Georgi Markov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Georgi Ivanov Markov (bulharsky:Гeopги Иванов Mapков, 1. března 1929, Sofia, Bulharsko - 10. září 1978, Londýn, Spojené království) byl bulharský spisovatel, žurnalista a disident, který byl zavražděn bulharskou tajnou službou (tzv. "Deštníková vražda").

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

On sám býval kdysi nadšeným komunistou. Byl významným členem Komunistické strany Bulharska, účastnil se mnoha sjezdů, byl také velkým přítelem Todora Živkova.

Pocítil však také bezmeznou krutost strany a poté ze strany odstoupil a živil se pouze psaním. Velmi citlivě vnímal nesvobodu, v níž žili lidé v komunistické části Evropy. Silně podporoval Pražské jaro 1968. Dokonce se chtěl v té době do Československa oficiálně vystěhovat a vychutnávat spolu s Čechy čerstvě nabytou svobodu. Ta se však brzy rozplynula a s ní i Markovův sen. Ne však úplně.

V roce 1969 se mu podařilo získat oficiální povolení k výjezdu do Itálie, kde chtěl navštívit svého bratra. Domů se však již nikdy nevrátil. V roce 1971 se usadil v Londýně, kde začal pracovat pro rádio BBC (British Broadcasting Company), Deutsche Welle (německé mezinárodní vysílání) a také dojížděl do Mnichova, kde spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa (RFE).

V Londýně se stal otevřeným kritikem Živkova a jeho režimu. Byl v mylném domnění, že Živkov a jeho lidé si na něho v exilu nedovolí. Mýlil se.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Schéma deštníku, kterým byl Markov zavražděn.

V deštivý večer 7. září 1978 odcházel do redakce BBC. Přišel na zastávku Waterloo Bridge ke skupině lidí. Náhle však ucítil v pravém lýtku štípnutí. Otočil se a spatřil neznámého člověka, který zvedal ze země svůj deštník. V mylném domnění, že ho kousl komár, štípnutí ignoroval a nastoupil do přijíždějícího autobusu. Tu noc se mu však udělalo zle, byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech utrpení zemřel. Pitvou bylo zjištěno, že v pravém lýtku byla kovová kulka s 0,34 mm velkými otvory, o níž se předpokládá, že byla umístěna v deštníku, kterým jej neznámý muž bodl. Kulka obsahovala ricin, který je mnohokrát jedovatější než jed kobry, a proti němuž neexistoval protijed. Podle oficiálních zdrojů ho zavraždil agent KGB, na což však neexistují důkazy. Je to však nejpravděpodobnější verze, protože Markov byl pro bulharské i sovětské komunisty tak velkým nepřítelem, že ho nechali zavraždit.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Beletrie

  • Muži, Sofie 1962 - nejlepší bulharský román roku (Praha, Naše Vojsko 1964)
  • Portrét dvojníka - sbírka novel, Sofie 1966
  • Ženy Varšavy - sbírka novel, Sofie 1968

Divadelní hry:

  • Komunisté - stažena ze scény nedlouho před emigrací, 1969
  • Archanděl Michael - cena na festivalu v Edinburghu, 1974

Jiné:

  • Rozhovory s Todorem Živkovem
  • Úvahy o československém jaru 1968 (Praha : Euroslavica, 1991)

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georgi Markov na anglické Wikipedii.