Vojtěch Eliáš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dr. Vojtěch Eliáš
Vojtěch Eliáš slouží polní mši, 2003
Vojtěch Eliáš slouží polní mši, 2003
Narození 2. března 1967 (52 let)
Liberec
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Bydliště Praha
Povolání katolický kněz, kanovník svatovítské kapituly
Zaměstnavatel Arcibiskupství pražské
Nábož. vyznání římskokatolické
Rodiče Jaroslav Eliáš otec
Příbuzní Vladimír Eliáš děd
Mirko Eliáš prastrýc
Alois Eliáš vzdálený příbuzný
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vojtěch Eliáš – během "Motorkářské mše" v Praze 9

Vojtěch Eliáš (* 2. března 1967 Liberec) je český katolický kněz, biskupský vikář, bývalý prezident Likvidace lepry a pedagog na katolické teologické fakultě v Praze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do katolické rodiny. Jeho dědeček prof. Jiří Malášek, někdejší rada ministerstva školství, byl za svůj prokatolický postoj odsouzen nejprve k trestu smrti, poté na doživotí a nakonec byl po šestnácti letech z vězení propuštěn a emigroval do Západního Německa. Dědeček z otcovy strany Vladimír Eliáš byl válečný hrdina. Jeho otec, MUDr. Jaroslav Eliáš, se výrazně zasloužil o rozvoj české duchovní hudby a strýc Petr Eliáš měl zásadní vliv na založení plzeňské diecéze. Ze světsky orientovaných jsou významní švagři: významný český umělec Jan Kalfus, potomek hraběcího rodu a zakladatel prvního soukromého návrhového centra pro integrované obvody RNDr. Bedřich Pola a potomek šlechtického rodu a ředitel nakladatelství Vyšehrad Ing. Vladimír Verner. Rovněž je prabratrancem českého herce a moderátora Jana Krause.

Má pět sourozenců, shodou okolností všechny sestry. Během dětství se rodina přestěhovala do Prahy a Vojtěch navštěvoval základní školu v Josefské ulici a posléze Gymnázium Jana Nerudy v Praze. V letech 1985–1990 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě, 1991–1993 na Katolické teologické fakultě v Praze a 1994–1998 na Universita Pontificia Salesiana v Římě.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 byl vysvěcen na katolického kněze. Poté působil jako administrátor farnosti v Příbrami, Dobříši a Hostivici, kde založil centrum protidrogové prevence. Od roku 2000 se stal administrátorem farnosti sv. Ludmily na náměstí Míru na Praze 2, poté vypomáhal v anglicky hovořící farnosti v Praze v kostele sv. Tomáše, následně v kostele Panny Marie pod řetězem, odkud přešel do kostela Panny Marie Bolestné v Praze.

Od roku 1992 působí také jako pedagog. Nejprve působil jako asistent biblických věd na KTF UK poté vyučoval mimo jiné na Arcibiskupském gymnáziu v Praze a od roku 2002 působí opět na KTF UK, kde přednáší mimo jiné pedagogiku. V roce 2002 byl pověřen vedením katedry praktických oborů, od roku 2004 se stal proděkanem pro studium a od roku 2005 proděkanem pro rozvoj.[1] V roce 2010 se navíc stal prezidentem Arcidiecézní charity Praha. Od svého dětství je aktivním skautem, dlouhodobě působil jako instruktor Ekumenické lesní školy, s níž stále spolupracuje. Od roku 2012 je rektorem kostela svaté Kateřiny na Praze 2 a především známého kostela svatého Mikuláše na Malé Straně. Je též administrátorem Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Praze-Třeboradicích. 1. prosince 2012 byl jmenován biskupským vikářem arcibiskupství pražského. 1. června byl jmenován sídelním kanovníkem metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.[2] V minulosti působil jako prezident Arcidiecézní charity Praha.Od října 2018 se stal knězem v kostele sv. Ludmily na Chvalech v Praze-Horních Počernicích.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ktf.cuni.cz [online]. [cit. 2012-04-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-03. 
  2. http://www.apha.cz/file/46561/zpravodaj-zari-2015.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]