Přeskočit na obsah

Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Oznámení)
Poslední komentář: před 5 dny od uživatele Janbery v tématu „Pozvánka na Editaton Lidská práva na Wikipedii
Archivy
Zkratka:
 • WP:POL
  WP:PLO
Pod oznamovací lípou
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

CEE Hub Office Hour, Catch Up session and other announcements[editovat | editovat zdroj]

Hi everyone,

We want to inform you about the upcoming calls/sessions that CEE Hub will organise, along with some small announcements of the other sessions that may be interesting for some of you.

First of all, we are inviting you to the next CEE Hub Office Hour dedicated this time to the Microgrants, which will be held on Monday (22 April) at 18:00 CEST (register here).

Also, we are making early announcement of the next Catch Up dedicated to the Annual Plan of the Wikimedia Foundation for the period 2024/25, where you will have a chance to hear introduction about this plan directly from the CEO of the WMF, along with CEE Hub updates and later during the call Q&A session of 20 minutes. This session will be held on Wednesday (8 May) at 19:00 CEST (register here).

Additionally, during this Friday (19 April) at 19:30 CEST at Wikimedia Summit in Berlin will be organised a regional CEE meet-up with hybrid option, so you can join remotely as well (Google Meeting ID).

Please use the registration pages on Meta for the CEE Hub Office Hour and CEE Catch Up session, so you will get a link directly.

___________________________________

At the end, if you are interested to hear more about Wikipedia Library and how this works, that every Wikimedia user with an active account for at least 6 months, contributed at least 500 times to Wikimedia projects, made at least 10 edits in the past month, and not be currently blocked from writing on any Wikimedia project, can have an access to the Wikipedia Library, you can attend one of two possible Let’s Connect learning clinics:

* Time zone 1 Registration link here (April 23rd,  18:00 CEST)

* Time zone 2 Registration link here (April 26th, 09:00 CEST)

If you need more information about these sessions, you can contact Gorana Gomirac (gorana.gomirac@vikimedija.org).

Strategický plán WMČR 25-27 | Dotazníky pro fotografy a editory - zapojte se![editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

v rámci probíhajících příprav strategického plánu spolku WMČR (dále jen SP) na léta 25-27 běží paralelně řada procesů. Oslovujeme postupně definované cílové skupiny, různými formami. V rámci možností se snažíme o maximální stručnost/efektivitu, ptáme se vždy na to, co je pro danou skupinu primárně relevantní.

Více informací k procesu a průběhu přípravy SP najdete na pro tyto účely zřízené veřejné WP:Tvorba strategického plánu WMČR 2025-2027.

Aktuálně rozbíháme:

Dotazník pro fotografy ke strategickému plánu - termín pro vyplnění do 1.5.2024

Dotazník pro editory ke strategickému plánu - termín pro vyplnění do 1.5.2024

Na vyplnění editorský dotazník navazuje termínově setkání se správci a patrolou - v gesci Pavla Bednaříka.

Další cílové skupiny jsou paralelně oslovovány - pokud jste součástí, informace se k vám dostane.

Prosím, pokud se vás dotazník týká (spadáte do cílové skupiny), vyplňte nám jeden nebo oba do 1.5., dále nám můžete pomoci tím, že poprosíte o vyplnění kohokoliv na koho máte osobní/přátelské vazby v komunitě.

Dotazník pro fotografy již byl ostatními formami distribuován, dotazník pro editory je distribuován v tuto chvíli.

Děkujeme za váš čas, v případě nejasností dejte vědět, --Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 20. 4. 2024, 10:25 (CEST)Odpovědět

Application for WikiOutdoor Training 2024[editovat | editovat zdroj]

Hi everyone,

Application is now officially OPEN for the unforgettable adventure with WikiOutdoor Training 2024! Whether you're a seasoned explorer or a newcomer to the world of outdoor documentation, this is your chance to join us in the mesmerizing Prespa Region of Macedonia from September 7th to 9th, 2024.

Fill the application form and share with us why you're excited to be part of this incredible journey.  Let's come together to explore, learn, and capture the beauty of our world!

Please share this survey also with other community members. If you have any other questions or concerns, please let us know.

