Tiranská úžina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tiranská úžina
Sharm el Sheikh map.png
Maximální hloubka asi 290 m
Šířka  km
Délka  km
Rozloha  km²

Nadřazený celek Rudé moře
Sousední celky Akabský záliv, Rudé moře
Podřazené celky
Světadíl Asie
Státy EgyptEgypt Egypt, Saúdská ArábieSaúdská Arábie Saúdská Arábie
Poznámka
Přítoky

Tiranská úžina, resp. Tiranský průliv, je úzká, 13 km široká úžina mezi jižním výběžkem Sinaje, který patří Egyptu, a ostrovem Tiran, který si nárokuje Saúdská Arábie, ale nachází se pod egyptskou správou. Tato úžina je jedinou cestou spojující Rudé moře a Akabský záliv, kterou mohou proplouvat větší lodě.

Od vzniku Izraele v roce 1948 byla tato úžina ohniskem sporu mezi ním na straně jedné a Egyptem a Saúdskou Arábií na straně druhé, neboť tyto arabské státy nechtěly izraelským lodím povolit proplutí a blokovaly tak v rozporu s mezinárodním právem[zdroj?] (viz svoboda plavby) jediný izraelský rudomořský přístav Ejlat. Nakonec se oba státy pod mezinárodním tlakem rozhodly proplutí povolit, ale Tiranská úžina zůstala nadlouho neuralgickým bodem Blízkého východu.

Opětovné uzavření Tiranské úžiny 23. května 1967 bylo podle izraelské rétoriky válečným aktem, který rozpoutal Šestidenní válku mezi Egyptem a Izraelem.[zdroj?] Fakticky se však jednalo o jeden z mnoha důvodů, proč si Izrael zvolil preventivní válku jako vhodné řešení napjaté situace.