Wikipedie:Pod lípou (oznámení)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:Oznámení)
Skočit na: Navigace, Hledání
Pod oznamovací lípou
Pod „oznamovací“ lípou

U tohoto stolu hospody Pod lípou mohou wikipedisté informovat ostatní o různých wiki-událostech. O oznámeních zde prosím nediskutujte, ale můžete založit téma u jiného stolu a dát sem odkaz. Výčet toho, co se stalo, najdete v Kronice české Wikipedie. Na stránce Ohlasy v médiích najdete (a můžete přidávat) oznámení o článcích či zmínkách o Wikipedii v ostatních sdělovacích prostředcích a médiích.

U každého oznámení uvádějte odkaz na diskusi k danému tématu.

Zahájena pre-produkce výukových videí o Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Jsme rádi, že začala pre-produkce pro řadu motivačních a vzdělávacích videí, která představí Wikipedii a některé z jejích sesterských projektů novým přispěvatelům.

Během několika posledních let bylo vyrobeno mnoho videí pro přípravu nových přispěvatelů. Tato série představí vizuální editor a nový citační nástroj s názvem Citoid. Kromě toho bude řada obsahovat úvod do Wikimedia Commons jako úložiště volně licencovaných médií.

Řada videí a související materiály pomohou studentům a instruktorům, kteří se podílejí na vzdělávacím programu Wikipedie. Řada je také určena na pomoc profesionálnímu personálu a dobrovolníkům galerií, knihoven, archivů a muzeí (GLAM) k pochopení, jak se jejich obsah dostane k vystavení na stránkách Wikimedia, a jak dokumentovat nebo nahrát svůj obsah pro přímé prohlížení na Wikipedii a její sesterských projektech.

Obsah videí bude dostupný v úsecích, které bude možno prohlížet, překládat a aktualizovat jednotlivě.

V současné době máme dobrovolné překladatele pro arabštinu, arménštinu, češtinu, němčinu, řečtinu, odia a španělštinu. Další dobrovolníci s vysokou překladatelskou zkušeností se mohou zaregistrovat na diskusní stránce.

Momentálně potřebujeme vaše ohlasy na náčrt scénářů, stejně jako návrhy atraktivního názvu pro tuto řadu. Zanechte nám laskavě své poznámky na této diskusní stránce!


S pozdravem

Pine

ředitel série a scénárista

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Tato série je financována z grantu pro individuální zapojení nadace Wikimedia. Vřelé díky komunitě, výboru IEG a WMF za jejich podporu.

– Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Pine (diskusepříspěvky)

Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto do Wikipedie:Potřebuji pomoc#Problémy se vkladem některých převzatých fotografií ze zahraničních wiki-stránek

Diskusní a poradenská skupina na Facebooku[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že IRC už moc neletí a hodně lidí se vyskytuje na Facebooku, založili jsme skupinu Wikipedie, která je určená k diskusím na wikipedistická témata a pomoc nováčkům. Nyní nabíráme členy, aby jsme vytvořili nějaký základní počet, tak se neváhejte přidat a doporučit svým známým.--Juandev (diskuse) 13. 3. 2017, 13:06 (CET)

Jak číslovat české ministry[editovat | editovat zdroj]

Můžete se zapojit do diskuse, jak číslovat české ministry, tj. určení jejich pořadí v úřadu. --Kacir 14. 3. 2017, 18:04 (CET)

Uvádění roků narození a úmrtí v š:Příbuzenstvo[editovat | editovat zdroj]

Návrh na uvádění roků narození a úmrtí osob v šabloně {{Příbuzenstvo}}; vyjádření k návrhu v diskusi.--Kacir 15. 3. 2017, 19:50 (CET)

Astronomický editaton[editovat | editovat zdroj]

Dějiště editatonu

Wikiemdia ČR pořádá 1. – 2. dubna na hvězdárně v Brně astronomický editaton. Chceme zde vylepšit články nejen o astronomii, ale i o příbuzných tématech jako například o astronomických institucích. Vzhledem k současně zde probíhajícímu sjezdu České astronomické společnosti bude prostor i pro propagaci Wikipedie a naší práce.
Zveme zájemce, kteří by nám chtěli pomoci na místě, aby se zapsali na stránku editatonu. Pokud někdo nemůže přijet, oceníme i podporu na dálku.
Za organizátora zve --Packa (diskuse) 21. 3. 2017, 06:58 (CET)

Wikimania 2017 scholarship programme[editovat | editovat zdroj]

