Čas (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Čas (ČAS.) byl název časopisu realistické skupiny (Josef Kaizl, Karel Kramář, Tomáš Garrigue Masaryk), který založil roku 1886 Jan Herben.

Vývoj časopisu[editovat | editovat zdroj]

Založení a přehled vydávání[editovat | editovat zdroj]

Čas založil Jan Herben, když se kvůli svému angažování proti tzv. Rukopisům rozešel se svým předchozím zaměstnavatelem, vydavatelem Národních listů Juliem Grégrem. První číslo vyšlo 20. prosince 1886, s periodicitou dvakrát měsíčně.[1] Od roku 1889 vycházel Čas jako týdeník a v letech 1894–1906 jej Herben vydával sám. V letech 19011915 vycházel jako deník, než byl úředně zastaven. Začátkem "velké války", jak píše Masaryk ve své "Světové revoluci", přinášel Čas velmi čtené články, zejména o bojích, postupu a ústupu Rusů a redakční porady, jichž se účastnil probíhaly denně. Tehdy v "Knihovničce Času" vycházely i publikace knižní, většinou brožované. Po zahájení Masarykova odboje a zahraniční akce byl Čas úředně zastaven. Úlohu časopisu realistů během první světové války převzala Masarykova Naše doba.Opět vycházel v době první republiky 19211935.

Orgán Realistické strany TGM[editovat | editovat zdroj]

Po založení Realistické strany (České strany lidové-pokrokové) na přelomu března a dubna 1900 a vyhlášení jejího programu (jehož autory byli T. G. Masaryk, František Drtina a profesor práv a ekonomie Josef Gruber) se stal Čas orgánem strany.

V Času začal publikovat například básník Petr Bezruč nebo autor Broučků, evangelický farář Jan Karafiát. Je známý též z bojů o Rukopisy královédvorský a zelenohorský, kde se zapojili zejména Jan Gebauer a T. G. Masaryk. V roce 1913 začal v Čase svoji novinářskou kariéru Ferdinand Peroutka.

Bezruč a Karafiát v Času[editovat | editovat zdroj]

Jan Herben dostal v polovině ledna 1899 poštovní zásilku od tehdy zcela neznámého autora jímž byl Petr Bezruč. Žádal o vytištění tří básní, které se šéfredaktorovi času líbily a připravil jejich otištění: "Den Palackého, Škaredý zjev, Jen jedenkrát" (vyšla pouze ta třetí, ostatní byly cenzorem jako nepřípustné zakázány). Z dlouhodobé korespondence obou pánů vzešlo publikování řady básní v roce 1903, které souhrnně vyšly v "Knihovničce ČASu" pod názvem "Slezské číslo", které se stalo základem oceňovaných Bezručových "Slezských písní".

Jan Karafiát vydal v době svého působení ve Velké Lhotě roku 1876 knihu "Broučci", anonymně a vlastním nákladem. Po letech se dostala do rukou Jana Herbena, který ji půjčil mladému redaktorovi ČASu Gustavu Jarošovi, který roku 1893 napsal do ČASu článek začínající slovy: "Uznávám za potřebné promluviti o dětské knížce, jejíž spisovatel nadto není znám, která je již 17 let na světě a možno říci ze světa. Básníka jejího lze s rozvahou nazvati českým Andersenem." Díky ČASu se z neznámé knihy stalo žádané zboží a následovalo několik vydání za sebou, ale teprve v desátém vydání v roce 1912 byla knížka vydána s plným jménem autora.

Obnovený Čas[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 byl Čas obnoven. Jako občasník Masarykova demokratického hnutí vychází 4 až 6 krát ročně (ISSN 1210-1648). Předsedy redakčního kruhu obnoveného ČASu byli dr. Zdeněk Koňák (1993–1994), doc. Jaromír Hořec (1995–2004), Miroslav Sígl (2005–2006) a doc. Vratislav Preclík (2006–2011), který je od roku 2011 předsedou nově zřízené redakční rady, zabývající se zejména legionářskou problematikou ve vztahu k T. G. Masarykovi. Od r. 2011 přispívá odbornými články prof. Dr. Josef Dolista, Ph.D., který se zaměřuje na Masarykův filozofický koncept a je členem redakční rady.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Titulní strana prvního výtisku. Čas. 20. 12. 1886, s. 1. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]