Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Oznámení)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
  • WP:POL
Pod oznamovací lípou
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Editaton v Goethe institutu[editovat | editovat zdroj]

Rok 2018 je evropským rokem kulturního dědictví, a proto se ve spolupráci s pražským Goethe Institutem připojujeme k dalším evropským zemím na 19.11. jsme připravili editaton v rámci mezinárodního projektu Erbstuecke – discovering Europe in your cultural heritage. Úplní začátečníci i pokročilí vítáni! Registrujte se na wikistránce události, kde najdete všechny informace včetně tipů, o čem psát. FB událost zde. Účastníci si odnesou trička na památku a společně zajdou na oběd, který hradí Goethe institut. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 24. 10. 2018, 14:21 (CEST)

Technické úpravy na stránce Wikipedie:Diskuse o smazání[editovat | editovat zdroj]

Stránka Wikipedie:Diskuse o smazání byla rozdělena na vlastní doporučení a podstránku se seznamem (důvody viz Diskuse k Wikipedii:Diskuse o smazání#Návrh na rozdělení stránky). Ten, kdo měl ve sledovaných Wikipedie:Diskuse o smazání, by tam měl teď mít automaticky i Wikipedie:Diskuse o smazání/seznam; i tak doporučuji si to zkontrolovat. --Jvs 27. 10. 2018, 13:49 (CEST)

Fotíme Česko[editovat | editovat zdroj]

Pro fotografy: Pokud vám to nepřišlo mailem, pak vězte, že jsme v říjnu spustili testovací verzi nového projektu Fotíme Česko. Jeho cílem je ilustrace Wikidata položek bez ohledu na témata. Fotoprojekt Mediagrant (jehož cílem je ilustrace Wikipedie v rámci jednotlivých témat) funguje paralelně dál a zůstává beze změny. Kompletní průvodce FČ s pravidly je k nalezení zde: Wikipedie:Fotíme Česko a také na adrese fotimecesko.wikimedia.cz. Prosím, pusťte se do toho!-) Testovací období je od toho, abychom odladili všechny nejasnosti a případně poupravili pravidla - zatím v rámci Wikimedia komunity. Test. období ukončíme, až usoudíme, že vše funguje, jak má - orientačně do konce roku, podle toho, jak budete fotit,-) Teprve pak budeme FČ propagovat na veřejnosti - věřím, že díky němu přilákáme do naší komunity nové lidi. A ještě technická: V Trackeru prosím zakládejte tikety do tématu 1.1 Fotíme Česko (Mediagrant) - jeho primárními schvalovateli jsou Packa, Juan a frettie. Všechny dotazy, reklamace apod. posílejte mě nebo pište na diskuzní stránku FČ. Díky všem, kdo se tvorby Fotíme Česko zúčastnili! Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 7. 11. 2018, 22:06 (CET)

Editaton v pražské Zoo[editovat | editovat zdroj]

Ve rámci projektu GLAM spolu se Zoologickou zahradou Praha pořádáme v neděli 18. 11. jednodenní editaton. Přímo v Zoo budeme editovat wikipedické články související se Zoo a jejími zvířaty a pořizovat svobodné snímky. Akce je přístupná všem zájemcům, kteří se registrují na stránce události. Účastníci od Zoo získají volné vstupenky a od nás oběd. Díky za návrhy na témata článků. Akce má FB událost. - Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 9. 11. 2018, 19:39 (CET)

WikiProjekt Citační šablony[editovat | editovat zdroj]

Byl založen projekt Wikipedie:WikiProjekt Citační šablony. Projekt slouží pro udržení přehledu o citačních šablonách a evidenci požadavků na jejich úpravy. --Jvs 24. 11. 2018, 20:15 (CET)

Přeložené obrázky SVG[editovat | editovat zdroj]

2014 West Africa Ebola Epidemic - New Cases per Week.svg

Ahoj, pokud je obrázek SVG v cizím jazyce, lze do něj v nějakém editoru obrázků SVG přidat český překlad. Dosud však bylo nutné takový obrázek vložit do článků s parametrem jazyk (lang), který obrázek zobrazil v češtině místo výchozí angličtiny. To umí nyní Wikipedie automaticky, takže už nemusíte používat parametr jazyk (lang) pro přepnutí obrázku do češtiny. Vidět to můžete třeba na obrázku vpravo. Tahle novinka je součástí vývoje nového nástroje k překládání obrázků SVG přímo z Wikipedie, na kterém se trochu podílím. --Dvorapa (diskuse) 30. 11. 2018, 08:15 (CET)

