Leon Battista Alberti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leon Battista Alberti
Leon Battista Alberti
Leon Battista Alberti
Narození 14. února 1404
Janov
Úmrtí 25. dubna 1472 (ve věku 69 let)
Řím
Povolání filosof, lingvista, specialista na šifrování, básník, architekt, architektonický teoretik, hudební teoretik, muzikolog, sochař, spisovatel, Medailér a malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
L. B. Alberti (Florencie, Uffizi)

Leon Battista Alberti (18. února 1404 Janov25. dubna 1472 Řím) byl italský humanista, architekt, teoretik umění, spisovatel a matematik, ale také všestranný sportovec,[1] jedna z velkých postav italské renesance. Napsal také první důkladný popis města Říma, první italskou gramatiku a zabýval se šifrováním textů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Florencie, S. Maria Novella ( Fasáda, 1457)

Narodil se jako nemanželský syn v rodině bohatého kupce, vyhnaného z Florencie. Studoval humanistickou školu v Padově, církevní právo v Bologni a matematiku a fyziku opět v Padově. Roku 1428 získal doktorát církevního práva a protože papež zrušil vyhnanství Albertiů, mohl se vrátit do Florencie. Tam se seznámil s řadou umělců (Filippo Brunelleschi, Donatello, Lucca della Robbia, Masaccio). Kolem roku 1432 mu papež udělil legitimní původ a zároveň úřad, který Alberti zastával až do roku 1464. Úřední činnost mu nechávala dost času na jeho záliby, studia a cesty. Roku 1434 doprovázel papeže Evžena IV. do vyhnanství ve Florencii a roku 1438 byl členem papežské delegace na koncilu ve Ferraře. Roku 1447 se jeho kolega ze studií stal papežem jako Mikuláš V. a Alberti začal pracovat na velkých přestavbách města Říma včetně basiliky svatého Petra. V této souvislosti vydal také „Popis města Říma“. Roku 1453 se začala přestavba kostela sv. Františka v Rimini podle jeho plánů, stejně jako v letech 1457-8 průčelí kostela Santa Maria Novella a palác Rucellai ve Florencii, které se na dlouho staly vzorem pro další architekty. Roku 1459 pobýval s papežem Piem II. v Mantově, kde navrhl kostely San Sebastiano a Sant´Andrea. V posledních letech života se věnoval psaní a napsal také knihu o šifrování.

Spisy[editovat | editovat zdroj]

Florencie, Palazzo Rucellai (1458)

Ve svých spisech o umění se Alberti snažil poskytnout umělcům geometrické a vědecké základy pro jejich tvorbu a vytvořil také nový jazyk umělecké teorie. U těles i u lidských těl zdůrazňoval význam povrchu, plochy, jež tělo uzavírá a skrývá jeho vnitřek. Účelem uměleckého díla je podle něho dojem, který vyvolá v divákovi.

Mantova, S. Sebastiano (1459)
  • „O soše“ (De statua, před 1435) popisuje kromě jiného různé geometrické pomůcky, které sochaři pomáhají zachytit správné poměry zobrazované postavy.
  • „O malířství“ (De pictura, 1435-6) se nevěnuje malířským technikám, ale povrchu zobrazovaného těla či tělesa a také povaze lidského vidění. Popisuje techniku zvětšování pomocí mřížky a základy perspektivy, kterou ovšem přesně popsal až Piero della Francesca roku 1470.
  • „O stavitelství“ (De re aedificatoria, 1452) je první renesanční pojednání o architektuře, vedené vzorem římského spisovatele Vitruvia a jeho „Deseti knih o architektuře“. Alberti považuje architekturu za výraz společenského a politického uspořádání nějakého společenství a architektura pro samovládce je jiná než pro demokracii. Krásu Alberti definuje jako soulad všech částí, který je dokonalý tehdy, když se k dílu nedá nic přidat ani odebrat, aniž by to jeho působení poškodilo.

Dále Alberti napsal dvě komedie, vydal knihu básní, knihy o lásce, o rodině a domácím hospodářství, o chovu koní a psů a řadu dalších spisů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam děl v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je Leon Battista Alberti
  • L. B. Alberti, Deset knih o stavitelství. Praha: SNKLHU 1956
  • L. B. Alberti, O malbě. O soše. Praha: V. Žikeš 1947
  • Ottův slovník naučný, heslo Alberti, Luigi Battista. Sv. 1, str. 716

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OSN, heslo Alberti, L. B.
  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku německé Wikipedie.