Koalice radikální levice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Koalice radikální levice
Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς
Zkratka: SYRIZA
Datum založení: leden 2004 (jako aliance)
22. května 2012 (jako strana)[1]
Předseda: Alexis Tsipras
Sídlo: 1 Eleftherias Square, 105 53 Atény, Řecko
Ideologie: Demokratický socialismus
Eko-socialismus
Komunismus
Politická pozice: Levice, Krajní levice[2]
Evropská strana: Strana evropské levice
Politická skupina EP: Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice
Barvy: Červená, zelená, fialová
Zisk mandátů ve volbách
Parlament
71 / 300
Evropský parlament
6 / 22
Oficiální web
www.syriza.gr

Koalice radikální levice (řecky Συνασπισμός Ριζοσπαστικής ΑριστεράςSynaspismos Rizospastikis Aristeras, zkráceně ΣΥ.ΡΙΖ.Α respektive SYRIZA) je řecká politická strana, původně založena jako koalice levicových politických stran. Byla založena v roce 2004, sídlí v Athénách a ideologicky zastává postoje demokratického socialismu, antikapitalismu a ekosocialismu. Jejím současným předsedou je Alexis Tsipras.

Na úrovni Evropské unie je členem Strany evropské levice a politické skupiny Evropského parlamentu Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik koalice (2004-2007)[editovat | editovat zdroj]

SYRIZA vznikla jako koalice menších politických stran radikální levice. Hlavními cíly uskupení byl boj proti neoliberálním reformám penzijního a sociálního systému nebo novým anti-teroristickým zákonům. Vedoucí stranou byla Synaspismós, která zastává ideologie demokratického socialismu, eko-socialismu, eurokomunismu a environmentalismu.

Koalice SYRIZA vznikla v lednu 2004 pro účely parlamentních voleb. Původní strany tvořící koalici byly: Synaspismós (SYN), Renewing Communist Ecological Left (AKOA), Internationalist Workers' Left (DEA), Movement for the United in Action Left (KEDA) a sdružení Active Citizens. Koalice získala 241 tisíc hlasů (3,3%), a tím i šest poslaneckých mandátů.

Rozhádaná koalice byla překvapením parlamentních voleb ze září 2007, kdy získala 361 tisíc hlasů (5,04%), a tím i čtrnáct mandátů. Nárůst byl výsledkem připojení marxistické strany Řecká komunistická organizace (KOE) v červnu 2007.[3] Dále se přidaly environmentalistická Ekologická intervence a levicoví nacionalisté Demokratické sociální hnutí (DIKKI).

Nová vlna (2008-2011)[editovat | editovat zdroj]

Na pátém stranickém kongresu strany Synaspismos byl do jejího čela, v roce 2008, zvolen tehdy třicetitříletý městský zastupitel Atén Alexis Tsipras. V červnu téhož roku se do koalice přidala Socialistická internacionální organizace (Xekinima).

Ve volebním roce 2009 byl do Evropského parlamentu zvolen kandidát strany Nikos Hountis. Strana získala 240 tisíc hlasů (4,7%).

V říjnu téhož roku se konaly volby do parlamentu. Strana získala 315 tisíc hlasů (4,6%) a obhájila třináct mandátů. Poslancem se tak poprvé v kariéře stal i lídr kandidátky Alexis Tsipras.

V červnu 2010 však stranu Synapsismos opustilo "křídlo obnovy" (Ananeotiki). Koalice tak přišla o čtyři vyhrané mandáty, tito politici přešli do nově vzniklé strany Demokratické levice (DIMAR).

Vznik samostatné strany (2012-dosud)[editovat | editovat zdroj]

Koalice SYRIZA zaznamenala velký přísun voličstva poté, co Řekové odmítli podporovat vládní strany ve vládě premiéra Lukase Papadimose. Před květnovými volbami 2012 strana vykazovala v předvolebních průzkumech podporu 10-12% voličů. Ve volbách získali jeden milion hlasů (16,7%) a 52 mandátů. SYRIZA se stala druhou nejsilnější stranou po Nové demokracii. Tsipras byl pověřen sestavením vlády, ale neuspěl poté, co odmítl koalici se stranami z minulé vlády.

Pro opakované volby v červnu 2012 se SYRIZA zapsala jako oficiální politická strana, aby mohla soutěžit o bonusových padesát mandátů pro nejsilnější stranu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://en.europeonline-magazine.eu/greeces-left-wing-syriza-submits-application-for-party-status_211496.html
  2. http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-18054612
  3. http://international.koel.gr/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]