José María Aznar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José María Aznar

José María Alfredo Aznar López (* 25. února 1953 Madrid) je španělský politik. Byl v pořadí čtvrtým předsedou vlády Španělska po přijetí Ústavy z roku 1978, úřadujícím od 5. května 1996 do 17. dubna 2004 za Lidovou stranu (Partido Popular).

Vystudoval právo na Universidad Complutense de Madrid. Je ženatý a má tři děti. Jeho dědeček i otec byli přední frankističtí novináři.

Aznarovy vlády[editovat | editovat zdroj]

Obě Aznarovy vlády byly zaměřeny především na ekonomická témata. Během první vlády (1996–2000) přijalo Španělsko Euro a klesala nezaměstnanost. Druhá vláda již tak úspěšná nebyla a postupně ztrácela popularitu. Odpor vyvolal například Národní hydrologický plán, který počítal se stavbou akvaduktů ze severu země do Valencie a Murcie.

S Georgem Bushem v roce 2003

Aznarovo Španělsko bylo jedním z hlavních Bushových spojenců ve válce v Iráku. V roce 2002 poskytl Aznar americké službě CIA španělský vzdušný prostor a letiště pro mezipřistání letů s vězni kontroverzní věznice Guantánamo, přičemž se snažil celou záležitost utajit; příslušné dokumenty zveřejnil teprve koncem roku 2008 deník El País.[1][2]

K nečekanému Aznarovu pádu přispěla jednak netečnost po ekologické katastrofě ropného tankeru Prestige u břehů Galicie, jednak reakce na teroristické útoky v Madridu v roce 2004, kdy Aznar okamžitě označil za viníka baskickou organizaci ETA, zatímco se k útokům přihlásila al-Káida. V následujících volbách zvítězila Zapaterova Partido Socialista Obrero Español.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je mimo aktivní politiku; v křesle předsedy strany jej vystřídal Mariano Rajoy. Aznar předsedá pravicovému think-tanku Fundación para el Análisis y los Estudios Sociales (FAES), vzniklému roku 2002 sloučením pěti organizací navázaných na Partido Popular.

Aznar přizvukuje Václavu Klausovi v jeho názorech na změny klimatu; FAES také vydal španělský překlad jeho knihy Modrá, nikoli zelená planeta.[3] Vzhledem k tomu, že Aznarova druhá vláda podepsala Kjótský protokol, distancují se od Aznarových výroků ohledně klimatu také někteří členové jeho strany.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Aznar dio vía libre al paso por España de presos hacia Guantánamo y lo ocultó El País, 1. 12. 2008.
  2. Bývalý španělský premiér Aznar posvětil tajné lety CIA s vězni Novinky.cz, 2. 12. 2008.
  3. FAES: Planeta azul (no verde)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Španělský premiér
Předchůdce:
Felipe González
od 1996 do 2004
José María Aznar
Nástupce:
José Luis Rodríguez Zapatero