážně černé obyvatelstvo, výjimkou je sever regionu. 80 % obyvatelstva pracuje převážně v zemědělství, rodiny zde jsou početné (6–7 dětí). Je tvořená převážně nížinami. Nachází se zde pestrá fauna, tvořená kopytníky, opicemi, ptáky a hady. Jen vzácně se zde nachází sloni a lvi. Tento region je největším dodavatelem kakaa na světě, významnou plodinou jsou zde také palmová jádra, olej a v neposlední řadě banány. Nalézá se zde také velké množství diamantů, ropy a zlata.

Benin (Porto Novo)
Burkina Faso (Ouagadougou)
Côte d'Ivore (Yamoussoukro)
Gambie (Banjul)
Ghana (Accra)
Guinea (Conakry)
Guinea-Bissau (Bissau)
Kapverdy (Praia)
Libérie (Monrovia)
Mali (Bamako)
Mauritánie (Nawakshut)
Niger (Niamey)
Nigérie (Abuja)
Senegal (Dakar)
Sierra Leone (Freetown)
Togo (Lomé)

Střední Afrika[editovat | editovat zdroj]

Je tvořená 9 státy a rozkládá se mezi obratníkem Raka a 13 stupněm jižní šířky. Žije zde převážně černé obyvatelstvo. Je tvořená Saharou, severní polopouští a savanou (Čadská pánev). Urbanizace se zde dostává do svého vrcholného stádia. Hlavním průmyslovým odvětvím je pěstování a těžba vzácných stromů, např. ebenu. Pěstují se zde také banány, cukrová třtina, kakao, káva a kaučuk. V savanách se pěstuje převážně bavlník, arašídy a tabák.

Angola (Luanda)
Čad (N'Djamena)
Demokratická republika Kongo (Kinshasa)
Gabon (Libreville)
Kamerun (Yaoundé)
Kongo (Brazzaville)
Rovníková Guinea (Malabo)
Středoafrická republika (Bangui)
Svatý Tomáš a Princův ostrov (Sao Tomé)

Východní Afrika[editovat | editovat zdroj]

Je to největší africký region, je tvořen 17 státy a je také označován jako Vysoká Afrika. Žije zde nejvíce obyvatel nakažených virem HIV. Region se skládá z náhorní plošiny, ve které se nachází soustava zlomových propadlin, např. jezero Malawi. Nachází se zde hodně národních parků, které jsou hojně navštěvované turisty. Ve starých horninách Afrického štítu nalezneme ložiska rud, diamantů a jiných surovin. Nacházejí se zde savany, řídké tropické porosty a deštné pralesy. Tento region je bohatý na faunu, kterou tvoří převážně antilopy, nosorožci, sloni, žirafy atd… Pěstuje se zde kukuřice, maniok, rýže atd… Těží se zde kobalt, zinek, olovo, stříbro, zlato, kadmium a germanium.

Burundi (Bujumbura)
Džibutsko (Gibuti)
Eritrea (Asmera)
Etiopie (Addis Abeba)
Keňa (Nairobi)
Komory (Moroni)
Madagaskar (Antananarivo)
Malawi (Lilongwe)
Mauricius (Port Louis)
Mosambik (Maputo)
Rwanda (Kigali)
Seychely (Victoria)
Somálsko (Muqdisho/Mogadišo)
Tanzanie (Dodoma, Dar es Salaam)
Uganda (Kampala)
Zambie (Lusaka)
Zimbabwe (Harare)

Jižní Afrika[editovat | editovat zdroj]

Je to malý region co do počtu států, je tvořen 5 státy. Za významné oblasti tohoto regionu se dá považovat Dračí hora, poušť Kalahari, Namibská poušť a řeka Zambezi (ta je zdrojem vodní energie). Nejmodernějším státem s výrobním potenciálem je Jihoafrická republika, v ostatních státech převažuje těžební průmysl a zemědělství. Zemědělství zde plně pokrývá potřeby obyvatelstva.

Botswana (Gaborone),
Jihoafrická republika (Pretoria),(Kapské Město),(Bloemfontein)
Lesotho (Maseru)
Namibie (Windhoek)
Svazijsko (Mbabane)
Madagaskar(Antananarivo)

Dělení podle klimatu[editovat | editovat zdroj]

Další způsob dělení může být podle klimatu:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. United Nations Secretariat. Standard country or area codes for statistical use (M49) [online]. [Metodika. Série M, č. 49. Poslední tištěná verze byla vydána v r. 1999.] [Cit. 14. 8. 2018] Dostupné z: https://unstats.un.org/unsd/methodology/m49/