Díky za info. Nebyl by nějaký velestručný a čistě praktický návod, jak jednoduše přeložit svg typu jako zde vpravo? --Matěj Orlický (diskuse) 30. 11. 2018, 08:26 (CET)
Přímo u zmíněného obrázku je odkaz na následující stránku: Commons:Translation possible/Learn more, stačí jakýkoliv editor textu nebo pokročilejší editor SVG. Odhadem za dva měsíce by navíc měla být k dispozici beta verze nástroje, který to samé dovede přímo na Commons. --Dvorapa (diskuse) 30. 11. 2018, 08:32 (CET)
Wow! Tak to je super. Obojí jsou super zprávy.--frettie.net (diskuse) 30. 11. 2018, 11:14 (CET)
Přes Inkscape či editor, to už jsem se dočetl dříve a asi dvakrát třikrát jsem se o to (nevím proč, ale) neúspěšně poukoušel. Asi si už počkám na ten nástroj, díky. --Matěj Orlický (diskuse) 30. 11. 2018, 17:13 (CET)
Až bude (betaverze), určitě sem dám ještě zprávu :) --Dvorapa (diskuse) 30. 11. 2018, 17:37 (CET)
♥♥♥ Tahle naprosto skvělá iniciativa mě úplně minula. Nechápu, jak je to možné... --YjM | dp 30. 11. 2018, 15:08 (CET)
Nečekal jsem takovou odezvu, nicméně první nepříliš funkční náhled, jak by nástroj mohl vypadat, je na diskusní stránce projektu a pokud byste měli nějaké podněty, které v tamní diskusi dosud nezazněly, neváhejte je tam přidat. --Dvorapa (diskuse) 30. 11. 2018, 16:34 (CET)

Přiznám se, že mne dokonce minula informace, že lze mít vícejazyčné obrázky a mezi popisky přepínat nějakým parametrem lang. Takže jsem vytvářel prostě jiné soubory. Takže mně přijde jako skvělá věc hlavně ta „novinka“, že může být více jazyků v jednom souboru.

Obávám se ale, že úplně univerzální to nebude - občas je český překlad příliš dlouhý, než aby se vešel na původní místo popisku, a nezbývá, než celý obrázek upravit, nemá-li vypadat humpolácky. --Tchoř (diskuse) 1. 12. 2018, 10:15 (CET)

Dvorapa na správce rozhraní[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, rozhodl jsem se kandidovat na správce rozhraní. Protože je to první řádná kandidatura na tuto funkci a ne každý zajímající se o podobné kandidatury danou stránku sleduje, oznamuji ji i zde. --Dvorapa (diskuse) 23. 12. 2018, 15:02 (CET)

Editaton Prachatice[editovat | editovat zdroj]

Vážení kolegové, ve spolupráci s Muzeem Prachatice pořádáme 8. - 10. března 2019 editaton v Prachaticích. Vedle editace témat spojených s regionem, bude možné vyrazit fotit památky či řopíky; pomoci s digitalizací sbírkových fondů. V případě Vašeho zájmu se seznamte s pravidly účasti a zapište se do předložené tabulky.--Juandev (diskuse) 9. 1. 2019, 22:09 (CET)

Popiš památku 2019[editovat | editovat zdroj]

Od 15. ledna do 15. března 2019 probíhá druhý ročník soutěže Popiš památku. Cílem je vytvořit články o českých kulturních památkách. --14. 1. 2019, 17:55 (CET), Utar (diskuse)

Report WikiProjektu Vodstvo České republiky[editovat | editovat zdroj]

Vážení kolegové/kolegině,

předkládám report WikiProjektu Vodstvo České republiky, shrnující jeho činnost v roce 2018. --Juandev (diskuse) 16. 1. 2019, 17:08 (CET)

Architektonicko-urbanistický editaton Shared Cities[editovat | editovat zdroj]