Register here. Deadline for applying is 20th of May, 2024 --Деан Лазаревски (diskuse) 22. 4. 2024, 14:58 (CEST)Odpovědět

The Signpost: 25 April 2024[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper

Volte nové členy prvního Výboru pro Všeobecný kodex chování[editovat | editovat zdroj]

Tato zpráva je přeložena do dalších jazyků na Meta-wiki. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Hezký den,

Obracím se na vás, abych vás informoval o tom, že volby do Koordinačního výboru pro Všeobecný kodex chování jsou otevřeny 30. dubna 2024. Více informací o hlasování a způsobilosti naleznete na Metě.

Koordinační výbor pro Všeobecný kodex chování je globální skupina, která se zabývá spravedlivým a konzistentním uplatňováním Kodexu. Členové komunity byli vyzváni ke kandidatutře. Další informace a povinnosti Výboru naleznete v jeho Chartě.

Sdílejte prosím tuto zprávu se členy své komunity, aby se mohli také zúčastnit.

Jménem projektového týmu Všeobecného kodexu chování,

RamzyM (WMF) 25. 4. 2024, 22:20 (CEST)Odpovědět

Application for WikiOutdoor Training 2024[editovat | editovat zdroj]

Vážení fotografové a fotografky, pokud fandíte focení v přírodě a láká vás organizování akcí, je tu pro vás skvělá šance. Můžete se zúčastnit tzv. WikiOutdoor trainingu 2024 v termínu 7. – 9. září v makedonské části regionu Prespa. Otevřeno je 24 míst, s toho 20 kryje plné stipendium. V případě zájmu vyplňte přihlašovací dotazník. Pokud bychom Vám mohli ohledně žádosti s něčím asistovat, neváhejte se ozvat. S pozdravem, --Richard Sekerak (WMCZ) (diskuse) 5. 5. 2024, 22:19 (CEST)Odpovědět

Sign up for the language community meeting on May 31st, 16:00 UTC[editovat | editovat zdroj]

Hello all,

The next language community meeting is scheduled in a few weeks - May 31st at 16:00 UTC. If you're interested, you can sign up on this wiki page.

This is a participant-driven meeting, where we share language-specific updates related to various projects, collectively discuss technical issues related to language wikis, and work together to find possible solutions. For example, in the last meeting, the topics included the machine translation service (MinT) and the languages and models it currently supports, localization efforts from the Kiwix team, and technical challenges with numerical sorting in files used on Bengali Wikisource.

Do you have any ideas for topics to share technical updates related to your project? Any problems that you would like to bring for discussion during the meeting? Do you need interpretation support from English to another language? Please reach out to me at ssethi(__AT__)wikimedia.org and add agenda items to the document here.

We look forward to your participation!

MediaWiki message delivery 14. 5. 2024, 23:22 (CEST)Odpovědět

The Signpost: 16 May 2024[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper

Zapojte se do výzvy Lidská práva na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

--janbery (diskuse) 21. 5. 2024, 15:51 (CEST)Odpovědět

Feedback invited on Procedure for Sibling Project Lifecycle[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Dear community members,

The Community Affairs Committee (CAC) of the Wikimedia Foundation Board of Trustees invites you to give feedback on a draft Procedure for Sibling Project Lifecycle. This draft Procedure outlines proposed steps and requirements for opening and closing Wikimedia Sibling Projects, and aims to ensure any newly approved projects are set up for success. This is separate from the procedures for opening or closing language versions of projects, which is handled by the Language Committee or closing projects policy.

You can find the details on this page, as well as the ways to give your feedback from today until the end of the day on June 23, 2024, anywhere on Earth.

You can also share information about this with the interested project communities you work with or support, and you can also help us translate the procedure into more languages, so people can join the discussions in their own language.

