Rudé moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rudé moře
mapa Rudého moře a okolí
Maximální hloubka 3039 m
Šířka 350 km
Délka 2000 km
Rozloha 450 000 km²

Nadřazený celek Indický oceán
Sousední celky Arabské moře, Středozemní moře
Podřazené celky
Světadíl Asie, Afrika
Státy Egypt Egypt, Súdán Súdán, Eritrea Eritrea, Džibutsko Džibutsko, Jemen Jemen, Saúdská Arábie Saúdská Arábie, Jordánsko Jordánsko, Izrael Izrael
Poznámka
Přítoky

Rudé moře (arabsky البحر الأحمر‎‎ [al-bahhr al-ahhmar]) je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou.

Je 2000 km dlouhé a až 350 km široké. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Maximální hloubka je 3039 m. Na jihu je Rudé moře spojené průlivem Bab-al-Mandab s Adenským zálivem Arabského moře, na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský průplav. Rudé moře má velmi vysokou slanost (průměrně 36 až 38 promile), která je způsobena velkým výparem, minimálním množstvím srážek a omezeným přítokem sladké vody z řek. V době rozmnožování sinice (druhu Trichodesminum erythraeum) získává červené zbarvení.

Světovým unikátem se zřejmě stane 28,5 km dlouhý most, jenž chystá postavit dubajská firma. Náklady na stavbu se vyšplhají do výše 10,3 miliard Eur (278 mld Kč), započne v roce 2009 a potrvá přibližně 15 let.[1]

Potápění[editovat | editovat zdroj]

Rudé moře je místo plné zázraků, právě zde jsem zažil ty nejúžasnější ponory. (Jacques Cousteau)

Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na Zemi a vzhledem k poměrně nízké vzdálenosti od Evropy patří mezi nejnavštěvovanější potápěčská místa na světě. Hlavním lákadlem je zejména množství korálových útesů a podmořského života v jejich okolí. Většina nejnavštěvovanějších potápěčských lokalit se nachází při egyptském pobřeží. Neméně zajímavé lokality se však nacházejí také při pobřeží Súdánu, Eriteje nebo Saúdské Arábie.

Turistická střediska[editovat | editovat zdroj]

Významné přístavy na pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Zálivy, průlivy, průplavy[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy, poloostrovy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_view.php?id=316001

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]