Edwardovo jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Edwardovo jezero
satelitní snímek Edwardova (vlevo) a Georgova jezera
Poloha
Světadíl Afrika
Státy DR KongoDR Kongo DR Kongo, UgandaUganda Uganda
Provincie:
Region
Severní Kivu (DRK)
Western Region (U)
Sídlo Ishango (DRK)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 2150 km²
Délka 77 km
Šířka 40 km
Objem 39,5 km³
Max. hloubka 111 m
Ostatní
Nadm. výška 912 m n. m.
Přítok vody Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru, Rwindi
Odtok vody Semliki
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edwardovo jezero (anglicky Lake Edward, francouzsky Lac Édouard dříve Idi Amin nebo Idi Amin Dada, dnes také Rutanzige) je jezero ve Východní Africe v povodí řeky Nil na hranicích Demokratické republiky Kongo a Ugandy. Nachází se ve Velké příkopové propadlině a řadí se mezi Africká Velká jezera (15. největší v Africe). Jeho severní pobřeží je několik kilometrů od rovníku. Má rozlohu 2150 km². Je 77 km dlouhé a maximálně 40 km široké. Dosahuje maximální hloubky 111 m. Leží v nadmořské výšce 912 m.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Jezero je napájeno z řek Nyamugasani, Ishasha, Rutshuru a Rwindi. Z jezera odtéká řeka Semliki, která teče do Albertova jezera.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Na jezeře je rozvinutý rybolov. V jezeře se nachází mnoho druhů ryb, např. sumci, Sarothelodon niloticus, Sarothelodon leucostictus, tlamovci a Schutzia eduardiana. Rybolov je zde velmi důležitou aktivitou. Fauna žijící na březích jezera zahrnuje např. šimpanze, slony, krokodýly a lvy, kterým poskytuje ochranu Národní park Virunga (Demokratická republika Kongo) a Národní park královny Alžběty (Uganda). Žije zde také mnoho tažných i jiných ptáků.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jezero objevil Henry Morton Stanley v roce 1888 a pojmenoval jej po Albertu Edwardovi, Princi Waleském. Později bylo jezero přejmenováno na Jezero Idi Amin nebo Jezero Idi Amin Dada po ugandském diktátorovi Idi Aminovi, dnes je opět známé jako Edwardovo jezero (také jezero Rutanzige).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]