Enrico Fermi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Enrico Fermi
Narození29. září 1901
Řím
Úmrtí28. listopadu 1954 (ve věku 53 let)
Chicago
Příčina úmrtírakovina žaludku
Místo pohřbeníOak Woods Cemetery (41°46′17″ s. š., 87°35′48″ z. d.)
BydlištěSpojené státy americké (1939–1954)
Řím
Itálie
Alma materScuola Normale Superiore. Classe di Scienze (1918–1922)
Univerzita v Göttingenu (1923)
Univerzita v Leidenu (1923–1924)
Univerzita v Pise
Povolánífyzik, teoretický fyzik, jaderný fyzik, vysokoškolský učitel a vynálezce
ZaměstnavateléFlorentská univerzita (1924–1926)
Univerzita La Sapienza (1926–1938)
Kolumbijská univerzita (1939–1942)
Chicagská univerzita (1942–1954)
Univerzita v Göttingenu
Univerzita v Leidenu
Institut Enrica Fermiho
OceněníMatteucciho medaile (1926)
Nobelova cena za fyziku (1938)
Hughesova medaile (1942)
Franklinova medaile (1947)
Silliman Memorial Lectures (1949)
… více na Wikidatech
Nábož. vyznáníagnosticismus
ChoťLaura Fermi (1928–1954)[1]
PodpisEnrico Fermi – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Fermiho patentový nákres neutronového reaktoru

Enrico Fermi (29. září 1901 Řím28. listopadu 1954 Chicago) byl italský fyzik známý svými výzkumy jaderných reakcí, kvantové teorie, částicové fyziky a statistické mechaniky. Jako jeden z mála fyziků se zabýval výzkumem jak teoretickým tak i experimentálním. Zkoumal vlastnosti beta- a gama- záření. Podílel se na vývoji prvního jaderného reaktoru Chicago Pile-1. Podal několik patentů v oblasti využití jaderné energie a byl oceněn Nobelovou cenou za práci o indukované radioaktivitě. Bývá označován jako jeden z „otců“ atomové bomby. Je také autorem tzv. Fermiho paradoxu, který si klade otázku kolik je ve vesmíru inteligentních mimozemských civilizací.

Dětství a studia

Narodil se v Římě jako nejmladší ze tří dětí v rodině Alberta Fermiho - hlavního inspektora ministerstva komunikací. Ačkoliv byla jeho rodina Římsko-katolického vyznání a na přání svých prarodičů byl pokřtěn, po celý svůj dospělý život byl Fermi agnostik. Už od dětství se zajímal o přírodní vědy a jeho zájem o fyziku byl rodinou podporován. Se svým bratrem Giuliem sestavovali elektrické motory a hráli si s mechanickými hračkami. Jeho bratr však zemřel při operaci krku během podávání anestezie. Fermiho zájem o fyziku později podpořil kolega jeho otce, který mu dal několik tematických knih, což vedlo až ke studiu fyziky na univerzitě v Pise. Univerzita poskytovala studentům ubytování zdarma, ale zájemci museli zvládnout obtížné přijímací zkoušky, které zahrnovaly esej. Na uvedené téma „ Specifické charakteristiky zvuku“ se sedmnáctiletý Fermi rozhodl odvodit parciální diferenciální rovnici pro vibrační tyč s využitím Fouriérovy analýzy. Profesor Giuseppe Pittarelli, který práci posuzoval, ji shledal natolik kvalitní, že by stačila i pro přijetí do doktorského studia. Fermi se tak umístil v přijímacím řízení na prvním místě. Na univerzitě se seznámil s Francem Rasettim, který se později stal jeho blízkým přítelem a spolupracovníkem. V průběhu studia také publikoval svou první vědeckou práci v italském časopise Nuovo Cimento pod názvem „Dynamika tuhého systému elektrických nábojů v translačním pohybu“. Roku 1922 promoval a získal italský vysokoškolský titul laurea v nezvykle nízkém věku 21 let. O rok později získal mladý fyzik stipendium, a tak mohl studovat několik měsíců na univerzitě v Göttingenu, kde byl jeho profesorem také Max Born. V roce 1924 se přestěhoval do Leidenu, kde na místní univerzitě spolupracoval s Paulem Ehrenfestem. V letech 1924-1926 pak Fermi přednášel matematickou fyziku a mechaniku na univerzitě ve Florencii. Od roku 1926 vyučoval teoretickou fyziku na univerzitě v Římě, kde se o rok později zvolen profesorem. V roce 1928 se Fermi oženil s Laurou Capon se kterou měl později dvě děti [2][3].

Raný výzkum

V roce 1926 Fermi objevil statistické zákony známé dnes jako Fermiho statistiky. V roce 1929 se stal členem Královské italské akademie a následně vstoupil do Národní fašistické strany. Později, roku 1938 však oponoval ideologii této strany, když byly přijaty rasové zákony. Tyto zákony zastrašovaly jeho ženu Lauru, která byla Židovka, a také znemožnily pokračování ve výzkumu několika jeho asistentům a spolupracovníkům.

Když 22. října 1934 Fermi mezi zdroj neutronů a stříbrnou fólii na zkoušku vložil vosk, indukovaná radioaktivita stříbra se zvýšila stokrát. Srážkami s lehkými atomy vosku se neutrony zpomalily. Cesta k objevu štěpení uranu byla volná. Tento výzkum byl v roce 1938 korunován Nobelovou cenou za fyziku za potvrzení existence nových radioaktivních prvků vytvořených neutronovým ozařováním a objev jaderných reakcí způsobovaných ozařováním tepelnými neutrony.

Emigrace do USA

Poté, co obdržel cenu ve Stockholmu, se nevrátil zpět do Itálie, ale emigroval do USA, aby se jeho rodina a jeho pes vyhnula pronásledování ze strany fašistů. Zprvu působil v New Yorku jako profesor na Columbijské univerzitě (1939-1942). Následně se podílel na vývoji prvního jaderného reaktoru Chicago Pile-1 a na Projektu Manhattan, který měl za cíl zkonstruovat atomovou bombu. V roce 1944 se Fermi stal občanem USA.

Po válce se stal profesorem na univerzitě v Chicagu a díky krátké vzdálenosti zároveň pracoval v Argonnské národní laboratoři. Projekt Manhattan se roku 1947 přejmenoval na Atomic Energy Commission a Fermi se stal členem generálního poradního výboru. Současně se věnoval neutronové optice a zkoumal elementární částice vysokých energií a problém nukleon-mezonové interakce.

Zemřel 28. listopadu 1954 na rakovinu žaludku ve svém domě v Chicagu a byl pohřben v Oak Woods Cemetery.

Podle Fermiho je pojmenován stý prvek periodické tabulky - fermium - který byl objeven roku 1952. Fermi je také délková jednotka, 1 fermi = 10−15 metru, značka "fm", je neoficiální název femtometru, který je užíván jadernými fyziky.

Reference

Literatura

  • Lubomír Sodomka, Magdalena Sodomková, Nobelovy ceny za fyziku, Praha : SET OUT, 1997. ISBN 80-902058-5-2

Související články

Externí odkazy

Šablona:Nositelé Nobelovy ceny za fyziku 1926-1950