Krajní levice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Krajní levice nebo ultralevice (extrémní levice) je politologický pojem, který se používá k souhrnnému označení politických ideologií a aktivit směřujících k vytvoření velké či naprosté sociální rovnosti ve společnosti a odstranění všech forem sociální hierarchie.[1] Jeho definice je přibližně možná až od doby legalizace a parlamentního zastoupení demokratické (umírněné) levice: v českých poměrech to znamená za První republiky, v západoevropských politických systémech rovněž od meziválečného období.[zdroj?] Ultralevice jednostranně vyhrocuje standardní levicovou argumentaci o rovnosti lidských bytostí, výrazné roli státu či aktivní státní sociální politice.[zdroj?] Stává se kritickou vůči demokratickému uspořádání,[zdroj?] v některých případech se také pokouší destruovat demokratické poměry násilím.

Za krajně levicové se považují agresivně vnucující ideologie, například revolučně socialistické (komunistické).[zdroj?]

Blízko k ultralevici mají například také anarchokolektivismus nebo jakobinismus.

Zpochybněná levicovost některých směrů[editovat | editovat zdroj]

Je sporné, zda třeba stalinismus patřil k nejlevicovějším ideologiím, neboť podle trockistů Stalin ustupoval z levicových pozic. [zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WOSHINSKY, Oliver H.. Explaining Politics: Culture, Institutions, and Political Behavior. Oxon, England, UK; New York, New York, USA : Routledge, 2008. ISBN 978-0203933183. S. 145-149. (angličtina) 

Související články[editovat | editovat zdroj]