Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Oznámení)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
  • WP:POL
Pod oznamovací lípou
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Třetí ročník soutěže Popiš památku[editovat | editovat zdroj]

Ve dnech 15. ledna až 15. února 2020 probíhá již třetí ročník populární soutěže Popiš památku. Cílem je vytvořit nové články o dosud nepopsaných českých kulturních památkách. Pro nejpilnější wikipedisty jsou opět připraveny zajímavé knižní ceny. A pozor, letos soutěž trvá pouze jeden měsíc. KKDAII (diskuse)

Popiš památku 2019[editovat | editovat zdroj]

Od 15. ledna do 15. března 2019 probíhá druhý ročník soutěže Popiš památku. Cílem je vytvořit články o českých kulturních památkách. --14. 1. 2019, 17:55 (CET), Utar (diskuse)

Report WikiProjektu Vodstvo České republiky[editovat | editovat zdroj]

Vážení kolegové/kolegině,

předkládám report WikiProjektu Vodstvo České republiky, shrnující jeho činnost v roce 2018. --Juandev (diskuse) 16. 1. 2019, 17:08 (CET)

Architektonicko-urbanistický editaton Shared Cities[editovat | editovat zdroj]

Hledáme garanta/y akce pro zajištění dalšího editatonu v Goethe institutu s tématem architektura a urbanismus. Stejně tak samotné zájemce (napište se prosím na stránce). Garant/i by měl/i ideálně aspoň trochu rozumět tématu a umět editovat Wikipedii. Pravděpodobný termín 30. 3. Akce by byla učená pro fotografy i psavce, ale můžeme si ji vymyslet, jak chceme. Více info na stránce: Wikipedie:Editaton Shared Cities--Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 25. 1. 2019, 20:05 (CET)

Počítadlo článků[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, chtěl bych vám oznámit, že jsem zprovoznil počítadlo článků, které byly založeny v tomto roce. Funguje na principu, který jsem přebral od wikipedisty Suisant7

V roce 2019 dosud na české Wikipedii přibylo 2474424482 článků, což činí průměr 64.2763.59 článků na den. --Patriccck 17. 2. 2019, 13:30 (CET)

To je sice fajn, ale ještě fajnovější by bylo, kdyby na polovičce těch článků hned nepřistála údržbová šablona…--Hnetubud (diskuse) 17. 2. 2019, 20:54 (CET)

Kdo to napsal?[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, minule jste byli smutní, že jsem se nezmínil o překladači SVG obrázků, který se nyní dostal do beta fáze a již jej lze reálně a zcela vyzkoušet na stránce [1] (samozřejmě opatrně, stále může třeba i poškodit soubor, byť pro jistotu je každý nahraný soubor z nástroje na Commons kontrolován vývojářkou), případně na stránce [2], která pracuje s testovací verzí Commons s kopiemi obrázků, takže se nemusíte ničeho bát.

Tak nyní s předstihem informuji o novém nástroji, který se rýsuje na prknech vývojářů, a tím je Kdo to napsal?, kdy budeme moci zjistit, z jaké revize od jakého autora věta článku pochází. Nástroj zatím nefunguje, lze si však prohlédnout ukázky z připravovaného nástroje a hned do tamní diskuse vývojářům dát nějakou zpětnou vazbu, nápady, tipy, případné problémy, a samozřejmě vývoj sledovat a být u toho. --Dvorapa (diskuse) 22. 2. 2019, 02:09 (CET)

@Dvorapa: Tak to bude dobrá vychytávka. Už se těším až to bude fungovat. Díky za informaci.--Podroužek (diskuse) 22. 2. 2019, 19:05 (CET)
@Podroužek: Neukazoval něco podobnýho (WikiBlame?) @Blahma: Marek ve středu v Brně?--frettie.net (diskuse) 22. 2. 2019, 23:03 (CET)

Získání šesti tisíc fotografií z pražského Magistrátu[editovat | editovat zdroj]

Už jste viděli Pražský orloj zezadu?

