Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Oznámení)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Zkratka:
 • WP:POL
  WP:PLO
Pod oznamovací lípou
Pod oznamovací lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Opportunities open for the Ombuds commission and the Case Review Committee[editovat | editovat zdroj]

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Další jazykyProsíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Hi everyone! The Ombuds commission (OC) and the Case Review Committee (CRC) are looking for members. People are encouraged to nominate themselves or encourage others they feel would contribute to these groups to do so. There is more information below about the opportunity and the skills that are needed.

About the Ombuds commission

The Ombuds commission (OC) works on all Wikimedia projects to investigate complaints about violations of the privacy policy, especially in use of CheckUser and Oversight (also known as Suppression) tools. The Commission mediates between the parties of the investigation and, when violations of the policies are identified, advises the Wikimedia Foundation on best handling. They may also assist the General Counsel, the Chief Executive Officer, or the Board of Trustees of the Foundation in these investigations when legally necessary. For more on the OC's duties and roles, see Ombuds commission on Meta-Wiki.

Volunteers serving in this role should be experienced Wikimedians, active on any project, who have previously used the CheckUser/Oversight tools OR who have the technical ability to understand these tools and the willingness to learn them. They must be able to communicate in English, the common language of the commission. They are expected to be able to engage neutrally in investigating these concerns and to know when to recuse when other roles and relationships may cause conflict. Commissioners will serve two-year terms (note that this is different from past years, when the terms have been for one year).

About the Case Review Committee

The Case Review Committee (CRC) reviews appeals of eligible Trust & Safety office actions. The CRC is a critical layer of oversight to ensure that Wikimedia Foundation office actions are fair and unbiased. They also make sure the Wikimedia Foundation doesn’t overstep established practices or boundaries. For more about the role, see Case Review Committee on Meta-Wiki.

We are looking for current or former functionaries and experienced volunteers with an interest in joining this group. Applicants must be fluent in English (additional languages are a strong plus) and willing to abide by the terms of the Committee charter. If the work resonates and you qualify, please apply. Committee members will serve two-year terms (note that this is different from past years, when the terms have been for one year).

Applying to join either of these groups

Members are required to sign the Confidentiality agreement for nonpublic information and must be willing to comply with the appropriate Wikimedia Foundation board policies (such as the access to non-public information policy and the Foundation privacy policy). These positions requires a high degree of discretion and trust. Members must also be over 18 years of age.

If you are interested in serving in either capacity listed above, please write in English to the Trust and Safety team at ca(_AT_)wikimedia.org (to apply to the OC) or to the Legal Team at legal(_AT_)wikimedia.org (to apply to the CRC) with information about:

 • Your primary projects
 • Languages you speak/write
 • Any experience you have serving on committees, whether movement or non-movement
 • Your thoughts on what you could bring to the OC or CRC if appointed
 • Any experience you have with the Checkuser or Oversight tools (OC only)
 • Any other information you think is relevant

The deadline for applications is 31 December 2022 in any timezone.

Please feel free to pass this invitation along to any users who you think may be qualified and interested. Thank you!

On behalf of the Committee Support team,

Editaton Československo 1948–1989 (2022) již zítra[editovat | editovat zdroj]

Vážení a milí členové, jak jsme vás už informovali, a jak jste zaznamenali také na webu či sociálních sítích, běží soutěž v rámci WikiProjektu Československo 1948–1989. Někteří z Vás se již zapojili doplněním seznamu článků k rozšíření, založení nebo překladu (při vytváření a upravování článků stále upozorňujeme vás abyste ve shrnutí editace použivali hashtag: #soutezceskoslovensko2022). Za to Vám velmi děkujeme a budeme ještě radši, když se stavíte tento týden na akci v Praze: 23. 11. v Didaktikonu Kampusu Hybernská se bude konat: V 16 hod. přednáška Československá společnost v poststalinské éře 1956–1968: koncepty, výzvy, projekty (Mgr. Ondřeje Holub, Ph.D.) od 17 hod. editaton Událost najdete na stránkách Wikiprojektu a až budete mít dlouhou chvíli, můžete mrknout na článek, který jsme zveřejnili 17. listopadu: https://blog.wikimedia.cz/2022/11/17/oslavy-17-listopadu-na-wikipedii-soutez-ceskoslovensko-1948-89/ Těšíme se na setkání a přejeme hodně štěstí v soutěži! --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 22. 11. 2022, 08:24 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Join the Movement Charter Regional Conversation Hours[editovat | editovat zdroj]

Hi all,

As most of you are aware, the Movement Charter Drafting Committee (MCDC) is currently collecting community feedback about three draft sections of the Movement Charter: Preamble, Values & Principles, and Roles & Responsibilities (intentions statement).

How can you participate and share your feedback?

