Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Oznámení)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
  • WP:POL
    WP:PLO
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Year user pageviews for cswiki[editovat | editovat zdroj]

Cumulative user pageviews for cswiki articles in Main space
Project 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Pageviews 703 796 315 714 615 382 717 010 842 756 043 648 880 878 124 892 710 363
Pages 361 559 389 188 412 453 437 382 466 922 493 940
🔗 Source and more

✍️ Dušan Kreheľ (diskuse) 23. 4. 2022, 21:05 (CEST)[odpovědět]

Otevřená Wikimedia: Programy pro komunitu 12. 5. - online setkání[editovat | editovat zdroj]

Vážení a milí členové,

ráda bych Vás pozvala na druhý ze série callů se zaměstnanci a radními WMČR s názvem Otevřená Wikimedia. Bude spojen s tématem komunity a programů pro komunitu. Zjistíte, co máme v plánu pro tento rok, vyslechneme si vaše podněty a probereme možnosti pro lepší zapojení členů a ostatních Wikipedistů.

Vzhledem k tomu, že se dříve stanovený termín překrývá s jinými akcemi, rádi bychom vás požádali, abyste si rezervovali čas o týden později, tj. 12. května od 18:00 do 19:30 hodin. Rádi bychom dali šanci co největšímu počtu lidí, kteří chtějí přispět do programů pro komunitu a děkujeme vám za pochopení.

Pokud se chcete callu zúčastnit, přihlaste se prosím zde nejpozději 9. 5. v 17:00, ať mám čas si Vaše podněty pročíst a ušetříme čas na samotném callu. (Pokud nechcete, nemusíte psát nic kromě jména.) Po vyplnění přihlášky získáte odkaz na call.

Zaměříme se na konkrétní aktivity naši pobočky: - WikiGap (výzva a editaton), 3. 2022 - Wikprojekty: Wikiklima a Sucho, 5. 2022 - Měsíc lidských prav, 6. 2022 - soutěž Československo 1948-1989, podzim 2022 - projekt Fotíme Česko, celý rok - Czech Wiki Photo, 5. 2022 - 10. 2022

A další projekty: komunitní minigranty fotografické projekty

Těším se na setkání, --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 27. 4. 2022, 10:32 (CEST)[odpovědět]

Zápis z brněnského wikisrazu v dubnu 2022[editovat | editovat zdroj]

Byl zveřejněn zápis z dubnového brněnského wikisrazu, zveme vás k přečtení. Příští sraz je plánován na 18. května 2022 (organizační stránka bude založena přibližně týden předem). --Blahma (diskuse) 6. 5. 2022, 09:29 (CEST)[odpovědět]

Wikimedia Foundation Board of Trustees election 2022 - Call for Election Volunteers[editovat | editovat zdroj]

Tuto zprávu můžete najít přeloženou do dalších jazyků na Meta-wiki.

Tým pro strategii a správu hnutí hledá členy komunity jako dobrovolníky pro nadcházející volby do správní rady.

Myšlenka volebního dobrovolnického programu vznikla během voleb do správní rady Wikimedia v roce 2021. Tento program se ukázal jako úspěšný. S pomocí volebních dobrovolníků se nám podařilo zvýšit oslovení a účast ve volbách o 1753 voličů oproti roku 2017. Celková volební účast byla 10,13 %, což je o 1,1 procentního bodu více, a ve volbách bylo zastoupeno 214 wiki.

Ve volbách v roce 2021 však hlasovalo celkem 74 wiki, které se jich v roce 2017 nezúčastnily. Pomůžete tuto účast změnit?

Volební dobrovolníci budou pomáhat v následujících oblastech:

  • překládat krátké zprávy a oznamovat probíhající volební proces v komunitních kanálech
  • volitelně: Sledování komunitních kanálů pro připomínky a dotazy komunity

Dobrovolníci by měli:

  • Zachovávat zásady přátelského prostoru během rozhovorů a akcí.
  • Neutrálním způsobem prezentovat komunitě pokyny a informace o hlasování.

Chcete se stát volebním dobrovolníkem a zajistit, aby vaše komunita byla zastoupena při hlasování? Zaregistrujte se zde a dostávejte aktuální informace. Pro dotazy týkající se překladu můžete využít diskusní stránku.
MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 7. 5. 2022, 12:51 (CEST)[odpovědět]

Pozvánka na Editaton Sucho v ČR 2022[editovat | editovat zdroj]

Pěkný den,

ráda bych Vás pozvala na Editaton Sucho v ČR 2022 na témata související se WikiProjekty Sucho a Změna klimatu. Právě v oblasti změny klimatu a v souvisejících vědeckých oblastech chybí na české Wikipedii mnoho důležitých informací a článků a mnoho dalších potřebuje výrazně rozšířit. Díky spolupráci se společností Pražské vodovody a kanalizace, budeme se soustředit na vodohospodářství v ČR. Jsme v procesu aktualizace webových stránek podle hesel, které chybí a uvítáme další náměty na články.

Editaton Sucho v ČR 2022 se bude konat 31. května 2022, v hod. 15:00 - 19:00 v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) v Praze. Součásti akce bude zároveň zdarma exkurze po největší čistírně odpadních vod v České republice. Svou účast prosím potvrďte vyplněním tohoto registračního formuláře.

Pokud byste se na projektu chtěli podílet jinak, kontaktujte mě, prosím, a já to s vámi ráda proberu. Těším se na setkání! --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 16. 5. 2022, 12:40 (CEST)[odpovědět]

Report on Voter Feedback from Universal Code of Conduct (UCoC) Enforcement Guidelines Ratification[editovat | editovat zdroj]

Hello all,

The Universal Code of Conduct (UCoC) project team has completed the analysis of the feedback accompanying the ratification vote on the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines.