Hledáme garanta/y akce pro zajištění dalšího editatonu v Goethe institutu s tématem architektura a urbanismus. Stejně tak samotné zájemce (napište se prosím na stránce). Garant/i by měl/i ideálně aspoň trochu rozumět tématu a umět editovat Wikipedii. Pravděpodobný termín 30. 3. Akce by byla učená pro fotografy i psavce, ale můžeme si ji vymyslet, jak chceme. Více info na stránce: Wikipedie:Editaton Shared Cities--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 25. 1. 2019, 20:05 (CET)

Počítadlo článků[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych vám oznámit, že jsem zprovoznil počítadlo článků, které byly založeny v tomto roce. Funguje na principu, který jsem přebral od wikipedisty Suisant7

V roce 2019 dosud na české Wikipedii přibylo 1829518033 článků, což činí průměr 62.4461.55 článků na den. --Patriccck 17. 2. 2019, 13:30 (CET)

To je sice fajn, ale ještě fajnovější by bylo, kdyby na polovičce těch článků hned nepřistála údržbová šablona…--Hnetubud (diskuse) 17. 2. 2019, 20:54 (CET)

Kdo to napsal?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, minule jste byli smutní, že jsem se nezmínil o překladači SVG obrázků, který se nyní dostal do beta fáze a již jej lze reálně a zcela vyzkoušet na stránce [1] (samozřejmě opatrně, stále může třeba i poškodit soubor, byť pro jistotu je každý nahraný soubor z nástroje na Commons kontrolován vývojářkou), případně na stránce [2], která pracuje s testovací verzí Commons s kopiemi obrázků, takže se nemusíte ničeho bát.

Tak nyní s předstihem informuji o novém nástroji, který se rýsuje na prknech vývojářů, a tím je Kdo to napsal?, kdy budeme moci zjistit, z jaké revize od jakého autora věta článku pochází. Nástroj zatím nefunguje, lze si však prohlédnout ukázky z připravovaného nástroje a hned do tamní diskuse vývojářům dát nějakou zpětnou vazbu, nápady, tipy, případné problémy, a samozřejmě vývoj sledovat a být u toho. --Dvorapa (diskuse) 22. 2. 2019, 02:09 (CET)

@Dvorapa: Tak to bude dobrá vychytávka. Už se těším až to bude fungovat. Díky za informaci.--Podroužek (diskuse) 22. 2. 2019, 19:05 (CET)
@Podroužek: Neukazoval něco podobnýho (WikiBlame?) @Blahma: Marek ve středu v Brně?--frettie.net (diskuse) 22. 2. 2019, 23:03 (CET)

Získání šesti tisíc fotografií z pražského Magistrátu[editovat | editovat zdroj]

Už jste viděli Pražský orloj zezadu?

Ahoj. Za pomoci Adama Zábranského se po několika jednáních podařilo domluvit získání více než šesti tisíc fotografií pro Wikimedia Commons. Jedná se o: 14 fotografií představitelů města, které byly již vloženy do jednotlivých článků o radních hl. m. Prahy (proto se můžete vidět se na některých změnily) – a především 6390 fotografií celého rekonstrukčního procesu Staroměstské radnice (89 GB dat). Jedná se o hodně unikátní fotografie rekonstrukčních a renovačních prací a věřím, že se dají dobře využít. Pro nahrání byl vytvořen speciální účet pro Magistrát hlavního města Prahy. Technická kvalita fotografií je fantastická. Nyní je potřeba: k fotografiím dodat lepší kategorizaci (což již zahájila komunita Commons a čemuž můžete pomoci!), přesnější popisky a využít je v jednotlivých článcích o různých tématech. Aktron (|) 10. 4. 2019, 22:06 (CEST)

Úžas! Díky všem zúčastněným, na straně wikikomunity i na straně magistrátu. --Bazi (diskuse) 10. 4. 2019, 22:12 (CEST)
Díky Aktron a Adam Zábranský, skvělá práce! --YjM | dp 10. 4. 2019, 23:40 (CEST)
Pěkné. Ten orloj zezadu by se mohl použít i jako obrázek týdne, ne?--Hnetubud (diskuse) 25. 6. 2019, 14:24 (CEST)

Info na hlavnej stránke[editovat | editovat zdroj]

Dátum brexitu je (zatiaľ) 31. 10., nie 28. 10. ako je v Aktualitách. Netuším ako to opraviť, u nás to máme úplne inak.--Lalina (diskuse) 13. 4. 2019, 13:02 (CEST)

@Lalina: Díky, opraveno. :-) Serious Jano (diskuse) 13. 4. 2019, 13:08 (CEST)

