Nové Město nad Metují (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek v Novém Městě nad Metují
Zámek v Novém Městě nad Metují
Základní informace
Sloh Baroko
Přestavba 16551661 (barokní přestavba Carla Luraga), 19091913
Materiál Zdivo
Stavebník Pernštejnové
Poloha
Adresa Nové Město nad Metují, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Zámek v Novém Městě nad Metují
Zámek v Novém Městě nad Metují
Další informace
Kód památky 31488/6-1818 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nové Město, zámecká zahrada (Dušan Jurkovič, 1911)

Zámek v Novém Městě nad Metují je původně renesanční stavba upravená barokně a na počátku 20. století Dušanem Jurkovičem. Zámek je od roku 2008 chráněn jako národní kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek stojí na místě starší tvrze. Při založení byl zahrnut do opevnění města, je však od města oddělen výrazným příkopem. Byl rozšířen Pernštejny během 16. století a za hrabat Lesliů barokně přestavěn v letech 1655–1661 podle plánů Carla Luraga. V letech 1909–1913 byl upraven podle plánů Dušana Jurkoviče pro nové vlastníky průmyslníky Josefa a Cyrila Bartoně z Dobenína.[2] Jurkovič navrhl také originální zámeckou zahradu s dřevěnými stavbami. V roce 1948 byl zámek Bartoňům zkonfiskován. Ve státní správě zůstal až do roku 1992, kdy byl v restituci vrácen Josefu Bartoňovi Dobenínovi[3] a zpřistupněn veřejnosti.

Přehled majitelů[editovat | editovat zdroj]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Zámek tvoří čtyřúhelník kolem nepravidelného dvora se středověkou kulatou věží zvanou Máselnice (název dostala dle podoby se zařízením na výrobu másla) v severním nároží a renesančními malbami a sgrafity ve dvoře. Hlavní vchod je ve směru od náměstí a tvoří jej most přes příkop a kamenný barokní portál. Před zámkem je pět soch putti (trpaslíků) od Matyáše Bernarda Brauna z let kolem 1720, které sem byly přeneseny z Benátek nad Jizerou v roce 1913. V zámku je řada pozoruhodných prostor s barokní štukovou i moderní výzdobou (Pavel Janák, František Kysela, M. Švabinský, ale také díla sochařů J. V. Myslbeka, J. Štursy nebo F. Bílka).

Na severozápad od zámku je terasová zámecká zahrada italského stylu s dřevěnými stavbami Dušana Jurkoviče, které byly nedávno obnoveny. Mezi ně patří i lávka pro pěší v zámecké zahradě.[4] Lávka původně nesloužila veřejnosti, ale pouze majiteli zámku Cyrilu Bratoňovi z Dobenína. Propojovala dvě části zahrady předělené veřejnou komunikací. Lávka byla postavena v roce 1910. Jurkovič se zde nechal inspirovat lidovými stavbami ze slovenských Čičman. Za rok (v sezóně) projde lávkou neuvěřitelných tři sta tisíc osob. To ohrožovalo existenci lávky a tak do ní byly dodatečně zabudovány skryté ocelové nosníky. Lávka je rozdělena na dvě části věží, která má tři podlaží a tvoří výrazný architektonický prvek. V parku před zámkem najdeme kamennou kašnu z jednoho kusu kamene.[5]

Severně od zámku, směrem k bývalé bráně, je budova bývalého pivovaru,[6] kde můžeme najít pomník Bedřicha Smetany. Otec Bedřicha Smetany František sem v roce 1818 přišel jako nájemce do opraveného zámeckého pivovaru. Teprve poté se přesunul do Litomyšle, kde se Bedřich v roce 1824 narodil. Bedřich se sem vracel však za svými příbuznými, za sestřenicí Luisou, do které se zamiloval a napsal pro ní Luisinu polku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zámek Nové Město nad Metují (Nové Město nad Metují) [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-08-11]. Dostupné online. 
  2. KONEČNÝ, Vratislav. Zámek v Novém Městě nad Metují je renesanční skvost s moderním vybavením. Novinky.cz [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  3. Oficiální stránky zámku: http://www.zameknm.cz/
  4. Jaroslav Duchoň - Kryté mosty (7): Novoměstský zámek, MF Dnes, 2.9.2000
  5. Toulavá kamera 1, str. 56, ISBN 80-7316-228-8
  6. E. Poche (vyd.), Umělecké památky Čech 2, str. 492-497.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]