The MCDC is looking forward to receiving all types of feedback in different languages from the community members across the Movement and Affiliates. You can participate in the following ways:

 • Attend the community conversation hours with MCDC members. Details about the regional community conversation hours are published here
 • Fill out a survey (optional and anonymous)
 • Share your thoughts and feedback on the Meta talk page
 • Share your thoughts and feedback on the MS Forum:
 • Send an email to: movementcharter@wikimedia.org if you have other feedback to the MCDC.

Community consultation hour for the Central and Eastern Europe and Central Asia will take place on Saturday, 26 October 2022 at 15:00 UTC on Zoom. It will be translated into Polish and Russian. The conversations will not be recorded, except for the section where participants are invited to share what they discussed in the breakout rooms. We will take notes and produce a summary report afterwards.

If you want to learn more about the Movement Charter, its goals, why it matters and how it impacts your community, please watch the recording of the “Ask Me Anything about Movement Charter” sessions which took place earlier in November 2022.

Thank you for your participation.

On behalf of the Movement Charter Drafting Committee,

MediaWiki message delivery (diskuse) 24. 11. 2022, 17:04 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Editaton Československo 1948–1989 (2022) v Hradci Králové[editovat | editovat zdroj]

Vážení členové, vzhledem k tomu, že WikiProjekt Československo 1948–1989 pokračuje, rádi bychom vás pozvali na akci v Hradci Králové dnes od 16 do 20 hodin: 116:00 Památková péče v socialistickém Československu (přednáška Mgr. Jindřicha Koldy Ph.D.) 17:00 - 20:00 editaton Těšíme se na vás Muzeu východních Čech v Hradci Králové (na adrese: Gayerova kasárna, Opletalova 334). --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 30. 11. 2022, 10:55 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Ukrajinský spisovatel a wikipedista Volodymyr Vakulenko zabit ruskými útočníky[editovat | editovat zdroj]

Dovolte mi tímto sdílet smutné oznámení od našich ukrajinských kolegů z Wikimedia Ukrajina:

„Začátkem tohoto týdne jsme obdrželi potvrzení, že ukrajinský spisovatel, aktivista a dlouholetý dobrovolník Wikipedie Volodymyr Vakulenko byl zabit ruskou armádou během její invaze na Ukrajinu.

Volodymyr Vakulenko byl významný ukrajinský spisovatel, novinář, tlumočník a básník. Je autorem 13 publikovaných knih a získal řadu literárních ocenění. Redigoval a vydal několik literárních antologií a organizoval řadu literárních a uměleckých akcí po celé Ukrajině.

Volodymyr se také věnoval aktivismu a dobrovolnické činnosti. V roce 2014 se zúčastnil protestů Revoluce důstojnosti na Ukrajině a byl při nich zraněn. Na ukrajinské Wikipedii vytvořil Volodymyr přibližně 100 článků a od roku 2010 přispěl téměř 4 000 úpravami; jako témata svých článků se zajímal zejména o mince a poštovní známky.

Když Rusko obsadilo Volodymyrovu vesnici Kapytolivka v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, Volodymyr odmítl odejít - a nadále se staral o potřebné ve své vesnici. Začátkem března ho Rusové unesli i s jeho malým synem. Jeho syn byl později propuštěn a nyní je v bezpečí, ale samotného Volodymyra se nepodařilo najít ani poté, co ukrajinské ozbrojené síly v září Charkovskou oblast osvobodily.

Zatímco se jeho příbuzní a přátelé obávali, že byl Volodymyr zabit, teprve v pondělí 28. listopadu testy DNA potvrdily jeho smrt. První údaje naznačují, že mohl být popraven ruskými okupanty za svůj proukrajinský aktivismus, ale okolnosti jeho smrti jsou zatím nejasné.

Volodymyra, kterému bylo v době smrti přibližně 50 let, přežil jeho sedmiletý syn Vitalij a jeho rodiče.

Pokud byste chtěli finančně podpořit Volodymyrovu rodinu a pomoci jí s péčí o syna, napište na info@wikimedia.org.ua.“

Jménem české komunity jsme vyjádřili naši hlubokou účast a lítost. --Klára Joklová (WMCZ) (diskuse) 1. 12. 2022, 18:41 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Слава Україні! Героям слава --Plánovací kalendář (diskuse) 5. 12. 2022, 21:45 (CET)Odpovědět[odpovědět]
Čest jeho památce. Děkuji za sdělení, Kláro. --Ajrocket1 (diskuse) 6. 12. 2022, 01:08 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Editaton Československo 1948–1989 (2022) v Liberci[editovat | editovat zdroj]

Krásný den,

ráda bych vás pozvala na poslední editaton v rámci letošního ročníku Wikiprojektu: Československo 1948-1989 (2022), který se bude konat v nejbližší sobotu v Liberci. Sejdeme se 10. 12. v 10.00 hod. v Knihkupectví a antikvariátu Fryč (adresa: Pražská 14, Liberec), budeme mít pro nás přednáškovou místnost takže budeme mohli se soustředit na editování.