V Praze proběhne Wikimedia Hackathon 2019[editovat | editovat zdroj]

Nikde to tu ani v banneru nevidím, tak připomínám:

  • 17.–19. května – Wikimedia Hackathon Prague 2019, Národní technická knihovna
  • 18. května (10:00–12:00) – Czech Tech setkání v rámci Wikimedia Hackathonu

Pozvánka též na Rootu. --11. 5. 2019, 11:15 (CEST), Utar (diskuse)

Konzultace diskusních stran[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, vývojáři nadace popřemýšleli, jak by měl vypadat nový diskusní systém na wiki. Na základě předchozích výzvěd od komunit mají už nějakou představu a zajímá je, co si o tom myslíte. Prosím připojte svůj názor na stránce Wikipedie:Konzultace diskusních stránek 2019#Fáze 2. --Dvorapa (diskuse) 28. 5. 2019, 22:57 (CEST)

Editaton Bauhaus - organizátor, lektoři[editovat | editovat zdroj]

Po editatonech Dědictví. Evropské příběhy Shared Cities nás potřetí oslovil pražský Goethe-Institut, který chce někdy na podzim (cca říjen, listopad) zorganizovat další editaton na archit. téma "Bauhaus". Potřebujeme zajistit organizátora(y) a lektora(y) - klidně v jedné osobě. Našel by se mezi vámi někdo, koho by toto téma bavilo? Může vás být samozřejmě víc. Momentálně jsou naši tradiční dobrovolníci dost vytížení - Gampe v listopadu pořádá editaton v Prachaticích, Honza Spousta zase soutěž Hvězda svobody. Tak zřejmě někdo další. Pište sem, nebo na můj mail (jakub.holzer@wikimedia.cz) .. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 1. 8. 2019, 12:37 (CEST)

WikiMěsto, Fotoworkshop, soutěž etc.[editovat | editovat zdroj]

Hlásím, že chystáme spoustu akcí, do kterých se můžete zapojit.

Na podzim se chystá editaton v Goethe-institutu na téma Bauhaus, v listopadu proběhne i 2. editaton v Prachaticích. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 1. 8. 2019, 17:46 (CEST)

Info doporučení pro WMF[editovat | editovat zdroj]

Viz m:Talk:Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Working Groups/Diversity/Recommendations/9#Terms of Use for the WMF, -jkb- disk 13. 8. 2019, 10:46 (CEST)

Nové diskusní stránky ve vývoji[editovat | editovat zdroj]

Diskuse nad připravovaným novým nástrojem k diskutování byly vývojáři právě uzavřeny a shrnuty v reportu (shrnutí toho nejdůležitějšího v češtině). Výsledek se hezky shoduje i se závěry české komunity. Nyní začne fáze vývoje nástroje, jeho průběh je možné sledovat na stránce mw:Talk pages project. --Dvorapa (diskuse) 16. 8. 2019, 22:54 (CEST)

Wikidata pro úplné začátečníky[editovat | editovat zdroj]

Orientačně v záři bych v Praze uspořádal workshop na téma Wikidata pro úplné začátečníky sloužící Wikipedistům v pochopení tohoto projektu. Často na Wikipedii narážíme na to, že je v šablonách něco z Wikidat a neumíme to upravit. Je tedy potřeba vědět jak Wikidata fungují a jak se dají editovat. Součástí by bylo i to jak ve Wikidatech vyhledávat.

Orientačně to vidím na max 120 minut (což ale závisí od početu účastníků). Vždy bych něco řekl, pak ukázal a pak by si to učastníci cvičili a mohli by se případně ptát. Ideální umístění je středeční podvečerní Wikiklub v Praze, proto bych zvážil udělat online streeming na YouTube. Napište prosím dolů orientační zájem ať vím jak na tom jsme a co vše je potřeba. --Juandev (diskuse) 21. 8. 2019, 21:59 (CEST)


Zájemci pro účast v místě[editovat | editovat zdroj]

Zájemci pro účast online[editovat | editovat zdroj]

Možná i osobně, ale online na 100 %, protože i já mám mezery, které bych si chtěl doplnit (ač dělám poslední dobou pokroky). --Dvorapa (diskuse) 22. 8. 2019, 12:08 (CEST)

Diskuze[editovat | editovat zdroj]

