Steam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Steam
Logo
Vývojář Valve Corporation
Operační systém Microsoft Windows
Mac OS X
Linux
PlayStation 3 (částečně)
iOS
Android
SteamOS
Licence Steam Subscriber Agreement (Proprietární software)
Web store.steampowered.com

Steam je platforma společnosti Valve Corporation určená k digitální distribuci her a softwaru a zajištění multiplayerového a komunikačního zázemí pro hráče. Lze zde zakoupit a stáhnout mnoho her a softwaru pokrývajících celé spektrum žánrů.

Své produkty zde nabízí nejen Valve, ale také sto dalších vydavatelů, namátkou Strategy First, PopCap Games, THQ, 2K Games, Activision, Capcom, Codemasters, Eidos Interactive, Firaxis Games, id Software, Ritual Entertainment, Rockstar Games, Sega, Take-Two Interactive, LucasArts, Epic Games a Ubisoft. K lednu roku 2014 čítal seznam her přes 3000 položek a bylo registrováno přes 75 miliónu účtů.[1] 2. července 2014 služba Steam dosáhla nejvyššího počtu přihlášených uživatelů současně (7,2 milionu).

Steam klient a jeho funkce[editovat | editovat zdroj]

Steam klient je ovládací rozhraní, z kterého má uživatel přístup k veškerým funkcím. Jde o program, který je bezplatně ke stažení na oficiálních stránkách.

Hlavní funkcí je možnost nákupu přes digitální distribuční systém. Kupující neobdrží herní krabici, disk nebo CD klíč (nehrozí tedy ztráta nebo poškození média), ale jeho hra je okamžitě připojena k jeho Steam účtu, kde je mu trvale k dispozici. Pomocí klienta ji stáhne a může začít hrát. Hry mohou být nakupovány jednotlivě, nebo jako balení několika titulů (např. Orange Box).

Steam se ale také poslední dobou stává jistou formou DRM ochrany (Digital rights management), hráči některých titulů musejí hry aktivovat přes Steam například i v případech, kdy si zakoupili krabicovou hru v obchodě. Takový případ nastal například u hry Call of Duty: Modern Warfare 2.

Jednou zakoupenou hru lze stáhnout přes vlastní účet do kteréhokoli počítače na světě. Podmínkou je, aby byl uživatel pod svým unikátním jménem přihlášen v jednu chvíli pouze k jednomu počítači.

Další důležitou funkcí je automatická aktualizace vlastněných produktů. Steam kontroluje, zda je nějaká k dispozici a pokud tomu tak je, stáhne ji a sám nainstaluje (lze vypnout v nastavení). Pokud je k dispozici více verzí, na základě detekce hardwaru vybere tu správnou pro uživatelův počítač. Tento proces nastává vždy po zapnutí klienta (při startu počítače, nebo ručně).

Stažený obsah dokáže klient zkontrolovat a pokud se najde chyba, stáhne znova pouze poškozenou část, čímž ušetří mnoho času. Steam také používá Distributed File System, který umožňuje spustit hru ještě předtím, než je celá stažena. To funguje pouze u některých titulů.

Steam obsahuje mnoho komunitních funkcí, umožňuje tvořit skupiny přátel, komunikovat s nimi v chatovacím programu, má také implementovánu silnou podporu pro multiplayerové hry. Přímo při hraní lze také spustit webový prohlížeč bez výraznějšího zpomalení hry.

Logo systému VAC.

Valve Anti-Cheat, systém proti podvádění ve hrách vlastněný Valve, je také ve Steamu integrován.

Celkem vítanou novinkou je implementace služby Steam Guard. Nová ochrana má fungovat na principu uzamčení některých údajů v rámci jednoho počítače. Pokud se někdo k vašemu účtu přihlásí z jiného (neautorizovaného) počítače, budete na to upozorněni. Ochrana používá Intel Identity Protection Technology, která generuje číselné heslo každých 30 vteřin. Toto heslo se integruje přímo do funkcionality procesoru, jenž předtím vyžadoval zvláštní klíč k oklamání.[zdroj?]