Pokud byste chtěli se setkat a probrat vaše nápady na články nebo vyřešit něco ohledně nahrávání fotek na Commons, budou na místě zkušení Wikipedisté.

Editaton bude trvat do hod. 13.00, můžete se stavit i někde v průběhu.

Budu se také těšit když pozvete na editaton známé, kteří o editování nebo moderní dějiny mají zájem (odkaz na událost na FB)

Soutěž Československo 1948-1989 (2022) trvá do 18. prosince 2022.

S pozdravem, --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 8. 12. 2022, 11:22 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Pozvánka na setkání poradních skupin (Programy pro komunitu)[editovat | editovat zdroj]

Vážení a milí členové,

13. prosince 2022 (úterý) se v 18:30 uskuteční poradní skupinka pro fotografy a o hodinu později potom poradní skupinka pro editory:

- porada pro fotografickou skupinu (v 18.30 hod.)

- porada pro editorskou skupinu (v 19.30 hod.)

Pokud uvažujete o tom, že byste se aktivněji zapojili do konkrétního komunitního projektu, nebo máte zájem dozvědět se více o aktivitách plánovaných na příští rok, neváhejte a zúčastněte se setkání. Krásný den, --Natalia Szelachowska (WMCZ) (diskuse) 12. 12. 2022, 13:20 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Community Wishlist Survey 2023 opens in January![editovat | editovat zdroj]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Dobrý den

The Community Wishlist Survey (CWS) 2023, which lets contributors propose and vote for tools and improvements, starts next month on Monday, 23 January 2023, at 18:00 UTC and will continue annually.

We are inviting you to share your ideas for technical improvements to our tools and platforms. Long experience in editing or technical skills is not required. If you have ever used our software and thought of an idea to improve it, this is the place to come share those ideas!

The dates for the phases of the Survey will be as follows:

 • Phase 1: Submit, discuss, and revise proposals – Monday, Jan 23, 2023 to Sunday, Feb 6, 2023
 • Phase 2: WMF/Community Tech reviews and organizes proposals – Monday, Jan 30, 2023 to Friday, Feb 10, 2023
 • Phase 3: Vote on proposals – Friday, Feb 10, 2023 to Friday, Feb 24, 2023
 • Phase 4: Results posted – Tuesday, Feb 28, 2023

If you want to start writing out your ideas ahead of the Survey, you can start thinking about your proposals and draft them in the CWS sandbox.

We are grateful to all who participated last year. See you in January 2023!

Děkujeme! Community Tech, STei (WMF) 13. 12. 2022, 13:59 (CET)Odpovědět[odpovědět]

Private Incident Reporting System Update[editovat | editovat zdroj]

Prosíme, pomozte s překladem do svého jazyka

Dobrý den

Hello community, we have some updates on the Private Incident Reporting System – The system is looking to make it easier for editors to ask for help if they are harassed or abused.

Our goal for the past months was to understand the problem space and your expectations of this project. Following the feedback submitted to date (thank you!), we have developed the next steps. We would like to invite you to read about the new proposed plans and offer further feedback on the project talkpage, if you have any. If you prefer to talk privately, please get in touch with Madalina Ana.

Best regards –– Trust & Safety Tools Team.

Používateľsky najnavštevovanejšie stránky pre cswiki v roku 2022[editovat | editovat zdroj]

Počet videní
(User pageviews)
Názov
15184341 Hlavní strana
8173649 Speciální:Hledání
961770 Ukrajina
807691 Alžběta II.
802816 Česko
776584 Speciální:Poslední změny
721240 Jeffrey Dahmer
626748 Severoatlantická aliance
594401 Vladimir Putin
564932 Ruská invaze na Ukrajinu (2022)

Zdroj: archive.org/details/2022-daily_user_pageviews --Dušan Kreheľ (diskuse) 3. 1. 2023, 02:53 (CET)Odpovědět[odpovědět]

The Signpost: 16 January 2023[editovat | editovat zdroj]

WikipediaSignpostIcon.svg
News, reports and features from the English Wikipedia's newspaper
Read this Signpost in full · Single-page · Unsubscribe · Global message delivery 16. 1. 2023, 03:16 (CET)

Volby do Arbitrážního výboru[editovat | editovat zdroj]

Právě probíhá příjem kandidátek ve volbách do Arbitrážního výboru české Wikipedie. Přidávám oznámení i sem, aby to nezapadlo. Viz oznámení pod Hlavní lípou. --KPX8 (diskuse) 17. 1. 2023, 00:17 (CET)Odpovědět[odpovědět]