Lichtenburkové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Páni z Lichtenburka
(z Lichnice)
Erb pánů z Lichtenburka
ZeměČeské království
Mateřská dynastieRonovci
TitulySvobodní páni
ZakladatelSmil z Lichtenburka
Rok založení1251
Větve roduPáni z Lipé, Berkové z Dubé, páni z Pirkštejna, Klinštejnové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pečeť Smila z Lichtenburka

Páni z Lichtenburka (též z Lichtemburka) byli starým českým panským rodem, jednou z větví Ronovců (spolu s pány z Lipé, Berky z Dubé, pány z Pirkštejna, s Klinštejny).

Nazývali se podle hradu Lichtenburka – česky Lichnice. Ve 13. století patřili k nejvýznamnějším a nejbohatším šlechtickým rodům v zemi, a to zejména z důvodu těžby stříbra v jejich tehdejším městě Brodě, později Německém Brodě, resp. Havlíčkově Brodě. Na počátku 14. století však toto město a panství ztratili, což vedlo k jejich postupnému majetkovému úpadku.

Původ rodu

Ronovci byli počátkem 13. století byli usazeni v Žitavě. Smil z Lichtenburka (12201269) proslul svou odvahou a rytířským uměním na turnajích, získal do erbu ostrve (společný znak Ronovců) a pro svůj rod klenot v erbu kapra. Počítal se za jednoho z nejbohatších šlechticů v zemi a to především díky svým stříbrným dolům na území dnešního Havlíčkobrodska. V letech 1248–1249 došlo k povstání části šlechty proti králi Václavovi I. z Přemyslovců a protože se Ronovci přiklonili na stranu krále, byli po potlačení povstání odměněni funkcemi i majetkem. Smil Světlický (později znám jako Smil z Lichtenburka) z tohoto rodu dostal Lichtenburk – česky nazvanou Lichnici, hrad i panství. Zastával sice hodnost purkrabího v Praze a psal se i nadále s přídomkem de Sitavia (z Žitavy), rozhodl se však zbudovat si rodové sídlo ve východních Čechách. Oženil se s Alžbětou, dcerou Přibyslava z Křižanova a po roce 1251 se již nechal psát s predikátem z Lichtenburka. Tím tato rodová větev Ronovců vznikla. Později rozšířila své panství o další kraje. V roce 1259 král Přemysl Otakar II. odebral jejich městečku Brod (dnes Havlíčkův Brod) městská práva a později část statků i dalších práv. Také proto, že roku 1269 zakladatel zdejšího rodu Smil z Lichtenburka zemřel.[1]

Další Lichtenburkové

Smil, jehož otcem byl Jindřich ze Žitavy, měl čtyři syny – Jindřicha, Smila, Oldřicha a Rajmunda. Syn Oldřich z Lichtenburka zdědil po otci Smilovi Lichtenburk, neblaze proslul, když v roce 1307 zavraždil na volebním sněmu z důvodu sporu o nástupnictví na český trůn Dobeše z Bechyně, který prosazoval habsburského pretendenta. Založil choceňskou větev, druhý syn založil bítovskou linii, která se usídlila na Moravě v okolí Bítova. Další Lichtenburkové drželi v Čechách také Lipnici nad Sázavou, Střítež, Opočno a Frymburk, na Moravě pak Ronov či Nové Hrady.

Jan Krušina v letech 14031407 zastával funkci nejvyššího purkrabího Království českého, byl také nejvyšším hofmistrem a hejtmanem svídnického knížectví.

V husitských válkách pak proslul další z členů rodu, Hynek Krušina IV. z Lichtenburka, syn Jana Krušiny, podepsal stížnost proti Husovu upálení. V listopadu 1420 velel husitským vojskům v bitvě pod Vyšehradem i u Ústí nad Labem. Na čáslavském sněmu byl zvolen jedním ze zemských správců, časem se přiklonil na stranu Zikmunda. Ke svému majetku přidal Kladsko, Potštejn, Münsterberk a další. Větev Krušinů zanikla koncem 16. století, stejně tak po meči v témže století celý rod.

Jednotlivé větve rodu

Erb

Černé ostrve na zlatém podkladu jsou společným znakem všech větví Ronovců. V klenotu měli na přílbě kapra na pavím ocase (paví kytě).

Příbuzenstvo

Spojili se s pány z Kunštátu, z Landštejna, z Koldic, Bavory ze Strakonic či Zajíci z Hazmburka.

Odkazy

Reference

  1. SOVADINA, Miloslav. Bezděz – sborník Českolipska. Česká Lípa: Vlastivědný spolek Českolipsko, 1997. ISBN 80-901955-2-0. Kapitola Ronovci, s. 10-11. 

Literatura

Související články

Externí odkazy