Tento článek potřebuje důkladnou jazykovou korekturu.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vhodně vylepšíte. Inspiraci k vylepšení můžete hledat v radách na stránce Pravopisné rady, případně na diskusní stránce článku.
Grand Prix USA 1990 (XXVII Iceberg United States Grand Prix), úvodní závod 41. ročníku mistrovství světa vozů Formule 1 se podruhé uskutečnil na městském okruhu v Phoenixu (Arizona).
Nový formát Formule 1 měl být oživením závodů a první závod tomu naznačoval v památném duelu Ayrtona Senny a Jeana Alesiho. Sobotní kvalifikaci zkomplikoval déšť, dokonce někteří jezdci nemohli do kvalifikace nastoupit a byli jim započítávány časy z pátečních tréninků. Jak se později ukázalo americký výrobce pneumatik Goodyear podcenil celou situaci a nepřivezl na závod vhodnou směs. Pirelli situaci zvládlo daleko profesionálněji a dokázalo konkurenci porážet na měkké směsi a protlačilo tak do první desítky na startovním roštu pět svých týmů, včetně Jeana Alesiho s vozem Tyrrell. Právě Ken Tyrrell před začátkem sezóny všechny překvapil, když se rozešel s dlouholetým partnerem firmou Goodyear a podepsal smlouvu s Pirelli.
V den závodu bylo chladno a déšť byl na spadnutí (nakonec nepršelo). Start byl velice důležitý více než kdy jindy, protože startovní pole bylo značně promíchané. Dobře odstartoval Gerhard Berger z pole position a vytvořil si dostatečný náskok před Martinim na Minardi. Nejrychleji ovšem vystartoval Jean Alesi a v první zatáčce se dostal před oba své soupeře. Z pátého místa startující Ayrton Senna se dokázal protlačit přes De Cesarise a zařadil se hned za svého stájového kolegu Bergera. Až do 9. kola jezdily oba McLareny v pořadí Berger, Senna. Berger však zaváhal a vyjel z trati a zadní částí narazil do bariéry z pneumatik a musel do boxů k výměně zadního křídla. Jakmile se znovu dostal na trať, zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým až to nevydržela spojka a Berger musel svůj McLaren odstavit mimo trať.
Po chybě Bergera v 9. kole, ztrácel Senna na Alesiho 8,2 s. Senna trochu sázel i na to, že Pirelli na Tyrrellu nebudou tak trvanlivé jako jeho Goodyear. Ale pneumatiky Alesiho jízdou nijak netrpěly a proto i po 30 kolech dokázal Francouz kroužit na čele závodu. Senna se začal přibližovat a ve 34. kole se vnitřkem dostal před Alesiho, Alesi si držel vnější stopu a do další zatáčky vrátil předjetí Sennovi stejným způsobem. V dalším useku se Senna znovu dostal před Aleisho, ale tentokrát si pohlídal ideální stopu a neumožnil opakování situace z předešlého předjížděcího manévru. [1] Po několika pokusech vrátit se do čela závodu se Alesi rozhodl šetřit pneumatiky a nechal Sennu být.
Nelson Piquet se po startu ze 6. místa postupně propracoval až na 3. místo v 17. kole a nebýt problému s brzdami, které v 28. kole způsobily i defekt pneumatiky, mohl pomýšlet na stupně vítězů. Takto se před něj dostal Thierry Boutsen s vozem Williams a i když se potýkal s motorem, uhájil třetí pozici právě před Piquetem. Úřadující mistr světa Alain Prost musel ze závodu odstoupit v 21. kole pro poruchu převodovky jeho voze Ferrari. Jeho týmový kolega Nigel Mansell ze závodu odstoupil mnohem efektivnějším způsobem. Ve 49. kole se průjezdem cílovou rovinkou rozpadla v jeho voze spojka, prorazila nádrž a vytékající palivo ve styku s rozžhaveným motorem proměnilo jeho Ferrari v ohnivou kouli. Mansell vše zvládl bravurním způsobem a z vozu vylezl bez zranění. Senna mezitím zvýšil náskok na Alesiho na 28,5 s. Stefano Modena a Satoru Nakadžima byli překvapením závodu, když své vozy dokázali přivézt na body.
V závodě debutovali: Claudio Langes, Gary Brabham a Gianni Morbidelli
Poprvé se ve světě formule 1 objevil vůz Life a vůz March po označením Leyton House .
Premiéru absolvoval i motory Life ve stejnomeném voze a Subaru ve voze Coloni
Poprvé se představily nové modely Arrows A11B, Benetton B189B, Coloni C3B, Dallara BMS-190, EuroBrun ER-189B, Ferrari F1-90, Leyton House CG901, Life F190, Ligier JS33B, Lola LC89B a Lotus 102