Following the tradition of previous years, Wikimedia Polska Association has launched the ’’’Wikimania 2017’’’ scholarship programme. One international scholarship will be awarded this year, for the conference which will take place in Montreal, Canada, August 9-13. If you meet the requirements described in the ruleset, you may submit your application by April 7, 2017 to the email address provided in the ruleset. With kind regards, Wojciech Pędzich (diskuse) 21. 3. 2017, 18:42 (CET)

Wikiexpedice[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikiexpedice Západ.png

Za necelých 14 začíná Wikiexpedice. Pokud by jste o Velikonocích neměli co dělat, přidejte se k nám. Zbývají poslední volná místa! --Juandev (diskuse) 1. 4. 2017, 23:48 (CEST)

Pozor: krátký editační výpadek[editovat | editovat zdroj]

Upozornění: 19. dubna 2017 od 16 hodin nepůjde asi půl hodiny editovat Wikipedii. Čtení nijak ovlivněno nebude. Stejný výpadek bude i po dvou týdnech, tedy 3. května ve stejném čase. Více informací zde. --Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 4. 2017, 13:25 (CEST)

Nová online mapa nenafocených chráněných území v ČR[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Fotografové a milovníci přírody, pozor! Vytvořil jsem externí online mapu obsahující téměř 500 nenafocených území. Stav je aktuální ke květnu 2017 a budu rád, pokud budu moci z mapy odmazávat. WikiProjekt Chráněná území děkuje. Krásný den. --Krvesaj (diskuse) 16. 5. 2017, 13:15 (CEST)

Wikimedia 2030: Diskutuje o 5 hlavních tématech a pomozte nám plánovat náš budoucí rozvoj[editovat | editovat zdroj]

Diskuse se vede u Wikipedie:Strategie Wikimedia 2030 tedy Diskuse k Wikipedii:Strategie Wikimedia 2030--Horst (diskuse) 16. 5. 2017, 15:51 (CEST)

Změny ve fungování Panelu referencí[editovat | editovat zdroj]

Dobrý večer, vzhledem k technickým problémům s nástrojem na vkládání citací (Panel referencí, refToolbar), kterých rok od roku postupně přibývalo, jsem aktualizoval všechny jeho skripty. Změny z pohledu uživatelů jsou následující:

 • Panel referencí už není pevnou součástí MediaWiki:Common.js, ale nově udělátkem, které je ve výchozím nastavení zapnuté. Znamená to, že se panel zobrazuje všem uživatelům editujícím wikitext, a to včetně nováčků a nepřihlášených. Registrovaní wikipedisté si ho mohou vypnout.
 • Zmizelo původní udělátko na vypnutí refToolbaru (Nezobrazovat panel referencí v editačním rozhraní). Wikipedistům, kteří ho měli aktivované a nechtějí nástroj používat ani nadále, se omlouvám, že jim teď refToolbar při editaci nevyžádaně vyskočí, a prosím je, aby si kdyžtak deaktivovali nové udělátko (Zobrazovat Panel referencí v editoru zdrojového kódu).
 • Panel referencí by se teď už měl zobrazovat spolehlivě při prvním načtení editačního okna, bez nutnosti zkoušet štěstí opakovanými aktualizacemi.
 • Nástroj už by měl zase fungovat i uživatelům, kteří mají vypnutá dialogová okna ("průvodce") v editačním rozhraní.
 • Verze pro uživatele bez "vylepšeného" panelu nástrojů, která stejně dlouhodobě nefungovala, je tímto oficiálně zrušená, protože WMF se chystá editor v tomto režimu úplně vypnout.
 • Výchozí verze Panelu referencí nově místo sedmi sad kolonek pro jména, příjmení a odkazy na autory nabízí u těchto položek zelené tlačítko "Přidat další", které umožňuje přidat přesně tolik autorů, kolik je v dané chvíli potřeba.
 • Konečně je funkční automatické dohledávání údajů dle DOI, ISBN a omezeně i URL adresy při citaci monografií, periodik (v obou případech včetně elektronických) i sborníků. Úspěšnost dohledání závisí na tom, jestli je Vámi použitá publikace v některé z databází, které nástroj prohledává. Zkusil jsem pár českých (i moravských) knih a neměl s nimi problém.

Může se stát, že v prvních chvílích po téhle změně se u vás bude starý a nový refToolbar tlouct. Pomoct by měla aktualizace cache. Kdybyste narazili na jakékoli problémy, dejte mi vědět. Mělo by jich ale být výrazně míň než v případě staré verze, kterou jsme tu měli od roku 2013. --Michal Bělka (diskuse) 27. 5. 2017, 03:03 (CEST)

Staré fotky Moravy[editovat | editovat zdroj]

Pan Vítězslav Kollmann z Litovle, který vlastní snad nejrozsáhlejší existující sbírku starých pohlednic a fotografií Moravy, nám poskytl mnoho zajímavého ilustračního materiálu k našim článkům o Litovli, který lze nalézt v kategorii Postcards and photographs from the collection of Vítězslav Kollmann.

