Konžská pánev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konžská pánev
Řeka Kongo a její povodí
Řeka Kongo a její povodí

StátAngolaAngola Angola
BurundiBurundi Burundi
KamerunKamerun Kamerun
Středoafrická republikaStředoafrická republika Středoafrická republika
Konžská demokratická republikaKonžská demokratická republika Konžská demokratická republika
GabonGabon Gabon
MalawiMalawi Malawi
Konžská republikaKonžská republika Konžská republika
RwandaRwanda Rwanda
SúdánSúdán Súdán
Jižní SúdánJižní Súdán Jižní Súdán
UgandaUganda Uganda
ZambieZambie Zambie
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konžská pánev, též Zairská pánev,[1] je mělká sníženina ve střední Africe. Odvodňuje ji řeka Kongo a její přítoky. Rozkládá se na území 3 miliony km². Zarovnané dno leží v nadmořské výšce 300–500 m. Území se nachází v rovníkovém podnebí. Krajina je řídce osídlena, sídla leží většinou podél toků řek. Území se rozkládá ve státech Konžská demokratická republika, Konžská republika, Středoafrická republika, Kamerun, Rovníková Guinea, Gabon, Angola, Burundi, Rwanda, Tanzanie a Zambie.

Geologie a geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Pánev byla vytvořena v prvohorách. Během neogénu byla oblast rozlámána na kry, čímž centrum pánve kleslo a okolní pohoří a náhorní plošiny vystoupaly na úroveň 1000–1500 m n. m. Na dně se ve třetihorách nacházelo vnitroafrické jezero, na něž odkazují rozsáhlé bažiny a jezera (např. Mai Ndombe). Strany pánve tvoří náhorní plošiny a pohoří. Severozápadní část lemuje Adamauské pohoří (1000–1500 m n. m.), severní okraj tvoří náhorní plošina Azande (900 m n. m.), východ pohoří Mitumba a Monts Bleus (3000 m n. m.). Na jihovýchodě ohraničuje Konžskou pánev plošina Katanga (1000 m n. m.) a na jihu plošina Lunda (1500 m n. m.). Západní část Konžské pánve obklopuje Dolnoguinejská vrchovina.[2]

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Zdejší říční síť je nejhustší v celé Africe, což je dáno velkým množstvím srážek. Řeka Kongo protéká východním okraje pánve, střední tok se nachází na severu pánve, kde tok tvoří oblouk a řeka se stáčí k jihozápadu a ústí do Atlantského oceánu v jediném místě, kde se Konžská pánev stýká s mořem. Na řece se nacházejí Livingstonovy vodopády. Z jihu přitékají do Konga řeky Lomami, Ruki, Kwa (Kasai). Zprava se do řeky vlévá Ubangi. Vodní toky v tzv. Dolní Guineji (tj. západní pobřeží jižní Afriky) a Lundě většinou ústí do Atlantiku (Sanaga, Cuanza a Ogooué). V Lundě pramení Zambezi i prameny Konga – Lualaba a Luapula.[2]

Konžskou pánev pokrývají deštné lesy, na středu dna bažinné lesy. Plošiny a pohoří na okrajích pokrývají savany, podél řek rostou galeriové lesy.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kongobecken na německé Wikipedii.

  1. Geografický místopisný slovník světa. 1., dotisk vyd. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0445-9. S. 403. 
  2. a b c Přírodní regiony Afriky: atlas. Konžská pánev. Zeměpis.com Geografický portál [online]. 2002–2016 [cit. 2015-07-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-11. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN – ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. Standardizované jméno: Konakry. 
  • HOSKOVCOVÁ, Michaela. Regionální geografie států Guinejského zálivu – projektové vyučování s využitím interaktivní tabule. Plzeň 2015. 106 s. Diplomová práce. Ved. práce Mgr. Monika Čechurová, Ph.D. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta filozofická, Katedra politologie a mezinárodních vztahů.
  • Zeměpis světa. Afrika. Příprava vydání Josef Kunský, Rudolf Málek, Otakar Vrána. 1. vyd. Praha: Orbis, 1971. 546 s. S. 36, 72. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]