Louis Mountbatten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Admirál Mountbatten

Admirál flotily Louis Francis Albert Victor Nicholas Mountbatten, 1. hrabě Mountbatten z Barmy (25. června 190027. srpna 1979) byl významný britský šlechtic, námořní velitel a politik.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, rodinné vztahy[editovat | editovat zdroj]

Byl mladším synem prince Louise von Battenberg a princezny Viktorie Hesensko-Darmstadtské, sestry poslední ruské carevny Alexandry; jako takový byl pravnukem britské královny Viktorie, bratrancem králů Eduarda VIII. a Jiřího VI. Jednou jeho starší sestrou byla princezna Alice, matka Philippa, vévody z Edinburghu, manžela Alžběty II. Druhá starší sestra Luisa Mountbatten byla jako druhá manželka švédského krále Gustava VI. Adolfa švédskou královnou.

Do roku 1917 nosil příjmení Battenberg - jako celá královská rodina byl německého původu. V roce 1917 se jeho rodiče pod tlakem protiněmeckých nálad za první světové války vzdali svých německých titulů a změnili rodové jméno z německého Battenberg na jeho anglickou podobu Mountbatten.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Zastával nejvyšší velitelské funkce během druhé světové války. Velel kombinovaným bojovým operacím v Evropě (1941-1943), poté se v říjnu 1943 stal vrchním velitelem spojeneckých jednotek v jihovýchodní Asii. Po válce byl posledním vicekrálem a prvním generálním guvernérem Indie. Poté zastával funkce prvního námořního lorda (1955-1959) a šéfa obranného štábu (1959-1965).

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s nesmírně bohatou Edwinou Ashley (1901 - 1960), vnučkou židovského finančníka Sira Ernesta Cassela, z otcovy strany pocházející z rodiny hrabat Shaftesbury - jako dědictví po smrti svého děda (1921) dostala kolem 3 miliónů £ a jen její roční důchod z kapitálu činil 30 000 £, zatímco Mountbatten pobíral ročně 310 £ důstojnického platu a dalších 300 £ důchodu z kapitálu.

Z manželství se narodily dvě dcery:

  • Patricie (1924)
  • Pamela (1929)

Patricie zdědila po otci titul "Countess Mountbatten of Burma hraběnka Mountbatten z Barmy)", udělená králem Jiřím VI. speciálně jemu; od té doby se tento titul dědí po přeslici.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

V roce 1979 se stal obětí atentátu, který na něj připravili členové Prozatímní irské republikánské armády. Bomba uložená na lordově jachtě zabila další tři osoby (mezi nimi i jeho vnuka) a další tři zranila (mezi nimi jeho dceru a zetě). Atentátník Thomas MacMahon byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]