Kromě toho nám dal obecné svolení využívat fotografií a jiných ilustrací z jeho facebookové stránky Historické pohlednice - Ikonografie Moravy a českého Slezska, žádá však, aby byla jeho sbírka vždy uvedena jako zdroj. Jsem si vědom toho, že mnoho přispěvatelů zastává názor, že u takto starých věcí není třeba se nikoho na nic ptát, ale vzhledem k tomu, že spolupráce s panem Kollmannem je širší, než jen zmíněná stránka na Facebooku, tak se domnívám, že splnit tuto jeho prosbu je maličkost. Pro ukázku, jak může uvedení zdroje vypadat viz např. Commons:File:Litovel-Smyčkova ul. od v.-městská střelnice-1915.jpg. Kromě toho prosím nezapomeňte soubor zařadit též do výše zmíněné kategorie. --Jan.Kamenicek (diskuse) 10. 7. 2017, 10:24 (CEST)

Účastnické šablonky[editovat | editovat zdroj]

Ve WikiProjektu Vodstvo České republiky, by se nám hodily nějaké šablonky hrdého účastníka a systémové za práci na rozvoji. Takže kdyby se někdo nudil a nějaké vytvořil, tak budeme rádi.--Juandev (diskuse) 4. 8. 2017, 21:50 (CEST)

Bazi | PS: Asi bych to příště nedával pod oznámení, ale někam do WP:POMOC? --Dvorapa (diskuse) 4. 8. 2017, 22:11 (CEST)

Technický slovník naučný[editovat | editovat zdroj]

Hezký den, při likvidaci jedné školní knihovny se mi dostalo do rukou šestnáct svazků díla Technický slovník naučný, které sestavil Vladimír Teyssler a Václav Kotyška (nakladatelství Borský a Šulc, vycházel v letech 1927 až 1949). Přispívaly do něj stovky tehdejších akademiků, lékařů, učitelů z technických škol a podobně, pokrývá širokou škálu oborů (od biologie přes architekturu až po strojírenství nebo třeba letectví) a některá témata jsou v něm velmi bohatě monografgicky zpracovaná včetně nákresů a fotografií.

Technický slovník naučný jest sestaven na základě výpisů hesel ze všech českých slovníků a z velké řady českých technických spisů. Obsah slovníku jest založen na široké základně a obepíná všechny discipliny, jež jsou přednášeny tou dobou na vysokých školách technických. Jednotlivá pojednání jsou podepsána autorem, jenž zodpovídá za obsah svého článku. Bohatý odkaz na literaturu jest připojen téměř u všech obšírnějších pojednání.

— Redakce

Vzhledem ke stáří samozřejmě značná část textů ztratila na aktuálnosti, pořád jsou ale velmi cenné a fundované. Kdyby se vám při psaní článku hodila nějaká historická reference, stačí se ozvat mailem nebo přes moji diskuzi.

Vzhledem k ne úplně šetrnému skladování v minulosti už není k dispozici svazek VI (JednatelstvíKostel) a část dodatkového svazku (nemohu bohužel posloužit třeba u tématu Žvýkací tabák, neb zřejmě zplesnivěl). --Michal Bělka (diskuse) 26. 8. 2017, 00:48 (CEST)

Nefunkční odkazy části db. KDO BYL KDO[editovat | editovat zdroj]

Zdravím. Podle osobního sdělení z libri.cz je z webové databáze KDO BYL KDO oficiálně dostupná jen část čeští a slovenští orientalisté, afrikanisté a iberoamerikanisté . Zřejmě z tohoto důvodu jsou stávající odkazy do jiných částí, např.: Masaryk (via) už nefunkční. —Mykhal (diskuse) 1. 9. 2017, 15:24 (CEST)

WikiProjekt České firmy[editovat | editovat zdroj]

Založil jsem projekt České firmy, který má za cíl sepisovat a vylepšovat články o českých (slovenských) firmách. Cílem je takto zpracovat všechny subjekty, které mají dostatek referencí. Kdo má zájem se této oblasti systematicky věnovat, nechť se přidá.--Juandev (diskuse) 21. 9. 2017, 16:04 (CEST)

Zpracování fotek z Wikiexpedice[editovat | editovat zdroj]

