Half-Life

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o počítačové hře. O herní sérii pojednává článek Half-Life (série).
Half-Life
HL Stencil.jpg
Vývojáři Valve Software (Microsoft Windows), Gearbox Software (PlayStation 2)
Vydavatelé Valve Software, Sierra Studios, Electronic Arts
Distributor Sierra Entertainment (krabice), Steam (online)
Skladatel hudby Kelly Bailey
Série Half-Life
Engine GoldSource
Platformy Microsoft Windows, Playstation 2, Mac OS X, Linux
Datum vydání

Microsoft Windows
SA 19. listopadu 1998
EU 1998
PlayStation 2
SA 11. listopadu 2001
EU 30. listopadu 2001
Linux, Mac OS X

25. ledna 2013
Žánr akční, FPS
Módy singleplayer, multiplayer
Média CD, DVD, Internet (Steam)
Webové stránky http://store.steampowered.com/app/70
Některá data se získávají z datové položky.

Half-Life je akční počítačová hra ve stylu sci-fi FPS, vyvinutá firmou Valve Corporation. První vydání hry společností Sierra Studios v roce 1998 bylo určené pro PC s operačním systémem Microsoft Windows. Hra byla později vydána také pro herní konzole Playstation 2 a v lednu 2013 pro operační systémy Linux a Mac OS X. Herní engine hry pro Windows se nazývá GoldSource a je založen na engine hry Quake od společnosti id Software, jenž byl ale pro hru Half-Life velmi upravený a navíc používal i části kódu v tu dobu novějšího engine id Tech 2 pro hru Quake 2.

Hře byly kritiky vytýkány především mnohé skriptované části a celková prezentace. Hra ale získala mnohá ocenění od herních kritiků i samotných hráčů a byla mnohými herními časopisy po celém světě vyhlášena jako akční hra roku či dokonce nejlepší hra všech dob. Ke dni 16. listopadu 2004 bylo prodáno osm milionů kopií a v prosinci 2008 to bylo už 9,3 milionu kopií.

V roce 2004 byl vydán druhý díl Half-Life 2, který navazoval na příběh první části hry. Celá herní série se stala velmi populární a vznikly stovky modifikací. Mezi ty oficiálně vydané patří Half-Life: Opposing Force, Half-Life: Blue Shift, Counter-Strike, Team Fortress Classic.

Děj se odehrává někdy mezi lety 2000 až 2009 v pouštích Nového Mexika ve výzkumném komplexu Black Mesa, který se v mnoha ohledech velmi podobá skutečnému výzkumnému centru Los Alamos a oblasti 51. Hlavní postavou hry je Gordon Freeman, sedmadvacetiletý teoretický fyzik, absolvent MIT. Freeman je povolán jako experimentátor k pokusu pro vytvoření teleportu pomocí nalezeného mimozemského krystalu. Tento pokus se ale vymkne kontrole, zničí velkou část Black Mesa a zabije mnoho lidí. Výsledkem nepovedeného pokusu je tzv. resonanční kaskáda (fiktivní jev) a po celé Zemi jsou vytvořeny teleporty, kterými se ale nekontrolovatelně přemisťují mimozemské bytosti z dimenze Xen. Freeman, jako jeden z přeživších, se musí pomocí palných zbraní, energetických zbraní nebo páčidla dostat přes radiací zamořené komplexy Black Mesa a otevřené vojenské prostory do dimenze Xen a zničit Nihilantha - mozek mimozemské armády nepřátelských organismů. Ve hře čas od času uvidí tajemného muže v obleku - G-Mana. Ten udělá v závěru hry Gordonovi zajímavou nabídku...

Související články[editovat | editovat zdroj]