Carcharodontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCarcharodontosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní až svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
FOSSIL
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádplazopánví (Saurischia)
Podřádteropodi (Theropoda)
Nadčeleďallosauroidi (Allosauroidea)
Čeleďkarcharodontosaurovití (Carcharodontosauridae)
RodCarcharodontosaurus
Stromer, 1931
Druhy
  • C. saharicus (Depéret & Savornin, 1925)
  • C. iguidensis Brusatte & Sereno, 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rod Carcharodontosaurus („Ještěr se žraločími zuby“) byl obřím dravým (teropodním) dinosaurem, žijícím asi před 100 až 93 miliony let na severu Afriky. Byl popsán již německým paleontologem Ernstem Stromerem (mj. autorem popisu spinosaura) v roce 1931, avšak první popis zkamenělin tohoto rodu měli na svědomí vědci Charles Depéret a J. Savornin již v roce 1927. Ti však nový druh teropoda chybně přiřadili k rodovému názvu Megalosaurus (jako druh Megalosaurus saharicus). Jedná se o obřího teropoda z čeledi Carcharodontosauridae, tedy blízkého příbuzného jihoamerických gigantů - giganotosaura, tyranotitana a mapusaura. Pozůstatky holotypu (originálu) byly zničeny během 2. světové války v roce 1944, neboť se tehdy nacházely v bombardovaném mnichovském muzeu.[1] Až v roce 1996 pak objevil vědecký tým pod vedením známého amerického paleontologa Paula Serena pozůstatky dalšího jedince tohoto druhu.

Naleziště

Druh Carcharodontosaurus saharicus je znám ze souvrství Baharíja, Tegana a Čenini (státy Egypt, Maroko, Tunisko, Alžírsko, Libye a Niger).

Období

C. saharicus žil v období přelomu spodní a svrchní křídy (stupně apt, alb, cenoman), před přibližně 100-93 Ma (Ma = Mega annum; miliony let).

Rozměry

Carcharodontosaurus byl kolosální dravec, dosahující délky asi 11,1-13,5 m a váhy od 3-8 tun, což z něj dělá jednoho z největších suchozemských dravců všech dob (pro srovnání lze uvést, že největší dochovaná kostra tyranosaura zvaná Sue, měří na délku 12,8 m a zaživa vážil kolem 6,4 tuny). Jen samotná lebka karcharodontosaura měřila 1,6 metru, u nového druhu dokonce 1,75 metru.

Nový druh

Již v roce 2005 publikovali paleontologové Paul Sereno a Steve Brusatte objev nového druhu tohoto rodu obřího teropoda. O dva roky později popsal Brusatte na základě fosílií lebky a cervikálních obratlů nový druh karcharodontosaura - C. iguidensis.[2] Tento druh byl podle autorů studie stejně velký, nebo dokonce ještě větší než C. saharicus (délka je odhadována až na 14 metrů, samotná lebka měří asi 175 cm).

Zdroje

  • http://dinosaurus.bloguje.cz/782233-konec-egyptskych-dinosauru.php
  • http://news.nationalgeographic.com/news/2007/12/071212-niger-dinosaur.html
  • Externí odkazy