Na jaře tohoto roku jsme podnikly cestu na Klatovsko s cílem zdokumentovat místní venkov, památky a přírodu. Zatím jsme nahráli 6800 fotek. Nyní jsme zahájili akci pomoci naším kolegům, kteří ještě nahrávají. Pomoci můžete i vy, stačí když upravíte 5 fotek.--Juandev (diskuse) 25. 9. 2017, 21:45 (CEST)

Já mám nahráno vše, vše co šlo jsem i umístil do článků či wikidat.--frettie.net (diskuse) 25. 9. 2017, 22:18 (CEST)
Nahráno vše, kategorizováno a s GPS souřadnicemi, umístění do článků spíš nemám, zbytek vložení tedy doženu v nejbližší době – no radši dneska--Horst (diskuse) 27. 9. 2017, 12:22 (CEST)
Áha!Juandev (diskuse) 27. 9. 2017, 15:16 (CEST)

New Editor experiences | výstupy výzkumu a diskuze[editovat | editovat zdroj]

Už před nějakou dobou jsme vás informovali o výzkumu New Editor Experiences a jeho výstupech. Výzkumný tým pořádá 4. a 5. října online setkání, kde vás seznámí se základními zjištěními výzkumu a bude prostor pro doplňující dotazy a diskuzi (podrobnosti o setkání v odkazu). Vzhledem k tomu, že byla část výzkumu provedena v ČR s českou komunitou, účast více než doporučuji ;) Report najdete případně zde. --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 27. 9. 2017, 12:16 (CEST)

Online diskuze 31.10. | Zkušenosti nových editorů[editovat | editovat zdroj]

Hledáme pár wikipedistů, kteří by se 31.10. (18:00 - 20:00) účastnili online diskuze navazující na výzkum zaměřený na zkušenosti nových editorů. Diskutovat se bude o tom, která výzkumná zjištění jsou pro českou komunitu nejdůležitější a WMF by jim tedy měla věnovat pozornost. Diskutovat budeme s Abbey a Neilem, výzkumníky, kteří zde v květnu a červnu výzkum realizovali. Obavy z angličtiny mít nemusíte, pokud se přihlásí někdo, kdo se s cizím jazykem necítí komfortně, uděláme to s překladem v češtině. Před samotnou diskuzí bude ještě přípravné online setkání se mnou, kde bychom probrali dosavadní zjištění výzkumu, o kterých pak budeme diskutovat. Na termínu se domluvíme podle toho, kdo se přihlásí ;) Výstupy výzkumu, jak se editoři na Wikipedii chovají nebo jaké jsou jejich charakteristiky a motivace se můžete dočíst v reportu (zde:1url.cz/itZnD), česká verze bude brzy, čeká jen na korektury, případně zhlédněte 8minutové video, kde jsou výzkumná zjištění prezentována (zde:1url.cz/otZnC). Prosím zájemce, aby se mi ozvali co nejdříve na mail gabriela.bokova@wikimedia.cz, ať se můžeme domluvit na termínu toho přípravného online setkání ;) --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 17. 10. 2017, 18:26 (CEST)

To přípravné setkání bude zítra, tj. v pondělí 30. října, od 18 hodin, a to pomocí Google Hangout. Kdo by se chtěl ještě připojit, ať napíše. --Vojtěch Veselý (diskuse) 29. 10. 2017, 17:49 (CET)

Editaton ve Slaném[editovat | editovat zdroj]

Ve Slaném se 11. listopadu 2017 koná ve spolupráci Wikimedia ČR s místním vlastivědným muzeem a knihovnou jednodenní editaton. Akce je zaměřena na témata spjatá se Slaným, ať už jde o budovy či slavné osobnosti. Návrhy témat ke zpracování jsou sepsány na podstránce.

Máte-li zájem se zúčastnit, zapište se na stránce editatonu. Rád vás tam uvidím, cení se ale i pomoc na dálku.

S pozdravem --1. 11. 2017, 00:02 (CET), koordinátor Utar (diskuse)

RICHARD KONKOLSKI[editovat | editovat zdroj]

Dobrý den. V pořadu České televize 3.11.2017 v pořadu Karla Šípa byl hostem mořeplavec Richard Konkolski. Uvedl, že se vrátil z Ameriky a žije na severní Moravě. Doplňte tuto informaci na Wikipende uznáte-li to za vhodné. Berka 4.11.201737.188.173.43 4. 11. 2017, 16:52 (CET)

Aktualizováno. --Marek Koudelka (diskuse) 26. 11. 2017, 00:17 (CET)

Portál Oznámení[editovat | editovat zdroj]

Ahoj, možná jste to již někteří zaznamenali, je tu nový portál orientovaný na různé aktuální dění na české Wikipedii.

