Vladimír Benedikt Holota

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Benedikt Holota
OFM
Církev římskokatolická
Zasvěcený život
Noviciát 1947
Svěcení
Kněžské svěcení 8. prosince 1952
Osobní údaje
Rodné jméno Vladimír Holota
Země ČeskoČesko Česko
Datum narození 5. srpna 1922 (96 let)
Místo narození Nebřeziny
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnost česká
Povolání kněz a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Benedikt Holota (* 5. srpna 1922 Nebřeziny), je český katolický kněz a františkán, dále též spisovatel, publicista a vyhledáváný zpovědník a duchovní vůdce,[1] dlouholetý organizátor duchovních cvičení pro kněze.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Během 2. světové války se účastnil odboje.[3] Vystudoval strojní průmyslovku a pracoval v plzeňské Škodovce.[3] Během války konvertoval ke křesťanství a nechal se pokřtít.[3] Následně se rozhodl vstoupit do noviciátu k františkánům, v roce 1948 započal studia teologie.[3] V 50. letech byl zbaven svobody při Akci K a prošel internacíkoncentračních klášterech Bohosudov, Králíky a Osek i nuceným pracemi na stavbě vodní nádrže Klíčava.[3] V roce 1952 byl tajně vysvěcen na kněze a až do roku 1969 působil v utajení, kdy oficiálně dostudoval teologii.[3] Následně působil jako kněz v Pečkách.[3] Často byl vyslýchán a sledování Státní bezpečností.[3] Po roce 1991 se vrátil do konventu Panny Marie Sněžné.[3]

Je asignován v konventukostela Panny Marie Sněžné v Praze.[4]

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Mlčení není cílem. Je jen prostředkem, ale velmi důležitým. Když je mlčení uvědomělé, prosycené vědomím Boží přítomnosti, potom ticho sklouzne až do hlubin srdce, a to začne naslouchat věčnému Slovu, které přišlo v tichu a v mlčení, jak svědčí Kniha moudrosti: „Když hluboké ticho vše objímalo a noc ve svém běhu došla do polovice, tvé všemocné slovo, Pane, přišlo z nebe, z královského trůnu.“ (Mdr 18,14-15)
— Vladimír Benedikt Holota[2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Ostatní texty[editovat | editovat zdroj]

  • Maria a víra – formační text na stránce sekulárního františkánského řádu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.sweb.cz/farnispolecenstvi/2008.htm
  2. a b {title}. webcache.googleusercontent.com [online]. [cit. 2012-05-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-05-29. 
  3. a b c d e f g h i PĚCHOUČKOVÁ, Helena. P. Benedikt Vladimír Holota (1922) - Životopis [online]. Paměť národa, 2015-02-17 [cit. 2018-09-03]. Dostupné online. 
  4. http://www.ofm.cz/konventy/praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]