Černý Most (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Černý Most
Stanice metra Černý Most
Obecné informace
Stát Česko
Město Praha
Čtvrť Černý Most
Ulice Chlumecká
Vznik 1998
Dopravce Dopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmo P
Linky B
Technické informace
Typ stanice povrchová stanice s bočními nástupišti a nadzemním vestibulem
Délka nástupiště 201 m
Šířka nástupiště 32 m
Hloubka pod povrchem 2,4 m
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stanice metra Černý Most, pohled zvenku

Černý Most (zkratka CM[1]) je stanice metra na východě Prahy, ležící v katastrálním území Černý Most u hranice Horních Počernic, u sídliště Černý Most nedaleko obchodního centra Centrum Černý Most (CČM). Byla otevřena s úsekem IV.B 8. listopadu 1998 a je dlouhodobě konečnou linky B. Název Černý Most nesla do roku 1990 dnešní konečná zastávka tramvají Lehovec, umístěná asi 2 km západněji.

Stanice je povrchová. Jelikož trať je do ní vedena nadzemním tubusem, je kolejiště uprostřed, dvě oddělená boční nástupiště jsou spojena nadchodem. Za stanicí je možno v odstavných kolejích provádět jednoduché opravy vlaků. Stanice je obložena bílými dlaždicemi.

Stanice nemá vestibuly, odjezdové nástupiště přiléhá k výstupní hraně autobusového terminálu, příjezdové nástupiště navazuje na jižní straně stanice na soustavu schodišť ke dvěma odjezdových hran autobusového stanoviště umístěného o úroveň níže a lávek směřujících do sídliště a k obchodnímu centru CČM. Pravá odjezdová hrana (blíže stanici metra) je určena pro dálkovou dopravu převážně do severovýchodních Čech a pro neintegrovanou příměstskou dopravu, levá hrana slouží městským a příměstským linkám Pražské integrované dopravy a speciálním městským linkám k obchodním centrům (dříve k CČM, později k OD IKEA). Výstupní zastávka pro meziměstské spoje pokračující na Florenc je umístěna na protilehlé straně Chlumecké ulice, již na území Horních Počernic. V této zastávce zastavují i linky PID od Horních Počernic, přestože poté pokračují složitým mimoúrovňovým křížením ještě do zastávky na výstupní hraně přímo u metra.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.metroweb.cz/metro/stanice/linka_b.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Zličín Metro v Praze směr Černý Most
linka A · linka B · linka Clinka D · linka E
Rajská zahrada Černý Most
Zličín Bezbariérový přístupStodůlky Bezbariérový přístupLuka Bezbariérový přístupLužiny Bezbariérový přístupHůrka Bezbariérový přístupNové Butovice Bezbariérový přístupJinoniceRadlickáSmíchovské nádraží Bezbariérový přístupAnděl Bezbariérový přístupKarlovo náměstíNárodní třída Bezbariérový přístupMůstek A Bezbariérový přístupNáměstí RepublikyFlorenc C Bezbariérový přístupKřižíkovaInvalidovnaPalmovka Bezbariérový přístupČeskomoravskáVysočanská Bezbariérový přístupKolbenova Bezbariérový přístupHloubětín Bezbariérový přístupRajská zahrada Bezbariérový přístupČerný Most Bezbariérový přístup