ČEZ Aréna (Ostrava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
ČEZ Aréna
ČEZ Aréna

Poloha Ostrava, Česká republika
Souřadnice 49°48′17″ s. š., 18°14′55″ v. d.
Otevření 1986
Přestavění 20032004
Vlastník Vítkovice Aréna, a. s.
Cena výstavby 300 milionů Kčs
(s hotelem Atom),
690 milionů Kč
(přestavba 2003–2004)
Architekt Ing. arch. Vladimír Dedeček
Bývalé názvy
Palác kultury a sportu
Týmy
HC Vítkovice Steel
Kapacita
10 157 míst
Rozměry
plocha: 7 697 m²
vnitřní výška: 18 m
ledová plocha: 60 m x 30 m

ČEZ Aréna (dříve Palác kultury a sportu) je multifunkční hala v Ostravě, na katastru místní části Zábřeh v městském obvodu Ostrava-Jih. Dokončena byla v roce 1986. V letech 20032004 proběhla její rekonstrukce a modernizace za 690 milionů Kč, od roku 2004 nese název ČEZ Aréna. Další rekonstrukce proběhla v roce 2012, kdy došlo k výměně sedaček a k výstavbě 4 rohových zasunovacích tribun, kapacita arény se zvýšila na 10 157 míst. Jedná se o domovský stadion extraligového hokejového klubu HC Vítkovice Steel.

Proběhnuvší akce[editovat | editovat zdroj]

V hale proběhlo mnoho sportovních, kulturních a jiných akcí, z nichž lze jmenovat:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Autorem projektu stavby byl Ing. arch. Vladimír Dedeček, který mj. projektoval Vysokou školu zemědělskou v Nitře a Slovenský státní archiv v Bratislavě, autorsky se podílel na projektech výstavby řady vysokoškolských areálů. Práci na projektu Paláce kultury a sportu zahájil v roce 1974 a dokončil ji v roce 1976. V témže roce započala demolice domů podél Ruské ulice na rozhraní Vítkovic a Zábřehu nad Odrou. Jako značná část Ostravy, i toto území bylo částečně poddolováno, proto bylo použito osvědčené koncepce a hala tak stojí na kompaktní železobetonové desce. Obdobný postup byl použit pro výstavbu Nové radnice. Slavnostní otevření se konalo v roce 1986, do plného provozu byla stavba dána v roce 1988. Ve své době se jednalo o největší a nejmodernější halu v Evropě. Spolu s halou byl postaven také hotel Atom; náklady na dokončení obou budov dosáhly 300 milionů Kčs.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv modernizace a rekonstrukce haly byla nutná, nastartovala nepříjemný trend necitlivých zásahů do exteriérů budovy. Původní idea jednoduchých geometrických přímek a strohost výrazu se stále více vytrácí vlivem nejrůznějších dodatků. Ať už se jedná o dostavbu skleněného přístavku pro MS v kulturistice nebo výstavbu nového zimního stadionu poblíž haly. Originální námět se tak zanáší směsí nesourodých doplňků.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]