Guayaquil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pomník Simona Bolívara v Parque Bolívar v centru Guayaquilu, po němž se prohánějí obrí leguáni

Guayaquil (oficiálním plným jménem Santiago de Guayaquil) je největší město Ekvádoru, počet obyvatel je zhruba 2 117 600. Je významným ekvádorským přístavem, leží v deltě řeky Guayas vlévající se do Tichého oceánu. Má také důležité letiště. V roce 2000 město přebudovalo nábřeží řeky Guayas a vybudovalo promenádu Malecón 2000, která je údajně nejlepším urbanistických projektem posledních let v Jižní Americe. Promenáda je 2,5 km dlouhá a symbolizuje skloubení přírody a moderní architektury včetně obchodů, restaurací, hřišť a parků.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Barevné domky ve čtvrti Las Peñas

Kromě návštěvy promenády Malecón 2000 stojí za to vidět opravenou čtvrť Las Peñas, která se rozkládá na jednom z nemnoha vyvýšených míst ve městě. Dřevěné domky byly kolem roku 2000 nově opraveny a nyní souží jako kavárny, bary a prodejny suvenýrů. Na vrchol kopce vede 444 schodů a kromě výhledu na město je tam kaple sv. Anny a maják.

V Guayaquilu je několik zajímavých kostelů např. Kostel sv. Františka z 18. století, přestavěný v roce 1902 po požáru.

Dále se v centru města nachází několik pěkných parků, obzvláště zajímavý je Bolívarův park (španělsky Parque Bolívar) se sochou tohoto významného jihoamerického osvoboditele, po které se prohánějí obří leguáni.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 2°11′25″ j. š., 79°53′14″ z. d.