Pastoral Brothers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pastoral Brothers
Pastoral Brothers při natáčení videa na Sjezdu (nejen) evangelické mládeže v Novém Městě na Moravě v říjnu 2019.
Pastoral Brothers při natáčení videa na Sjezdu (nejen) evangelické mládeže v Novém Městě na Moravě v říjnu 2019.
Základní informace
Přezdívka Pastoral Brothers
Bydliště Praha
YouTube
Název kanálu Pastoral Brothers
Založení kanálu 6. listopadu 2018
Počet odběratelů 5 930 (k datu 4. března 2021)
Zaměření křesťanství
Jazyk čeština
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pastoral Brothers je youtuberské duo mladých farářů Českobratrské církve evangelické, které tvoří Jakub Malý (* 1988), seniorátní farář Pražského seniorátu se základnou ve sboru v Libni,[1] a Karel Müller (* 1992), seniorátní farář pro mládež také Pražského seniorátu.[2] Kromě svých společných aktivit nadále slouží jako faráři, Jakub Malý nejčastěji v Libni, Karel Müller občas v kostele u Martina ve zdi, kde se pravidelně konají večerní evangelické bohoslužby zaměřené hlavně na mládež. Müller také učí křesťanství a etiku na Evangelické akademii v Praze.[3]

Oba přišli do církve na prahu dospělosti a rozhodli se stát faráři, seznámili se při studiích na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy.[4] S myšlenkou natáčet videa přišel Karel Müller.[5]

Mladší z dua, Karel Müller, byl českou verzí časopisu Forbes zařazen mezi 30 pod 30 pro rok 2021.[6]

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Jejich hlavní činnost pod značkou Pastoral Brothers je tvorba vtipných videí, kde přibližují divákům křesťanskou víru svým liberálním pohledem.[7] Po několika úvodních videích vytvořili sérii videí s výklady k Desateru, na to poté navázali sérií Biblické bizáry o podivných a málo známých příbězích z Bible. Během pandemie covidu-19 na Youtube nahrávali také přenosy ze svých bohoslužeb. Na Facebooku svoji tvorbu doplňují různými vlastními vtipy a memy často s politickým přesahem.

Kromě toho natáčejí podcasty: 11dílnou podcastovou sérii Ježíšologie, kde podrobně probrali christologii se systematickým teologem Petrem Gallusem, a Židovská stories, kde si povídají o chasidských příbězích s religionistou Pavlem Hoškem. Další aktivitou jsou dlouhé rozhovory Pastoral Talk, kde byli hosty Tomáš Halík, Petr Gallus (na závěr série Ježíšologie) a Tomáš Sedláček.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. profil na webu libeňského farního sboru
  2. Pražský seniorát na Evangnetu
  3. VRTIŠKOVÁ NEJEZCHLEBOVÁ, Lenka. Je to na pytel, ale skončí to. S „neseriózními“ faráři o biblických bizárech i české vánoční (ne)pohodě. Deník N [online]. 2020-12-19 [cit. 2021-03-04]. Dostupné online. 
  4. MAREŠOVÁ, Gabriela. Reformátoři. Mladí faráři Pastoral Brothers se nebojí vtipkovat ani ohledně Desatera. iHNed.cz [online]. 2020-12-11 [cit. 2021-03-04]. Dostupné online. 
  5. MÜLLEROVÁ, Lucie. Youtubeři z kostela káží o víře s nadhledem a humorem. Prozeny.cz [online]. 2020-12-10 [cit. 2021-03-04]. Dostupné online. 
  6. profil Karla Müllera na webu časopisu Forbes
  7. MACA, Tomáš. Dva mladí faráři jako youtubeři: Po každém videu si říkáme, že skončíme v pekle. Aktuálně.cz [online]. 2020-06-28 [cit. 2021-03-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]