Team Fortress 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Team Fortress 2
Stylizované logo
Stylizované logo
Vývojář Valve Corporation
Vydavatel Valve Corporation
Distributoři Steam (digitálně)
Electronic Arts (krabice)
Distributoři v ČR Steam
EA Czech
Design John Cook
Robin Walker
Skladatel Mike Morasky
Série Team Fortress
Engine Source engine
Poslední verze 1.2.3.3 (10. října 2012)
Platformy Microsoft Windows
Xbox 360
PlayStation 3
Mac OS X
Linux
Datum vydání 10. října 2007 (Steam)
9. dubna 2008 (krabice)
Žánr FPS
Módy multiplayer
Hodnocení BBFC: 15
ESRB: M
OFLC: MA15+
PEGI rating PEGI 16
USK rating USK 18
Média online (Steam),
DVD, Blu-ray
Systémové požadavky Minimum:
1.7 GHz procesor,
512 MB RAM,
DirectX 8 grafická karta,
Připojení k internetu
Doporučené:
3.0 GHz procesor,
1 GB RAM,
DirectX 9 grafická karta
Ovládání Klávesnice, myš, Novint Falcon
Webové stránky Oficiální blog vývojářů
Data mohou pocházet z datové položky.

Team Fortress 2 je týmová akční hra pro více hráčů z pohledu první osoby vytvořená společností Valve Corporation. Jedná se o pokračování hry Team Fortress Classic. Poprvé byla zveřejněna jako součást balíku her s názvem The Orange Box 10. října 2007 pro Windows a Xbox 360 a 22. listopadu téhož roku pro PlayStation 3. Samostatně lze hru pořídit od 9. dubna 2008 v krabicové verzi nebo online přes distribuční službu Steam. Hra je nyní zdarma ke stažení na Steamu. Hlavními vývojáři jsou John Cook a Robin Walker, kteří byli zároveň i designéři původní modifikace Team Fortress pro Quake v roce 1996. V červnu 2011 byla hra pro PC a MAC uvolněna zdarma[1] a její chod je podporován tzv. mikrotransakcemi[2].

Předměty[editovat | editovat zdroj]

Předměty, mezi které patří nové zbraně, klobouky (pouze kosmetické), brnění a taunty.

Některé předměty mohou náhodně padnout při hraní, ovšem další předměty jsou k dispozici pouze za peníze a/nebo výměnou. Některé unikátní předměty hráč může dostat i plněním úkolů (achievementů).

Postavy[editovat | editovat zdroj]

V této hře je celkem devět herních postav.

