Riva del Garda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Riva del Garda
Riva del Garda 0057.JPG
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 70 m n. m.
Časové pásmo: GMT+1
stát: Itálie Itálie
oblast: Trentino-Alto Adige
provincie: Trentino
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 42 km²
počet obyvatel: 16850 (2014)
hustota zalidnění: 414 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.rivadelgarda.it

Riva del Garda je město v Itálii, v kraji Trentino - Horní Adiže, v provincii Trentino. Leží na severozápadním pobřeží jezera Lago di Garda, je krátce známé jako Riva. U města jsou vinice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Piazza 3 Novembre

Riva del Garda patřila do Benátské republiky. Po rozpadu Benátské republiky patřila k Rakousko-Uhersku a od roku 1918 patří k Itálii.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Riva del Garda leží v severozápadní části jezera Lago di Garda, 65 m nad hladinou moře. Oblast leží ve Východních Alpách, respektive v Jižních vápencových Alpách (nejvyšší vrchol Jižních vápencových Alp je Ortles, 3 905 m). Ve skupině Brešských a Gardských Alp, nejvyššími vrcholy jsou Monte Cadria (2 254 m) a Monte Baldo (2 218 m). Přímo nad městem, západně, je nejvyšším vrcholem Monte Rocchetta (1 575 m), východním směrem pak Monte Baldo.

Město[editovat | editovat zdroj]

vodní tvrz Rocca

Historická část Rivy del Gardy má středověký ráz s původními ulicemi a náměstími, kde jsou domy s arkádami. Středem města je Piazza 3 Novembre. Na východní straně náměstí stojí středověká kamenná věž Torre Apponale, poprvé zmiňovaná v roce 1273, stavba je však staršího data. Je 34 m vysoká. V západní části náměstí se nachází Palazzo Pretorio z roku 1375 a Palazzo del Proveditore z konce 15. st. Budovy slouží jako radnice[1].

Východně od Piazza 3 Novembre najdeme o něco větší náměstí Piazza Garibaldi. Pod náměstím leží vodní tvrz Rocca vystavěná ve 12. st. V opevnění se nachází městské muzeum Museo Civico se sbírkami o historii města a oblasti. Jsou zde rovněž sály, které se využívají k přednáškám a pořádání kongresů. Tvrz je obehnána vodním příkopem a vybavena padacím mostem.

Severně od tvrze leží náměstí Piazza Cavour s hlavním kostelem ve městě S. Maria Assunta. Původní románsko-gotický kostel ze 14. st. byl v roce 1728 barokně přestavěn. Severně od kostele najdeme městskou bránu Porta San Michele ze 13. st. Původně byla součástí městských hradeb. Za branou se nachází pěší zóna a jedna z hlavních ulic Viale Dante Alighieri s obchody, restauracemi a penzióny. Západním směrem pak leží druhá z městských bran Porta San Marco z 11. st.

Nad městem, ve spodní části hory Monte Brione, najdeme menší hrad Bastione, ještě nad ním je malá kaple S. Barbara.

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

Geologicky zajímavá místa jsou u jezer Lago di Tenno a Lago di Ledro (kde se nachází paleoetnografické muzeum) a vodopády Varone.

Sporty[editovat | editovat zdroj]

Riva je oblíbeným místem pro horskou cyklistiku, vede odtud několik cyklistických tras. Díky větru Ora, který fouká každý den odpoledne je Riva ideálním místem pro windsurfing. Oblíbená je také turistika a horolezectví.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Oblasti Riva del G.[editovat | editovat zdroj]

Campi, Pregasina, Rifugio Capanna Grassi, Rifugio Nino Pernici, San Nazzaro, Sant'Alessandro, Varone

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Riva del Garda na anglické Wikipedii.

  1. Itálie. Baedeker 2009.