Alexis Tsipras

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
Úřadující
Ve funkci od: 10. února 2008
Předchůdce Alekos Alavanos

Narození 28. července 1974
Řecko Atény, Řecko
Politický subjekt SYN, SYRIZA
Choť Betty Batziana
Vzdělání

Národní technická univerzita v Aténách (NTUA)

Zaměstnání Projektant, politik
Commons Kategorie Alexis Tsipras

Alexis Tsipras (řecky: Αλέξης Τσίπρας, přepisováno také Alexis Cipras, *28. července 1974) je řecký levicový politik, předseda strany Synaspismós a lídr koalice (a ve volbách 2012 i samostatné strany) SYRIZA.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 28. července 1974 v Aténách. Studoval projektování na Národní technické univerzitě v Aténách. Vystudoval v roce 2000, poté pracoval jako projektant ve stavebnictví.

Roku 1987 potkal na střední škole svou současnou partnerku Betty Batziana, která s ním později navštěvovala organizaci Řecké komunistické mládeže.

Od mládí byl politicky aktivní. Na konci osmdesátých let 20. století vstoupil do Řecké komunistické mládeže. Již od střední školy se stavěl do čela lidových hnutí při demonstracích proti vládám. Na univerzitě se stal členem Studentské unie a byl zvolen do univerzitního senátu. Mezi lety 1995-1997 byl zvoleným členem rady Řecké národní studentské unie.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 19992003 byl předsedou mládežnické organizace strany Synaspismos zvané Neolaia SYN. Ačkoliv je znám jako levicový radikál, při předsednictví zastával centristické tendence. V roce 2004 byl na 4. kongresu strany SYN zvolen do stranického výboru i sekretariátu, kde se staral o vzdělávací a mládežnické zájmy.

V roce 2006 kandidoval do městského zastupitelstva Atén. V těchto volbách koalice SYRIZA získala 10,6% a zajistila mu funkci zastupitele.

Během pátého stranického kongresu byl ve svých třicetitřech letech zvolen předsedou, čím se stal nejmladším předsedou parlamentní politické strany v řeckých dějinách.

Roku 2009 byl zvolen do parlamentu, kdy kandidoval v athénském volebním obvodu A. Sekretariátem koalice SYRIZA byl také zvolen lídrem jejich parlamentního poslaneckého klubu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.athina984.gr/node/69377