Steam podporuje i Rodinný režim. Tímto způsobem se dítěti mohou upřít některé funkce. Například dítě nemůže vidět všechny dostupné hry ve Valve Store (a nebo mu může být přístup do Valve Store úplně zablokován), nemůže vidět vytvoření obsah komunitou služby Steam, nemůže používat chat služby Steam ani se jakkoliv zapojit do komunikace s jinými hráči, nemůže upravovat vlastní profil, sledovat splněné achievmenty nebo snímky obrazovky). Pro jeho odblokování je nutné zadat PIN kód.

Platby[editovat | editovat zdroj]

Veškeré platby se provádí přes klienta. Využívá se k tomu šifrované připojení. Platit lze pěti způsoby. Pomocí platebních karet MasterCard a Visa Electron a další, nebo přes internetové služby PayPal a ClickAndBuy, nedávno přibyla i funkce PaySafeCard. Na Steamu můžete k platbě využít i Steam Peněženku, kterou si můžete nabít pomocí platebních karet nebo přes internetové služby. Do Steam Peněženky se ukládají také finance získané na Komunitním trhu.

V Evropě vyjma Velké Británie se zobrazují ceny v měně EUR.

Steam Community[editovat | editovat zdroj]

12. září 2007 byla spuštěna webová stránka „The Steam Community“, která umožňuje uživatelům komunikovat spolu různými způsoby. Každý uživatel zde má osobní stránku, na které jsou zobrazeny informace, jako jeho přátelé (kontakty), jak dlouho hraje kterou hru, „Steam Rating“ (hodnocení dle doby strávené hraním za poslední dva týdny) a také v jakých skupinách je členem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj Steamu začal v roce 2002. Byla používána také kódová označení „Grid“ a „Gazelle“. Veřejně byl odhalen 22. března 2002 na Game Developers Conference a byl prezentován jako čistě distribuční síť. Pro demonstraci integrace Steamu do hry vytvořil Relic Entertainment speciální verzi hry Impossible Creatures.

Klient verze 1.0 byl poprvé ke stažení v roce 2002, v době betatestování hry Counter-Strike 1.6. Ukázalo se, že klient je dobrá cesta distribuce patchů pro online hry. V roce 2004 byla vyřazena služba World Opponent Network a byla nahrazena Steamem.

V březnu 2010 se rozeběhl betatest nového uživatelského rozhraní Steamu. Kromě kosmetických grafických změn si nyní mohou uživatelé konečně třídit své nakoupené hry zpřehlednit zařazením do různých kategorií. V téže době bylo také ohlášeno, že Steam a základní hry firmy Valve budou v nejbližší době vydány také pro platformu Apple Macintosh.

Po dvouleté odmlce, kdy na jaře roku 2010 přišel web phoronix.com s informací, že se chystá Steam pro Linux a následném popření portace samotnou společností Valve se v dubnu 2012 obnovila, ba dokonce stala více než reálnou a potvrzenou, myšlenka na portaci Steamu a enginu Source na GNU/Linux. Server phoronix.com tentokrát ukázal přímé důkazy na podporu svého tvrzení (fotografie a videozáznam) a záhy se také objevily první informace přímo z dílny společnosti Valve. Podle předběžných, nepotvrzených informací z dubna 2012 se měl Steam pro Linux objevit do několika měsíců.

Dne 6.11.2012 byla uvolněna první omezená betaverze (pro zhruba 1000 vybraných lidí) linuxového klienta Steam. Při spuštění bylo pro tuto ranou verzi dostupných 26 her. Ačkoliv byl klient nestabilní, podporoval většinu funkcí finálního Steamu, včetně Big Picture módu. Valve vydalo finální verzi Linuxového klienta 15.2.2013. Tento je dostupný jak na oficiálních stránkách store.steampowered.com/about, tak přímo v Centru Softwaru pro Ubuntu. Během poměrně krátkého stádia beta bylo v klientovi opraveno množství chyb a rapidně zvýšen výkon, jak samotné aplikace, tak i všech her.