V poslední době proběhly jednak určité změny v hlavičce posledních změn (vývojáři krom jiného bohužel skryli ve výchozím módu tu „naši“; do hlavičky pak byly doplněny odkazy i na různé údržbové kategorie činící hlavičku dle mého již přehnaně nahuštěnou a přeplněnou) a jednak pokusy a diskuse k úpravě nebo změně komunitního portálu k trochu jinému účelu než pro jaký byl dle mého konstruován. Rozhodl jsem se tedy v reakci na tyto okolnosti připravit malý portál pouze s aktualitami a chvilku jej udržovat.

Nový portál by spíš neměl nahradit hlavičku posledních změn a určitě by v žádném případě neměl nahradit tuto lípu nebo komunitní portál. Je navržen více ke koexistování spolu s těmito dosavadními zdroji aktualit a případně k jejich doplnění. I proto je ve jmenném prostoru Portál a ne třeba Wikipedie. Nenajdete tam zatím nic navíc oproti hlavičce PZ a jen o trochu víc, než co nabízí sekce „Co se děje“ komunitního portálu. Účelem nového portálu je pokrýt všechna dlouhodobá oznámení či varování a aktuálně probíhající diskuse či řešené problémy. Komunitní portál oproti tomu obsahuje i další odkazy na pravidla, nápovědu, údržbové stránky, archivní stránky a tipy a dle mého je konstruován spíš jako taková vstupní brána pro editory Wikipedie. Tato lípa zase může obsahovat i jednorázová oznámení nebo rychlé vzkazy, které by z principu na portál nešly. Šablona hlavičky PZ pak obsahuje sice velmi podobný obsah, ale zhuštěný právě akorát do posledních změn nebo na osobní stránky wikipedistů, zatímco na novém portálu lze některá upozornění z hlavičky více rozvést.

Formát nového portálu (rozuměj vzhled) je velmi netradiční, avšak vyhovuje dle mého účelu. S dostatečnou mírou výraznosti a nezvyklosti totiž už jen zjevem dokáže upozornit na důležité informace, které by jinak/jinde mohly zapadnout. V návaznosti na první reakce byla zjednodušena struktura a zlepšena míra přístupnosti, ale jistě je stále co zlepšovat. Pokud se vám idea líbí, vezměte portál za svůj a rozhodně se nebojte ESO. Pokud spíš vraštíte čelo a obracíte oči v sloup, projevte neaktivitu a nechte portál postupně umřít pro nezájem a neaktuálnost, jako to chodí i s jinými portály na Wikipedii.

--Dvorapa (diskuse) 20. 11. 2017, 00:39 (CET)

Diskuse o technických správcich[editovat | editovat zdroj]

Milí kolegové, prosím, máte-li zájem, věnujte chvíli pozornosti probíhající ŽoK o zřízení nové uživatelské skupiny technických správců. Dosavadní diskuse je návrhu poměrně slibně nakloněna, nicméně zřejmě není vhodné něco takového zřídit na základě shody 8 lidí, to je podle mého soudu příliš málo. S pozdravem --Mates (diskuse) 21. 11. 2017, 00:52 (CET)

FamilySearch - oznámení[editovat | editovat zdroj]

FamilySearch které provozují Mormoni omezilo přístup k českým matrikám a podmiňují prohlížení vložených odkazů registrací. Tímto jejich krokem jsou již bez registrace nefunkční všechny odkazy na záznamy o narození, sňatku a úmrtí vložených na Wikipedii. Týká se to odkazů které pocházejí z tohoto serveru. Pokud toto oznámení je nepatřičné, pak se omlouvám a budiž smazáno.--Martin wolf (diskuse) 16. 12. 2017, 23:26 (CET)

Doplnění stránek a schéma poslanců v PSP[editovat | editovat zdroj]

Dovoluji si upozornit na návrhy doplnění stránek:

a diskusi nad diagramem poslanců v infoboxu:

--Kacir 22. 12. 2017, 20:46 (CET)

Reimplementace citačních šablon[editovat | editovat zdroj]

Dnes jsem nasadil nové (Lua) verze šablon

I když jsem je pečlivě testoval, může se stát, že dojde k chybám, v tom případě mi neváhejte napsat do diskuse. --Jvs 30. 12. 2017, 11:07 (CET)

Dnes jsem nasadil nové (Lua) verze šablon také pro:

--Jvs 6. 1. 2018, 17:46 (CET)

Památková soutěž[editovat | editovat zdroj]

Tématem soutěže jsou české kulturní památky.