Scout
Scout (průzkumník) je nejrychlejší postavou ve hře. Jako jediný má dvojtý skok, při použití určité zbraně může mít i trojitý.[3], která však má málo životů, tudíž ji každý může velice jednoduše zabít. Jeho základní zbraní na střední vzdálenost je pistole, na krátkou pak používá upilovanou brokovnici a baseballovou pálku.
Soldier
Soldier (voják) má raketomet a brokovnici na střední a delší vzdálenost, lopata mu pak slouží na vzdálenost kratší. Jeho výhodou je mnoho životů a schopnost skákat výš a dál pomocí vystřelení rakety pod sebe, nevýhodou je pak jeho rychlost (tedy spíše pomalost).
Pyro
Záhadná postava s maskou kryjící pravou tvář pod kterou vidí svět z duhy (Pyroland). Pyro se narodil jako zabiják s plamenometem, brokovnicí a sekyrkou určenou pro okamžitou smrt. Přes jeho masku mu není rozumět, což je ve hře používáno jako vtip. Navíc dokáže odrazit Soldierovy rakety, bomby, Sniperovy šípy a jiné projektily sekundární střelbou svého plamenometu. Je hlavním bojovníkem proti Spyům, kteří jsou po zapálení viditelní a tím pádem i velice zranitelní. Jeho pohlaví je v mnoha ukázkách a mapách zpochybňováno.
Demoman
Je to Skot, který v bitvě přišel o oko a zaměřuje se hlavně na výbušné zbraně, granátomet a vrhač speciálních bomb, které se dokáží přilepit na téměř jakémkoli povrchu a které dokáže na povel odpálit. Na krátkou vzdálenost mu poslouží rozbitá láhev od whiskey. Díky lepkavým bombám dokáže dělat větší skoky podobně jako Soldier.
Heavy (Weapons Guy)
Je velmi silný, ale zároveň je nejpomalejší postavou ve hře. Spolupracuje-li s Medicem, může být velmi těžko zastavitelný.[4] Jeho hlavní zbraní je rotační kulomet, kterému říká Sasha, dále pak používá brokovnici a své pěsti.[4] Nepozorný Heavy je často obětí Spye, hlavně kvůli jeho pomalosti.
Engineer
Engineer (inženýr) je expert převážně na stavění tzv. Sentry gun (automatická střílna) a Dispenserů (dává spoluhráčům munici a životy, Engineerovi dává metal (železo)). Jeho hlavní zbraní je brokovnice a jako sekundární zbraň používá malou pistoli, na blízko útočí svým klíčem, kterým umí také opravovat a vylepšovat své i spojenecké budovy. Týmu pomáhá také tím, že staví teleporty, aby byli na bojišti co nejdříve. Ke stavbě budov potřebuje železo, které získá z krabic s municí, zničených budov, spadlých zbraní či respawnem. Jeho nevýhodou je malý počet životů.
Medic
Medic (doktor) se zaměřuje hlavně na léčení hráčů ve svém týmu pomocí "Medi-Gunu" (je zde více typů Medi-Gunů, lišící se rychlostí léčení nebo typem ÜberCharge). Po určité době léčení může dát Medic jinému hráči ÜberCharge, která zajistí nesmrtelnost na deset vteřin. Vzdálí-li se však od sebe, může být ÜberCharge přerušena. Na útok na dálku používá speciální zbraň, kterou střílí injekce, na blízko lékařskou pilu na řezání kostí. Ostatní třídy volají Medica stiskem klávesy E.
Sniper
Sniper (odstřelovač) je skvělý na delší vzdálenost. Pomocí své sniperky může dávat headshot, čímž jednou ranou zabije jakéhokoliv nepřítele (na silnější postavy typu Heavyho však pro toto potřebuje před výstřelem počkat 3,5 vteřiny na nabití ukazatele, aby získal dvojnásobné poškození).[5] Dále má ještě samopal a mačetu. Nepozorný Sniper je často obětí Spye, hlavně kvůli tomu, že Sniper většinou vyčkává na jednom místě celou hru, proti Spyovi ho chrání Razorback, který blokuje jeden pokus o backstab.
Spy
Spy (špion) je Francouz, který se může pomocí svých hodinek stát na deset vteřin neviditelným (používá-li hodinky Cloak and Dagger může být neviditelný nekonečně dlouhou dobu) a tím se dostat nepříteli do zad nebo např. zabrat kontrolní bod. Dále má pak nůž, kterým při zásahu zezadu způsobuje okamžitou smrt[6] (tzv. backstab). Může se převléct za jakéhokoliv nepřátelského i spojeneckého hráče a dokáže tak splést i nepřátelského Medica a dispensery, aby ho léčili. Dále jsou tu i jedny speciální hodinky zvané Dead Ringer, které předstírají smrt.[6] Na delší vzdálenost používá revolver. Spy dokáže zničit enginerovi budovy pomocí svého sapperu.

Mann vs. Machine[editovat | editovat zdroj]

MvM je součástí hry Team Fortress 2. Jejím cílem je spojit všech devět skupin v tým (červený tým - hráči brání), aby všichni bojovali bok po boku proti robotům (modrý tým - roboti útočí). Úkol robotů je odnést bombu na spawn, pokud bomba vybuchne kolo se opakuje. Z robota, kterého zabil hráč vypadnou peníze, ty lze potom použít v „obchodě“ na spawnu červených na různá vylepšení. Peníze, které leží na zemi delší domu, zmizí. Vylepšení skupin jsou podobná u každé skupiny však hraje roli zbraň, ty mají většinou rozdílné a občas i unikátní vylepšení.

Pro inženýra je v MvM největším nepřítelem tzv. Sentry Buster. Koule, ze které trčí něco, co připomíná tyče, jde převážně po inženýrově Sentry, jak již název napovídá. Sentry Buster má 2 500 života. Zničení inženýrových budov probíhá tím, že Sentry Buster přiběhne k jeho Sentry, sedne si a po pár sekundách vybuchne. Pokročilý hráč stihne se Sentry utéct, nebo má koupené vylepšení ÜberCharge s tímto vylepšením se zachrání tak, že do rukou inženýr vezme Dispenser a těsně před tím než Sentry Buster vybuchne, inženýr musí aktivovat ÜberCharge. ÜberCharge pro inženýra totiž znamená její aktivaci na jeho Sentry, Dispenser a teleporty mají smůlu. Tím zachrání své budovy. Není-li na serveru inženýr, bomba jednoduše najde jinou oběť.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Team Fortress 2 je nyní zdarma
  2. Mann Co. Store
  3. Detailní popis herních tříd - Scout [online]. 2FORT, rev. 2010-08-12, [cit. 2011-06-28]. Dostupné online.  
  4. a b Detailní popis herních tříd - Heavy [online]. 2FORT, rev. 2010-08-12, [cit. 2011-06-28]. Dostupné online.  
  5. Detailní popis herních tříd - Sniper [online]. 2FORT, rev. 2010-08-12, [cit. 2011-06-28]. Dostupné online.  
  6. a b Detailní popis herních tříd - Spy [online]. 2FORT, rev. 2010-08-12, [cit. 2011-06-28]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]