François Quesnay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
François Quesnay.jpg

François Quesnay (4. června 1694, Méré16. prosince 1774, Versailles) byl francouzský ekonom a lékař, hlavní představitel první ekonomické školy fyziokratů a autor Ekonomické tabulky (1758, Tableau Economique), prvního modelu ekonomického koloběhu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Méré (dnešní departement Eure) jako syn obchodníka a zemědělce (nikoli advokáta, jak se někdy uvádí). Do svých jedenácti let neuměl číst a ve třinácti osiřel. V sedmnácti odešel do Paříže studovat medicínu a v roce 1744 získal doktorát. Svou lékařskou praxi začal v Mantes, ale v roce 1749 se ve Versailles stává osobním lékařem Madame de Pompadour, milenky francouzského krále Ludvíka XV. Vyléčil následníka trůnu z neštovic a byl povýšen do šlechtického stavu. V letech 17561757 napsal tři články do Diderotovy a d'Alembertovy Encyklopedie (hesla Évidence, Fermiers, Grains). Oženil se v roce 1718, měl dvě děti – syna a dceru.

Ekonomická tabulka[editovat | editovat zdroj]

Ekonomická tabulka (1758) se stala základním dílem pro fyziokratickou ekonomickou teorii. Lékař Quesnay se při její tvorbě nechal insprovat krevním koloběhem.

Podle fyziokratů čistý produkt (produit net; produkt, kde hodnota výstupu je vyšší než vstupu) vzniká jedině v zemědělství. V jiných oborech se produkt pouze mění nebo přemisťuje. Quesnay tedy rozděluje společnost na tři třídy:

  • produktivní třída - zemědělci; jen tato třída poskytuje čistý produkt
  • třída vlastníku - vlastníci půdy
  • sterilní třída - obchodníci a řemeslníci

V Ekonomické tabulce popsal, jak mezi těmito třídami během roku proudí zboží a peníze. Tabulka se stala inspirací pro Marxův model reprodukce nebo Leontiefův model input-output.

Související články[editovat | editovat zdroj]