Jelikož si spolek Wikimedia ČR zřejmě chce nechat všechny ceny pro sebe a své blízké ;-), neobjevilo se zatím nikde oznámení, že v období od 15. ledna do 15. února tohoto roku probíhá soutěž Popiš památku. Podrobnosti na odkazu. JAn (diskuse) 17. 1. 2018, 13:09 (CET)

Já tedy zaznamenal banner na tuto soutěž, ale samozřejmě ani propagace zde v oznámeních ničemu nevadí :) --Dvorapa (diskuse) 17. 1. 2018, 13:19 (CET)
A kde? já narazil jen na zmínku v tisku někdy začátkem ledna, na Wiki nikde nic (nebo alespoň na stránkách, kde bych to čekal a které sleduje více lidí). Ovšem celá soutěž je nějaká nedotažená, věci, které měly být zveřejněny před začátek zveřejněny nejsou, seznam památek je šitý horkou jehlou a obsahuje nesmysly... JAn (diskuse) 17. 1. 2018, 13:29 (CET)
Typický banner v úvodu každé stránky na wiki, ale je fakt, že asi jenom na účtu bota, na tomhle myslím ne. --Dvorapa (diskuse) 17. 1. 2018, 13:39 (CET)
Zobrazuje se uživatelům na Wikipedii používajícím češtinu, v 50 %, každému maximálně 5krát za 14 dní. --Mormegil 17. 1. 2018, 14:27 (CET)

Zadost o podporu projektu GlobalFactSync[editovat | editovat zdroj]

Zdravim, jsem Milan Dojčinovski a pracuji jako vyzkumnik na ČVUT/FIT a zaroven na Univerzite v Lipsku na projektu DBpedia. Chtel bych Vam predstavit navrh projektu GlobalFactSync na kterem pracuji. Cilem projektu je vyvinout reseni pro:

 • management a editaci dat v infoboxech, a
 • porovnani a import dat z jinych Wikipedii.

Hlavnim problemem je to, ze v soucasne dobe neexistuje zadny mechanismus pro synchronizaci dat mezi ruznymi Wiki. Konkretne:

 1. manualne vlozene informace v infoboxech na Wikipedie nelze importovat do Wikidata.
 2. udrzba a porovnani udaju v ruznych wikipedii je nemozne.

Cely popis projektu naleznete na nasledujicim odkazu. Chtel bych Vas poprosit o zpetnou vazbu nebo jakykoliv komentar k projektu - prosim o zalsani komentaru na oficialni strance projektu. Take, pokud se Vam projekt libi, prosim o endorsement.

Dekuji a tesim se na komentare!

Zdravi M1ci (diskuse) 23. 1. 2018, 12:54 (CET)

Dobrý den Milane, nerad bych projekt hodnotil na stránce grantu, než mu plně porozumím. Vidím dva klíčové záměry. První je v podstatě import dat z infoboxů do Wikidat (zejména těch oreferencovaných). Nebojíte se, že takových dat je v infoboxech docela málo? Pár jich bude na největších Wikipediích, ale třeba na české skoro parametry v infoboxech nereferencujeme (bohužel), a když ano, tak referenci taháme z Wikidat. Druhý záměr je nějaká forma srovnávání infoboxů napříč jazyky nástrojem, který následně usnadní opravu (vylepšení dat) lepšími daty z jiné jazykové verze. Jako lepší bude pravděpodobně vyhodnocen ta, která např. obsahuje referenci (nebo použijete ještě jiná měřítka kvality?). Jsou ovšem data v infoboxech na takové úrovni, aby to mělo praktický dopad? Podle mně jediná kvalitní data s referencemi v infoboxech vznikla nějakými hromadnými importy z databází (a v takovém případě je vhodné rovnou importovat databázi do Wikidat a přebírat data z nich). Co myslíte vy? --Vojtěch Dostál (diskuse) 23. 1. 2018, 15:33 (CET)
Dobry den Vojto, mozna jsem to jasne nevysvetlil. Hlavni zamer je vyvinout "management udaju (statements) napric ruznych Wikimedia projektech" (Wikipedia, Wikidata, atd.). Ohledne data a reference v Wikipedia - je to pravda, ze "vypada", ze malo data jsou oreferencovany. Bohuzel je potreba to prozkoumat, ale podle nasich predbeznych experimentech - je tam stale velke mnozstvi oreferencovaných dat, ktere nejsou v Wikidata. Ikdyz nejake reference jsou, data je narocne vlozit do Wikidata, nebo do jiny Wikimedia projekt. Q: "Jako lepší bude pravděpodobně vyhodnocen ta, která např. obsahuje referenci (nebo použijete ještě jiná měřítka kvality?)" - zpusob porovnani se bude resit behem projektu, reference bude jeden faktor, dalsi dulezity faktor ja "overlap" napric ruznych Wikipedie. Q: "Jsou ovšem data v infoboxech na takové úrovni, aby to mělo praktický dopad?" - zkoumame taky moznost tahat reference z textu - je tam o hodne vic nez v infoboxech. Kazdopedne, tento projekt je zamereni spis na infoboxy. Obecne, je v planu vyvynout mechanismum ktery umozny porovnani dat, management dat a kontrolovany import dat napric ruznych Wikimedia projektech. PS: omlouvam se za spatnou Cestinu, mluvim jen castecne Cesky ;) M1ci (diskuse) 20. 2. 2018, 11:45 (CET)