Vydání Half-Life 2[editovat | editovat zdroj]

16. listopadu 2004 byl oficiálně vydán Half-Life 2. Hra vyžadovala aktivaci přes Steam, jinak ji nešlo hrát. Ten den se to mnoha hráčům nepovedlo, protože Steam byl náhlým náporem zahlcen. Evropské ověřovací servery byly na 5 hodin vyřazeny, než se je podařilo opravit. Mezi další problémy patřila dlouhá doba stahování a další drobné závady.

Jazykové verze Steamu[editovat | editovat zdroj]

Podle tiskového prohlášení Valve se momentálně nepočítá s rozšířením nabídky jazykových portů, mezi kterými od podzimu roku 2008 nechybí čeština. V systému se můžete setkat s většinou jazyků Evropy, mimo států Pobaltí, východní a střední Evropy, a bývalé Jugoslávie. Dále je k dispozici americká angličtina, brazilská portugalština a několik asijských jazyků (japonština, korejština, thajština a čínština).

Služba Steam je přeložena do 28 jazyků. Mezi ně patří angličtina (100%), čeština (95%), holandština (85%), dánština (72%), finština (88%), francouzština (90%), němčina (93%), maďarština (92%), italština (93%), japonština (76%), korejština (91%), norština (59%), jazyk pirátů (19%), polština (93%), portugalština (Brazílie) (73%), portugalština (Portugalsko) (96%), rumunština (66%), ruština (96%), španělština (99%), švédština (90%), čínština (tradiční) (85%), čínština (zjednodušená) (96%), thajština (55%), bulharština (58%), řečtina (50%), turečtina (60%), ukrajinština (42%), vietnamština (15%).[2]

Kritika Steamu[editovat | editovat zdroj]

Selhání systému[editovat | editovat zdroj]

Než může být hra spuštěna, je nutné ověřit ji online přes Steam, přestože lze hrát i bez internetu. Nejsou zde žádné alternativní způsoby aktivace (jako třeba telefonicky nebo faxem), což způsobilo mnoho problému lidem bez přístupu k internetu.

Změna minimálních požadavků[editovat | editovat zdroj]

30. června 2007 už nemohli spustit klienta uživatelé Windows 98 a Windows Me. Také byli varováni majitelé starších procesorů bez funkce SSE, že jejich hardware během několika měsíců přestane být podporován. Těmito zásahy ale bylo ovlivněno jen malé procento lidí. Od 1. září 2010 již nemůžou spustit Steam uživatelé Windows 2000. Na konci srpna v roce 2012 Steam přestal podporovat i operační systém Windows XP se Service Packem 1.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

Steam sbírá a zveřejňuje anonymní data, jako je způsob a doba hraní her, jejich stabilita a výkon počítače, většinou bez předchozího upozornění uživatele (vyjma některých výzkumů, kterých se lze dobrovolně zúčastnit nebo je odmítnout). Každý měsíc pak uveřejňuje nejnovější výsledky výzkumu Steam Hardware Survey, co do rozsahu uživatelů je Steam jediný svého druhu na světě (začátkem roku 2014 mělo na Steamu účet přes 75 miliónu lidí). Výzkum pomáhá vývojářům nejen z Valve vyladit vyvíjené hry přesně podle možností nejrozšířenějšího hardwaru mezi hráči používajícími Steam.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Microsoft Windows[editovat | editovat zdroj]

Doporučené[editovat | editovat zdroj]

  • Windows XP nebo novější
  • 512 MB RAM
  • Procesor 1 GHz nebo rychlejší
  • 1 GB volného místa na disku
  • Širokopásmové připojení k internetu

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Steam (content delivery) na anglické Wikipedii.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Steam na španělské Wikipedii.

  1. http://store.steampowered.com/about/
  2. http://translation.steampowered.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]