Ahoj. Za pomoci Adama Zábranského se po několika jednáních podařilo domluvit získání více než šesti tisíc fotografií pro Wikimedia Commons. Jedná se o: 14 fotografií představitelů města, které byly již vloženy do jednotlivých článků o radních hl. m. Prahy (proto se můžete vidět se na některých změnily) – a především 6390 fotografií celého rekonstrukčního procesu Staroměstské radnice (89 GB dat). Jedná se o hodně unikátní fotografie rekonstrukčních a renovačních prací a věřím, že se dají dobře využít. Pro nahrání byl vytvořen speciální účet pro Magistrát hlavního města Prahy. Technická kvalita fotografií je fantastická. Nyní je potřeba: k fotografiím dodat lepší kategorizaci (což již zahájila komunita Commons a čemuž můžete pomoci!), přesnější popisky a využít je v jednotlivých článcích o různých tématech. Aktron (|) 10. 4. 2019, 22:06 (CEST)

Úžas! Díky všem zúčastněným, na straně wikikomunity i na straně magistrátu. --Bazi (diskuse) 10. 4. 2019, 22:12 (CEST)
Díky Aktron a Adam Zábranský, skvělá práce! --YjM | dp 10. 4. 2019, 23:40 (CEST)
Pěkné. Ten orloj zezadu by se mohl použít i jako obrázek týdne, ne?--Hnetubud (diskuse) 25. 6. 2019, 14:24 (CEST)

Info na hlavnej stránke[editovat | editovat zdroj]

Dátum brexitu je (zatiaľ) 31. 10., nie 28. 10. ako je v Aktualitách. Netuším ako to opraviť, u nás to máme úplne inak.--Lalina (diskuse) 13. 4. 2019, 13:02 (CEST)

@Lalina: Díky, opraveno. :-) Serious Jano (diskuse) 13. 4. 2019, 13:08 (CEST)

V Praze proběhne Wikimedia Hackathon 2019[editovat | editovat zdroj]

Nikde to tu ani v banneru nevidím, tak připomínám:

  • 17.–19. května – Wikimedia Hackathon Prague 2019, Národní technická knihovna
  • 18. května (10:00–12:00) – Czech Tech setkání v rámci Wikimedia Hackathonu

Pozvánka též na Rootu. --11. 5. 2019, 11:15 (CEST), Utar (diskuse)

Konzultace diskusních stran[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, vývojáři nadace popřemýšleli, jak by měl vypadat nový diskusní systém na wiki. Na základě předchozích výzvěd od komunit mají už nějakou představu a zajímá je, co si o tom myslíte. Prosím připojte svůj názor na stránce Wikipedie:Konzultace diskusních stránek 2019#Fáze 2. --Dvorapa (diskuse) 28. 5. 2019, 22:57 (CEST)

Editaton Bauhaus - organizátor, lektoři[editovat | editovat zdroj]

Po editatonech Dědictví. Evropské příběhy Shared Cities nás potřetí oslovil pražský Goethe-Institut, který chce někdy na podzim (cca říjen, listopad) zorganizovat další editaton na archit. téma "Bauhaus". Potřebujeme zajistit organizátora(y) a lektora(y) - klidně v jedné osobě. Našel by se mezi vámi někdo, koho by toto téma bavilo? Může vás být samozřejmě víc. Momentálně jsou naši tradiční dobrovolníci dost vytížení - Gampe v listopadu pořádá editaton v Prachaticích, Honza Spousta zase soutěž Hvězda svobody. Tak zřejmě někdo další. Pište sem, nebo na můj mail (jakub.holzer@wikimedia.cz) .. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 1. 8. 2019, 12:37 (CEST)

WikiMěsto, Fotoworkshop, soutěž etc.[editovat | editovat zdroj]

Hlásím, že chystáme spoustu akcí, do kterých se můžete zapojit.