Používání nacistických symbolů u zavražděných osob[editovat | editovat zdroj]

Vážení, opravila jsem informace u profesora Františka Koláčka, kdysi děkana Masarykovy univerzity v Brně, který byl zavražděn v koncentračním táboře Mathausen. U jeho informací byla uvedena fašistická vlajka!!! Takovou nehoráznost si nemůžete dovolovat. Pokud se bude něco podobného opakovat, bude na Vás podáno trestní oznámení za propagaci fašismu. Je naprosto absurdní, aby u informací zavražděných vysokoškolských profesorů jakkoliv figurovala nacistická symbolika! Zkreslujete historii, urážíte hrdiny i žijící potomky. Věra Krpcová 90.178.226.147 14. 2. 2018, 17:20 (CET)

A ten tábor nebyl v tehdy nacistickém Německu, které tuto vlajku mělo? Podobně jako je uváděna vlajka Rakouska-Uherska. Dále doporučuji přečíst WP:Právní kroky a právní výhrůžky. --OJJ, Diskuse 14. 2. 2018, 17:26 (CET)
Dobrý den, u informací úmrtí se kromě data a místa obvykle uvádí také stát a jeho vlajka. V roce 1942 byla oficiální vlajkou Německé říše ta, která je ve článku uvedena, z mého pohledu se tedy nejedná o žádnou chybu, propagaci fašismu či zkreslování historie. --Michal Lenc (diskuse) 14. 2. 2018, 17:32 (CET)
Dobrý den, chtěl jsem napsat to stejné jako Michal Lenc. Ta vlajka patří k státu a né k člověku. Mně se také moc nelíbí taková vlajka, člověk se úplně lekne , když ji uvidí. Ale technicky je to správné. No jo historii člověk nezmění. Podroužek (diskuse) 14. 2. 2018, 17:37 (CET)
Toto téma se zde již dříve diskutovalo (např. zde), bez jasného závěru. Jedna část editorů je pro uvádění vlajek vždy a všude, druhá je naopak proti. Uvedení vlajky v tomto případě působí kontroverzně, neuvedení někteří nezkousnou, nahrazení jinou by bylo zkreslování. JAn (diskuse) 14. 2. 2018, 23:07 (CET)

Rozhodně není ideální přístup vtrhnout sem jako fúrie, nadávat a vyhrožovat soudem – to nikdy nevytváří dobrý základ pro smysluplnou diskusi. Na druhou stranu tu wikipedii děláme (přesněji řečeno měli bychom dělat) v první řadě pro čtenáře a zpětnou vazbu od nich bychom neměli ignorovat. Osobně jsem proti používání vlaječek u míst narození osob: informační přínos je pochybný a jak je vidět, často se jen zbytečně rozviřují politické spory (diskuse k tématu také zde).--Hnetubud (diskuse) 15. 2. 2018, 11:48 (CET)