On behalf of the CAC,

RamzyM (WMF) 22. 5. 2024, 04:25 (CEST)Odpovědět

Skrátené: Komentujte návrh (anglický, preklad návrhu do slovenčiny) o procedúre ohľadom vzniku a zániku nových sesterských projektov. --Dušan Kreheľ (diskuse) 22. 5. 2024, 08:42 (CEST)Odpovědět

Exkurze do Státního oblastního archivu v Praze | pátek 21. června 2024 od 16:00 hodin[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den, dovolte mi pozvat vás na exkurzi do Státního oblastního archivu v Praze, kterou organizujeme v rámci naší partnerské spolupráce s touto institucí. Partnerství se Státním oblastním archivem v Praze a Wikimedia ČR má i v roce 2024 svou konkrétní podobu, kterou najdete na projektové stránce. Pro všechny zájemce, kteří se chtějí podívat na sbírky a metody práce ve Státním oblastním archivu v Praze, jsme připravili exkurzi do této instituce. Exkurze se uskuteční v pátek 21. června 2024 od 16:00 hodin. Více informací o spolupráci se Státním oblastním archivem v Praze na stránce projektu. Registrace na exkurzi je otevřena zde Těšíme se společně s @Gampem na viděnou! --Pavel Bednařík (WMCZ) (diskuse) 28. 5. 2024, 13:53 (CEST)Odpovědět

Announcing the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Hello,

The scrutineers have finished reviewing the vote results. We are following up with the results of the first Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) election.

We are pleased to announce the following individuals as regional members of the U4C, who will fulfill a two-year term:

 • North America (USA and Canada)
 • Northern and Western Europe
 • Latin America and Caribbean
 • Central and East Europe (CEE)
 • Sub-Saharan Africa
 • Middle East and North Africa
 • East, South East Asia and Pacific (ESEAP)
 • South Asia

The following individuals are elected to be community-at-large members of the U4C, fulfilling a one-year term:

Thank you again to everyone who participated in this process and much appreciation to the candidates for your leadership and dedication to the Wikimedia movement and community.

Over the next few weeks, the U4C will begin meeting and planning the 2024-25 year in supporting the implementation and review of the UCoC and Enforcement Guidelines. Follow their work on Meta-wiki.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 3. 6. 2024, 10:14 (CEST)Odpovědět

The Signpost: 8 June 2024[editovat | editovat zdroj]

News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper

Otevřená Wikimedia: Vzdělávací programy - dnes (11.6.) od 18:00[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den,

připomínám možnost připojit se na dnešní online formát Otevřená Wkimedia - tentokrát z oblasti vzdělávacích programů spolku.

Najdete nás na odkazu meet.google.com/xwu-cbfb-ksx od 18:00. Pokud máte nějaké téma, které chcete probrat, klidně mi ho napište předem na email lucie.schubert(at)wikimedia.cz

Budeme se tešit,

--Lucie Schubert (WMCZ) (diskuse) 11. 6. 2024, 08:25 (CEST)Odpovědět

The final text of the Wikimedia Movement Charter is now on Meta[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Hi everyone,

The final text of the Wikimedia Movement Charter is now up on Meta in more than 20 languages for your reading.

What is the Wikimedia Movement Charter?

The Wikimedia Movement Charter is a proposed document to define roles and responsibilities for all the members and entities of the Wikimedia movement, including the creation of a new body – the Global Council – for movement governance.

Join the Wikimedia Movement Charter “Launch Party”

Join the “Launch Party” on June 20, 2024 at 14.00-15.00 UTC (your local time). During this call, we will celebrate the release of the final Charter and present the content of the Charter. Join and learn about the Charter before casting your vote.

Movement Charter ratification vote

Voting will commence on SecurePoll on June 25, 2024 at 00:01 UTC and will conclude on July 9, 2024 at 23:59 UTC. You can read more about the voting process, eligibility criteria, and other details on Meta.

If you have any questions, please leave a comment on the Meta talk page or email the MCDC at mcdc@wikimedia.org.

On behalf of the MCDC,

RamzyM (WMF) 11. 6. 2024, 10:44 (CEST)Odpovědět

Pozvánka na Editaton Lidská práva na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

V případě jakýchkoliv dotazů se mi můžete ozvat na diskusní stránce, nebo mailem na jan.beranek@wikimedia.cz.

Těšíme se na Vaši účast, --janbery (diskuse) 12. 6. 2024, 08:49 (CEST)Odpovědět