Following the completion of the UCoC Enforcement Guidelines Draft in 2022, the guidelines were voted on by the Wikimedian community. Voters cast votes from 137 communities, with the top 9 communities being: English, German, French, Russian, Polish, Spanish, Chinese, Japanese, Italian Wikipedias, and Meta-wiki.

Those voting had the opportunity to provide comments on the contents of the Draft document. 658 participants left comments. 77% of the comments are written in English. Voters wrote comments in 24 languages with the largest numbers in English (508), German (34), Japanese (28), French (25), and Russian (12).

A report will be sent to the Revision Drafting Committee who will refine the enforcement guidelines based on the community feedback received from the recently concluded vote. A public version of the report is published on Meta-wiki here. The report is available in translated versions on Meta-wiki. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Again, we thank all who participated in the vote and discussions. We invite everyone to contribute during the next community discussions. More information about the Universal Code of Conduct and Enforcement Guidelines can be found on Meta-wiki.

On behalf of the Universal Code of Conduct project team
MNadzikiewicz (WMF) (diskuse) 22. 5. 2022, 19:02 (CEST)[odpovědět]

Měsíc lidských práv na Wikipedii začíná 1. června[editovat | editovat zdroj]

Měsíc červen je (nejen na Wikipedii) zasvěcen lidským právům, nejen těm obecným, ale také právům menšin, dětí nebo žen. Rádi bychom vás pozvali na editatony, které proběhnou 20. 6. a 22. 6. 2022 (v Praze a online), více informací naleznete na samostatné stránce WikiProjektu Lidská práva, případně přímo na stránce Měsíce lidských práv na Wikipedii. Rovněž bychom vás rádi požádali o doplnění tipů na články (jejich doplnění nebo založení), který bude sloužit jako podklad pro uvedené editatony a zapojení účastníků. Věříme, že vám lidská práva nejsou lhostejná a pomůžete nám tuto výzvu naplnit kvalitním obsahem a oslovit tak nové wikipedisty, kteří se tématu věnují. V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na mne nebo Natálii Szelachowskou, která má na starosti přípravu programu Měsíce lidských práv na Wikipedii. Děkuji a těším se na viděnou na připravovaných akcích.

S pozdravem,

Pavel Bednařík --Pavel Bednařík (WMCZ) (diskuse) 31. 5. 2022, 09:51 (CEST)[odpovědět]

Nový projekt týmu Growth: Povzbuzení nováčků k další editaci[editovat | editovat zdroj]

Ocenění, které by se mohlo zobrazit po úspěšném dosažení nějakého editačního milníku.

Ahoj!

Hlavním cílem týmu Growth bylo od jeho vzniku usnadnit nováčkům uložení jejich první editace. To se nám podařilo – každý měsíc přibývá mnoho nováčků, kteří svou první editaci uložili právě pomocí Domovské stránky nováčka.

Je ale problematické, že zpětnou vazbu ke svým editacím nováčci slyší vždycky až v okamžiku, kdy něco udělají špatně (když něco udělají dobře, nikdo je nepochválí). Necítí se tak užiteční a od Wikipedie dříve nebo později zase odchází.

Tým Growth by toto rád změnil pomocí svého dalšího projektu, založeného na pozitivním posílení.

Ukázku možného výsledku najdete v obrázcích u tohoto příspěvku. Jsme ale zatím v počáteční fázi návrhu projektu – jakékoli komentáře tak mohou být vzaty v potaz a zapracovány.

Prosím, věnujte nám pár minut a napište k našim myšlenkám pár slov v rámci právě probíhající komunitní konzultace. Děkuji!

S přáním příjemného zbytku víkendu, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse) 4. 6. 2022, 17:02 (CEST)[odpovědět]

Virtuální panel Pride: Zkoumání zkušeností LGBTQIA+ wikimediánů; Editaton Práva LGBTQ na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Připojte se 15. června v 17:00 UTC (19:00 CET) k mezinárodnímu panelu měsíce Pride o zlepšení zastoupení LGBTQIA+ v rámci hnutí a projektů Wikimedia. Tento panel je pořádán týmem pro diverzitu, rovnost a inkluzi (Diversity, Equity and Inclusion team, WMF). Přímý přenos můžete sledovat na YouTube. Více informací v článku na Diff.

Dané téma můžete také podpořit editačně v rámci prvního ročníku Měsíce lidských práv na Wikipedii na online editatonu Práva LGBTQ na Wikipedii, 22. 6. 16.00–19.00. Registrujte se prosím zde. Předem díky za zapojení se do Měsíce lidských práv. --Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 10. 6. 2022, 19:05 (CEST)[odpovědět]

Wikiexpedice Šumava 2022[editovat | editovat zdroj]

Rádi fotíte? Zúčastněte se letošní Wikiexpedice Šumava, která se bude konat v termínu od 22. do 24. července. Hlavním cílem bude nafocení vesnic, které mají článek, ale nemají na Wikimedia Commons žádnou fotografii. Dalším cílem je zdokumentování chráněných území na Šumavě. Více informací o expedici, včetně způsobu přihlašování naleznete na stránkách Wikiexpedice Šumava. Uzavírka přihlášek je 10.7.2022. --Richard Sekerak (WMCZ) (diskuse) 28. 6. 2022, 18:58 (CEST)[odpovědět]