Ludwig Ganghofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludwig Ganghofer
Narození 7. červenec 1855
Úmrtí 24. červenec 1920
Povolání spisovatel, dramaturg, novinář, válečný zpravodaj
Národnost Němec
Státní příslušnost Německé císařství, Výmarská republika
Vzdělání gymnázium, vysoká škola filosofická a literaturární
Literární hnutí protidemokratické, nacistické
Významná díla Die Sünden der Väter
Vlivy jeho kniha se objevila ve Švejkovi od Jaromíra Haška

Ludwig Ganghofer (7. července 1855-24. července 1920) byl německý spisovatel a novinář.

Po absolvování gymnaziálních studií pracoval krátkou dobu v dělnických profesích, později začal studovat strojní inženýrství, nakonec ale vystudoval filosofii a literaturu v Lipsku. Díky velice úspěšné hře Der Herrgottschnitzer von Ammergau (1880) se mohl stát spisovatelem na volné noze. Pracoval jako dramaturg ve vídeňském Ringtheateru a svými fejetony přispíval do mnoha časopisů. Byl osobním přítelem císaře Viléma II. Pruského, zastával velmi nacionalistické a protidemokratické názory. Za první světové války byl válečným zpravodajem a napsal celou řadu propagandistických básní. Brzy po skončení války zemřel.

Jeho romány, zčásti historické, částečně ze současnosti, jsou inspirovány především alpským prostředím a jejich prostě a idylicky žijícími obyvateli, v období tzv. Heimatfilmu bylo mnoho z nich zfilmováno.

Česky vyšly adaptace několika jeho historických románů (Klášterní myslivec, Martinská poustevna, Myslivec s hor, Dívka s pochodní). Na jeho námět napsal v letech 1916-17 český skladatel Karel Weis operu Bojarská svatba (premiéra 1943).[1] V českém prostředí je však znám především jeho román Die Sünden der Väter (1886), který, ač nebyl přeložen, hraje významnou úlohu v románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETRÁNĚK, Pavel. Karel Weis (1862-1944): Polský žid (Der polnische Jude). Program Státní opery Praha pro sezonu 2000/2001. Praha : Státní opera Praha, 2000. 144 s. S. 36-37. (česky)