Likvidace lepry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Likvidace Lepry
ZkratkaLL
ZakladatelArcidiecéze pražská
Vznik4. března 1992
Typnestátní nezisková organizace
Právní formacírkevní právnická osoba se samostatnou právní subjektivitou
Účelcharitativní
SídloPraha
MístoKostel svatého Josefa (Malá Strana)
PůsobnostLibérie, Indie, Kolumbie, Tanzanie,Brazílie,Bolívie
ZřizovatelArcibiskupství pražské
PrezidentJan Balík

předchůdce:

Stanisław Góra

Vojtěch Eliáš
ŘeditelLubomír Hajas
ZakladatelJiří Holý
PartneřiDeutsche Lepra- und Tuberkulosehilfe e. V.,[1]
Action Medeor,[2]
ILEP[3]
Oficiální webwww.likvidacelepry.cz
Datová schránkakhd2nvb
IČO73635375 (VR)
LEI3157006QDWVHNW3MKY17
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Likvidace lepry (LL) je nezisková organizace zřízená Arcibiskupstvím pražským.

Je pokračovatelem činnosti, kterou po 19 let vykonávalo občanské sdružení LL-Likvidace lepry o.s., jež bylo založeno 4. března 1992 Jiřím Holým jako nevládní nezisková organizace. Likvidace lepry o.s. se tak stalo jediným sdružením, které vzniklo v České republice a které aktivně pomáhalo malomocným.[4]

I současná LL má za primární cíl pomáhat léčit infekční choroby (lepra, tuberkulóza) ve třetím světě. Z tohoto důvodu byla navázána spolupráce s ILEP (mezinárodní organizace na pomoc malomocným), kde figurovala LL-Likvidace lepry jako přidružená organizace. Pro komunikaci s leprocentry ve třetím světě (celkem na 60 místech) byla započata spolupráce s německými firmami DAHW a Action Medeor, které působí na poli pomoci malomocným již dlouhou dobu jako dodavatelé léků.

18. května 2011 došlo v kostele sv. Ignáce v Praze k podepsání slavnostního ujednání mezi pražským arcibiskupem Mons. Dominikem Dukou a Jiřím Holým jakožto stávajícím předsedou LL-Likvidace lepry o.s. Na základě tohoto ujednání přešlo LL-Likvidace lepry o.s. pod arcibiskupství pražské a v jeho činnosti tak nyní pokračuje Likvidace lepry.

Stopa LL byla zanechána přibližně v 60 misijních centrech, léčících malomocenství v Africe, Asii a Jižní Americe. Tato zařízení již obdržela léky a materiál za více než 225 000 000 Kč.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Indie[editovat | editovat zdroj]

Likvidace lepry stála u vybudování dvou nemocnic svatého Josefa ve státě West Bengál a to v oblasti Bhilai Pahari a Phulpahari (poblíž města Kalkata). V současnosti se podílí na jejich provozu a za správu nemocnic zodpovídá místní biskupství, resp. podřízené organizace. Oblast v okolí Kalkaty je spojena především s působením misionářky lásky Matky Terezy a tak i křesťané zde jsou identifikováni jako „ti od Matky Terezy“.

Libérie[editovat | editovat zdroj]

V Libérii se ve městě Ganta nachází jediná nemocnice, kam mohou přicházet pacienti s leprou a vředy buruli. V zemi stále neexistuje národní program (NP) pro léčbu lepry a TBC a lidé trpícími malomocenstvím jsou silně diskriminováni.

LL se rozhodla přijmout za své, vedle podpory nemocnice Ganta, i zavedení NP léčby a osvětu obyvatel.

Kolumbie, Brazílie a Bolívie[editovat | editovat zdroj]

V Jižní Americe je největší výzvou program Komunitní rehabilitace (CBR), jehož cílem je práce a doprovázení již vyléčených osob, kteří se potýkají s různými formami tělesného postižení, nebo s psychickými problémy. Zároveň stále dochází k různým formám násilí na nemocných, tj. diskriminace, šikana, odepírání základních občanských práv a svobod.

LL v Kolumbii, Brazílii a Bolívii pomáhá lidem opět žít „svůj“ život.

Tanzanie[editovat | editovat zdroj]

V Tanzanii dlouhodobě podporujeme léčbu lepry a TBC v diecézní nemocnici Litembo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (německy) Deutsche Lepra- und Tuberkulosehilfe e. V.
  2. Action Medeor
  3. (anglicky) International Federation of Anti-Leprosy Associations
  4. Kdo jsme - Likvidace lepry - oficiální stránky organizace Likvidace lepry. www.likvidacelepry.cz [online]. [cit. 2019-10-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]