To zní celkem jako dobrý nápad. Vlaječky u místa úmrtí jsou často velmi vhodné, ale vlaječka u místa narození má ve většině případů asi takovou informační hodnotu jako že otec byl provazník a matka švadlena. O dané osobnosti to mnoho neříká. --Dvorapa (diskuse) 15. 2. 2018, 12:01 (CET)
To jsou dvě zásadně odlišné věci. Povolání rodičů toho o dané osobnosti říká dosti, v 99 % lidských společností s omezenou sociální mobilitou je to důležitá informace o jejím mládí a východisku kariéry. Naopak vlaječka jen názorně duplikuje textovou informaci. --Jann (diskuse) 15. 2. 2018, 19:21 (CET)
Nebudeme to opět řešit, ale za mě má vlaječka a aktuální stát dobrou informativní hodnotu. S osobou to samozřejmě nemá nic společného, ale uvádí to souvislosti za jakých byl narozen nebo zemřel. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 15. 2. 2018, 12:10 (CET)
Podstatné biografické informace, ať už je to národnost, třídní původ nebo příčina úmrtí dotyčné osobnosti, mají být v první řadě uvedeny v hlavním textu článku. Dobrý encyklopedista se musí umět vyjádřit ve srozumitelných českých větách a nepomáhat si omalovánkami.--Hnetubud (diskuse) 16. 2. 2018, 17:57 (CET)
Je mi docela jedno, jak to s vlaječkami dopadne, ale s tímhle konkrétním tvrzením hrubě nesouhlasím. Je to myslím naopak. Čím více přehledných, infografických prvků, tím líp. "Ukecané" články, které sice obsahují všechny možné i nemožné informace naprosto přesně a korektně, ale nikdo je není schopen kvůli jejich mnohomluvnosti dočíst, opravdu nemám rád. Buďme jednodušší, strozí, výstižní, standardizovaní, bez velkých keců – aby se Wikipedie dobře četla.--Vojtěch Dostál (diskuse) 17. 2. 2018, 14:11 (CET)
Zrovna tenhle případ myslím jasně ukazuje, že infografika je dobrý sluha, ale špatný pán. Právě proto, že obrázek poskytuje daleko názornější a rychlejší informaci než text, je potřeba důkladně zvažovat správný kontext. Když vedle něčího jména vidím hákový kříž, logicky mě nejdřív napadne, že dotyčný byl nácek. K informaci, že byl naopak obětí nácků, se musím teprve pročíst – což bohužel už ne každý udělá. Způsobená škoda je proto daleko větší než eventuální přínos.--Hnetubud (diskuse) 19. 2. 2018, 16:45 (CET)

Připomínám, že wikipedie má skvělou vymoženost, která se jmenuje vnitřní odkazy. Ty tu nejsou proto, abychom měli kvůli čemu sekýrovat nováčky, ale proto, aby mohl čtenář jediným kliknutím okamžitě přejít na související článek. Ušetříme si tak mnoho duplicitních informací, nemusíme například psát: „Franta Flinta se narodil v Praze, hlavním městě České republiky (Československa, Českého království, Protektorátu Böhmen und Mähren)“, stačí napsat „narodil se v Praze“ a zájemce si může snadno najít, v kterém státě ta Praha leží. Z tohoto důvodu jsou vlaječky zhola zbytečné a také je většina jazykových verzí wikipedie, wikidata, a koneckonců i mnozí čeští editoři nepoužívají. Mimochodem, anglická wikipedie má ohledně vlaječek v infoboxech speciální doporučení, ocituji z něj jednu moudrou větu: „Some flags are (sometimes or always) political statements and can associate a person with their political significance, sometimes misleadingly.“ (Což je právě případ výše zmíněného háknkrajce u oběti nacismu)--Hnetubud (diskuse) 16. 2. 2018, 17:57 (CET)

Vnitřní odkazy jsou sice báječná věc, ale zde problém neřeší. Kliknutím na odkaz se sice obvykle dozvím, ve kterém státě leží zmiňované místo nyní, ale už zdaleka ne tak snadno, v jakém státě leželo v době narození/úmrtí předmětné osoby, a už vůbec ne, jakou měl tento stát v oné době vlajku. U významnějších lokalit je šance najít či dovodit informaci o státě z textu článku (a obrázek vlajky pak dohledat v dalších článcích), ale rozhodně to není uživatelsky pohodlné.
Navzdory výše uvedenému jsem spíše proti uvádění „státu narození/úmrtí“ a „vlajky státu narození/úmrtí“ v infoboxu, jednak kvůli vámi zmiňovanému minimálnímu informačnímu přínosu, jednak kvůli zkušenosti, že jsou tyto informace nezřídka výsledkem vlastního výzkumu (ne-li přímo cucání z prstu).--Shlomo (diskuse) 17. 2. 2018, 23:53 (CET)

Editaton ve Slaném II[editovat | editovat zdroj]

Ve Slaném se 24. února 2017 koná ve spolupráci Wikimedia ČR s místním vlastivědným muzeem a knihovnou jednodenní editaton. Akce je opět zaměřena na témata spjatá se Slaným, ať už jde o budovy či slavné osobnosti. Návrhy témat ke zpracování jsou sepsány na podstránce.

Máte-li zájem se zúčastnit, zapište se na stránce editatonu. Rád vás tam uvidím, cení se ale i pomoc na dálku.

S pozdravem --16. 2. 2018, 00:05 (CET), koordinátor Utar (diskuse)