Škoda, že plán nebyl probrán s Wikidata týmem spolku Wikimedia, jehož jsi, Juane, členem. Podobný workshop pro začátečníky máme ještě letos v plánu. Nerozumím tomu a je mi to líto. --Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 8. 2019, 22:52 (CEST)

Tak akci jsem probíral s ředitelkou spolku Wikimedia Česká republika. Ta mne přesvědčovala, abych to spojil s prezetací/školením k projektu Fotíme Česko, což jsem sice odmít, ale je to k diskusi. Jde jen o to, jaká je představa o tom jak by to mělo vypadat a jaká je cílovka. Tedy o to, aby se na workshopu netřískaly dva koncepty. Juandev (diskuse) 22. 8. 2019, 00:45 (CEST)

Plánovaná úprava navboxů olympijských vítězů[editovat | editovat zdroj]

Nechávám zde info ohledně diskuse k chystaným hromadným úpravám a sjednocení navboxů vítězů ZOH. -> Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Olympiáda#Navigační šablony vítězů OH --Harold (diskuse) 22. 8. 2019, 11:39 (CEST)

Vím, že se to na tuhle lípu moc nehodí, ale sláva, tohle už chtělo delší dobu a já se k tomu pořád ne a ne dostat! :) --Dvorapa (diskuse) 22. 8. 2019, 12:07 (CEST)

Wikiexpedice Mladá Vožice[editovat | editovat zdroj]

Skončila Wikiexpedice Mladá Vožice, ilustrovali jsme 635 článků. Více v Závěrečné zprávě. --Juandev (diskuse) 16. 9. 2019, 23:33 (CEST)

Czech Wiki Photo[editovat | editovat zdroj]

Od 1. - do 31. října se můžete zúčastnit 1. ročníku soutěže o ceny Czech Wiki Photo, kterou pořádá Wikimedia ČR. Do soutěže je možné přihlásit fotografii(e) pořízenou(é) na území ČR během roku 2019 a musí vyhovovat alespoň jedné z kategorií (Příroda, Člověk, Vytvořeno člověkem (architektura, technika, umění atp.), Společnost a události). O vítězích rozhodne porota, ale i veřejnost. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 28. 9. 2019, 11:51 (CEST)

Obsahové šablony[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Měl jsem potřebu, jak jsem si ji vyřešil a splodil tyto: Kategorie:Šablony obsahové a do ní první šabblonu {{Etymologie - eferentní}}.

Už kdysi dříve jsem potřeboval znovu použít kus textu a předpokládám, že jsem tenkrát obdobnou "obsahobou šablonu" vytvořil také. Naprosto však už netušim, jak jsem ji zakategorizoval. Je tohle přijatelné? Nebo znovu-vymýšlím kolo? Tak FYI. A případně mne zmiňte. --Franta Oashi (diskuse) 2. 10. 2019, 10:11 (CEST)

Tvoření článků pomocí takovýchto šablon je krajně nestandardní. Ony dva výskyty jsem nahradil obsahem šablony a danou šablonu (pro dva výskyty, tedy i zbytečná) jsem označil ke smazání. Jestli mají být texty článků tvořeny vkládáním šablon, doporučuji nejprve prodiskutovat, např. Pod lípou. --Harold (diskuse) 2. 10. 2019, 10:52 (CEST)

Budoucí podoba diskusních stránek[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, jak už jsem zmiňoval, vývojáři připravují nové editační rozhraní pro diskusní stránky, tentokrát jen nadstavbu nad aktuální editor wikitextu, tedy snad nijak zásadní zásah do diskusních stránek. Proběhly dosud dvě kola (fáze) otázek na wikipedisty ohledně diskusních stránek, nyní skončila diskuse a začala práce. Nicméně vývojáři stejně mají dvě otázky, kterými se snaží nenechat komunity usnout a zároveň pochopit lépe funkci diskusních stránek v jednotlivých komunitách:

  1. Prožili jste někdy na wiki nějakou památnou/nezapomenutelnou diskusi? Na čem jste při ní spolupracovali? Naučili jste se díky ní něco nového?
  2. Které šablony nebo udělátka v diskusích běžně využíváte?

Na obě otázky můžete odpovědět po kliknutí na modrá tlačítka na této stránce. --Dvorapa (diskuse) 19. 10. 2019, 13:13 (CEST)