Na podzim se chystá editaton v Goethe-institutu na téma Bauhaus, v listopadu proběhne i 2. editaton v Prachaticích. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 1. 8. 2019, 17:46 (CEST)

Info doporučení pro WMF[editovat | editovat zdroj]

Viz m:Talk:Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Working Groups/Diversity/Recommendations/9#Terms of Use for the WMF, -jkb- disk 13. 8. 2019, 10:46 (CEST)

Nové diskusní stránky ve vývoji[editovat | editovat zdroj]

Diskuse nad připravovaným novým nástrojem k diskutování byly vývojáři právě uzavřeny a shrnuty v reportu (shrnutí toho nejdůležitějšího v češtině). Výsledek se hezky shoduje i se závěry české komunity. Nyní začne fáze vývoje nástroje, jeho průběh je možné sledovat na stránce mw:Talk pages project. --Dvorapa (diskuse) 16. 8. 2019, 22:54 (CEST)

Wikidata pro úplné začátečníky[editovat | editovat zdroj]

Orientačně v záři bych v Praze uspořádal workshop na téma Wikidata pro úplné začátečníky sloužící Wikipedistům v pochopení tohoto projektu. Často na Wikipedii narážíme na to, že je v šablonách něco z Wikidat a neumíme to upravit. Je tedy potřeba vědět jak Wikidata fungují a jak se dají editovat. Součástí by bylo i to jak ve Wikidatech vyhledávat.

Orientačně to vidím na max 120 minut (což ale závisí od početu účastníků). Vždy bych něco řekl, pak ukázal a pak by si to učastníci cvičili a mohli by se případně ptát. Ideální umístění je středeční podvečerní Wikiklub v Praze, proto bych zvážil udělat online streeming na YouTube. Napište prosím dolů orientační zájem ať vím jak na tom jsme a co vše je potřeba. --Juandev (diskuse) 21. 8. 2019, 21:59 (CEST)


Zájemci pro účast v místě[editovat | editovat zdroj]

Zájemci pro účast online[editovat | editovat zdroj]

Možná i osobně, ale online na 100 %, protože i já mám mezery, které bych si chtěl doplnit (ač dělám poslední dobou pokroky). --Dvorapa (diskuse) 22. 8. 2019, 12:08 (CEST)

Diskuze[editovat | editovat zdroj]

Škoda, že plán nebyl probrán s Wikidata týmem spolku Wikimedia, jehož jsi, Juane, členem. Podobný workshop pro začátečníky máme ještě letos v plánu. Nerozumím tomu a je mi to líto. --Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 8. 2019, 22:52 (CEST)

Tak akci jsem probíral s ředitelkou spolku Wikimedia Česká republika. Ta mne přesvědčovala, abych to spojil s prezetací/školením k projektu Fotíme Česko, což jsem sice odmít, ale je to k diskusi. Jde jen o to, jaká je představa o tom jak by to mělo vypadat a jaká je cílovka. Tedy o to, aby se na workshopu netřískaly dva koncepty. Juandev (diskuse) 22. 8. 2019, 00:45 (CEST)

Plánovaná úprava navboxů olympijských vítězů[editovat | editovat zdroj]

Nechávám zde info ohledně diskuse k chystaným hromadným úpravám a sjednocení navboxů vítězů ZOH. -> Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Olympiáda#Navigační šablony vítězů OH --Harold (diskuse) 22. 8. 2019, 11:39 (CEST)

Vím, že se to na tuhle lípu moc nehodí, ale sláva, tohle už chtělo delší dobu a já se k tomu pořád ne a ne dostat! :) --Dvorapa (diskuse) 22. 8. 2019, 12:07 (CEST)

Wikiexpedice Mladá Vožice[editovat | editovat zdroj]

Skončila Wikiexpedice Mladá Vožice, ilustrovali jsme 635 článků. Více v Závěrečné zprávě. --Juandev (diskuse) 16. 9. 2019, 23:33 (CEST)

Czech Wiki Photo[editovat | editovat zdroj]

