Borovice Krempfova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxobox Pinus krempfii
popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodStrobus, resp. Ducampopinus
SekceParrya
PodsekceKrempfianae
Binomické jméno
Pinus krempfii
Lecomte
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus krempfii je velká, ve Vietnamu endemicky se vyskytující borovice, jedinečná svými širokými jehlicemi a schopností růst ve velmi hustých lesích.

Synonyma

  • Ducampopinus krempfii
  • Pinus krempfii varieta poilanei.

Popis

Stálezelený, jehličnatý a dlouhověký (dožívá se přes 1000 let) strom, dorůstající do výšky 55 m a šířky 30 m. Kmen je jednotlivý, často zesílený, a dosahující průměru 2,5 m. Koruna je široce kopulovitá. Borka je stříbrnošedá, šupinatě vločkovitá, odloupávající se po nepravidelných úlomcích; borka je prostoupena pryskyřičnými kanálky. Letorosty jsou hladké, s dolů zahnutými, 1 mm dlouhými, 2–4 rokem odpadávajícími, šupinatými základnami listů; spodní větve starých stromů a mladých stromů ve stínu bývají velmi štíhlé a pomalu rostoucí, 1–4 cm dlouhé a 1,3 mm silné, se 2–10 roztroušenými svazečky na každoročních přírůstcích; letorosty nesoucí šišky jsou silnější, 5–10 cm dlouhé a 3–5 mm silné, s početnými svazečky. Jehlice jsou kopinatě srpovité, na slabých letorostech zploštělé, se zploštělými svazečky, drženými naplocho v jedné rovině (jedinečná vlastnost mezi všemi borovicemi); na silnějších letorostech jsou jehlice uspořádané všude okolo celého letorostu; jehlice jsou ve svazečcích (Fasciculus) po 2 ; jehlice jsou u dospělých stromů 3–7 cm dlouhé a 2–7 mm široké, u mladistvých stromů jsou výrazně větší, dlouhé až 15 cm; jehlice jsou ze všech stran zelené barvy; svazečkové pochvy jsou tvořeny několika širokými, ostrými a střídavě uspořádanými šupinami; každá šupina je výrazně delší než ta předcházející, s nejdelšími dlouhými 15 mm; svazečkové pochvy brzy opadávají. Samčí šištice někdy rostou na visících, malých, slabých a střapcovitých letorostech, s několika anebo žádnými svazečky jehlic. Samičí šištice – šišky jsou ve zralém stavu 3,5–9,5 cm dlouhé, vejčité, oranžovohnědé; rostou na 7–15 mm dlouhých a 4–5 mm tlustých zakřivených stopkách, čímž visí dolů; vyskytují se jednotlivě nebo v přeslenech po 3 . Výrůstky (Apophysis) mají vyvýšený příčný, 3–4 mm silný, hřbet. Přírůstek prvního roku (Umbo) je malý, beztrnný, dobře vymezený a zádový, bez těsnícího pásku, s malým, 0,5 mm velkým, zašpičatělým koncem. Semena jsou 4–5 mm dlouhá. Křídla semen jsou členitá, 10–15 mm dlouhá. Semena dozrávají červenec-září.

Výskyt

Domovinou stromu je Vietnam (provincie Khánh Hòa, provincie Lâm Đồng a provincie Ninh Thuận), kde se vyskytuje endemicky.

Ekologie

Pinus krempfii roste v nadmořských výškách 1200–2000 m ve vlhkém, subtropickém klimatu, ve velmi hustých tropických deštných lesích. Strom není příliš mrazuvzdorný, snáší teploty pouze do –1 C°. Půdy černošedé nebo jílové, vlhké, s velkým množstvím humusu. Pinus krempfii dokáže růst se stálezelenými rostlinami z čeledi bukovitých (Fagaceae) a vavřínovitých (Lauraceae), se kterými je, jako jedna z mála borovic, schopna úspěšně soupeřit v hustých porostech tropického deštného lesa s uzavřeným (přehoustlým) zápojem v horní A vrstvě stromového patra (koruny stromů tvoří hustou, stálezelenou a uzavřenou, pro světlo těžko propustnou, klenbu). Dále stromu tvoří společnost například borovice Pinus dalatensis, cypřiškům příbuzná Fokienia hodginsii, Dacrydium elatum, Symingtonia populnea a další.

Využití člověkem

Kvalitní měkké, lehké a málo pryskyřičnaté dřevo nebylo v minulosti pro vzácnost stromu příliš používáno. Současná zákonná ochrana zakazuje komerční využití stromu (pro dřevo i jinak)[2]. Nicméně v některých oblastech výskytu stromu bylo zaznamenáno nezákonné kácení.

Ohrožení

Strom je považován za zranitelný a blíží se stavu ohrožený, ve Vietnamu je již považován za ohrožený [3]. Jeho populace klesá. Největším nebezpečím pro borovici Pinus krempfii je roztříštění míst jejího výskytu v důsledku rozvoje infrastruktury. Další nebezpečí představuje zvýšený výskyt lesních požárů v kraji v důsledku přeměny lesů v nižších nadmořských výškách na lesy borovice Pinus kesiya, která snadno podléhá ohni, a též neoprávněné zásahy do chráněných oblastí při pěstování kávy. Nedávná výstavba nové státní dálnice v chráněných oblastech [4], kde se Pinus krempfii vyskytuje, narušila některá stanoviště této borovice a zpřístupnila dříve nepřístupné oblasti, čímž pravděpodobně v budoucnosti dojde ke snížení kvality míst výskytu Pinus krempfii. Většina stanovišť Pinus krempfii se nalézá v chráněných oblastech.

Reference

Externí odkazy