Od 1. - do 31. října se můžete zúčastnit 1. ročníku soutěže o ceny Czech Wiki Photo, kterou pořádá Wikimedia ČR. Do soutěže je možné přihlásit fotografii(e) pořízenou(é) na území ČR během roku 2019 a musí vyhovovat alespoň jedné z kategorií (Příroda, Člověk, Vytvořeno člověkem (architektura, technika, umění atp.), Společnost a události). O vítězích rozhodne porota, ale i veřejnost. Jakub Holzer (WMCZ) (diskuse) 28. 9. 2019, 11:51 (CEST)

Obsahové šablony[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Měl jsem potřebu, jak jsem si ji vyřešil a splodil tyto: Kategorie:Šablony obsahové a do ní první šabblonu {{Etymologie - eferentní}}.

Už kdysi dříve jsem potřeboval znovu použít kus textu a předpokládám, že jsem tenkrát obdobnou "obsahobou šablonu" vytvořil také. Naprosto však už netušim, jak jsem ji zakategorizoval. Je tohle přijatelné? Nebo znovu-vymýšlím kolo? Tak FYI. A případně mne zmiňte. --Franta Oashi (diskuse) 2. 10. 2019, 10:11 (CEST)

Tvoření článků pomocí takovýchto šablon je krajně nestandardní. Ony dva výskyty jsem nahradil obsahem šablony a danou šablonu (pro dva výskyty, tedy i zbytečná) jsem označil ke smazání. Jestli mají být texty článků tvořeny vkládáním šablon, doporučuji nejprve prodiskutovat, např. Pod lípou. --Harold (diskuse) 2. 10. 2019, 10:52 (CEST)

Budoucí podoba diskusních stránek[editovat | editovat zdroj]

Zdravím, jak už jsem zmiňoval, vývojáři připravují nové editační rozhraní pro diskusní stránky, tentokrát jen nadstavbu nad aktuální editor wikitextu, tedy snad nijak zásadní zásah do diskusních stránek. Proběhly dosud dvě kola (fáze) otázek na wikipedisty ohledně diskusních stránek, nyní skončila diskuse a začala práce. Nicméně vývojáři stejně mají dvě otázky, kterými se snaží nenechat komunity usnout a zároveň pochopit lépe funkci diskusních stránek v jednotlivých komunitách:

  1. Prožili jste někdy na wiki nějakou památnou/nezapomenutelnou diskusi? Na čem jste při ní spolupracovali? Naučili jste se díky ní něco nového?
  2. Které šablony nebo udělátka v diskusích běžně využíváte?

Na obě otázky můžete odpovědět po kliknutí na modrá tlačítka na této stránce. --Dvorapa (diskuse) 19. 10. 2019, 13:13 (CEST)

[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, informuji o žádosti o banner. Nebudou-li připomínky, během pár dní se začne zobrazovat. --Martin Urbanec (diskuse) 31. 10. 2019, 21:16 (CET)

A má to smysl? Loni to byl docela propadák, ne? Nebude lepší vypustit banner na wikikonferenci? --frettie.net (diskuse) 31. 10. 2019, 23:29 (CET)

Vyhlášení 14. řádných voleb do AV[editovat | editovat zdroj]

Vážení kolegové, rád bych upozornil na vyhlášení 14. řádných voleb do Arbitrážního výboru, které se budou konat tradičně v datech 22. ledna 2020 – 5. února 2020. Kandidátky jsou od této chvíle otevřeny. Arbitrážní výbor velmi nutně potřebuje nové členy, jakožto člen s končícím mandátem vyzývám všechny ke zvážení vlastní kandidatury či alespoň pobídnutí podle Vás vhodných kandidátů. --Mates (diskuse) 25. 11. 2019, 16:35 (CET)

Popiš památku 2020 - žádost o banner[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, bylo požádáno o banner pro soutěž Popiš památku 2020. V případě nesouhlasu se můžete ozvat na Metě. --Martin Urbanec (diskuse) 14. 12. 2019, 16:57 (CET)