Vodní nádrž Klíčava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní nádrž Klíčava
letecký pohled na nádrž s přehradou
Letecký pohled na nádrž s přehradou
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Okres Kladno, Rakovník
Obce Zbečno, Městečko, Běleč, Lány
Vodní nádrž Klíčava
Vodní nádrž
Klíčava
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 71,4 ha
Ostatní
Typ přehrada
Nadm. výška 294,6 m n. m.
Přítok vody Klíčava, Lánský potok
Odtok vody Klíčava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klíčavská přehrada stojí v údolí potoka Klíčavy (na jejím ř. km 13,100) v lesích nedaleko Křivoklátu. Kromě Klíčavy ji napájí ještě Lánský potok a několik menších potůčků. Vodní nádrž zasahuje do katastrálních území obcí Zbečno a Městečko v okrese Rakovník a Běleč a Lány v okrese Kladno, samotná hráz patří západní částí do Zbečna a východní do Bělče. V nejširším místě nádrže, v místě souběhu klíčavského údolí a údolí Lánského potoka, ční z nádrže zalesněný ostrov. Na ostrohu nad nádrží je zřícenina Jivno.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přehrada byla vybudována v letech 1948–1955 a měla sloužit k zásobování Kladna a okolí pitnou vodou. Při stavbě se využívala také práce mladých řeholníků internovaných v rámci Akce K.[1] Přehradu provozuje organizace Povodí Vltavy, s. p.

Nedaleko pod hrází je umístěn objekt úpravny vody, který byl zprovozněn v květnu 1952, v letech 1996–1999 byla přestavěna a modernizována na maximální výkon 180 litrů za sekundu. Vodárnu vlastní VKM a. s. a provozují ji Středočeské vodárny, a. s. ze skupiny Veolia Voda. V okolí přehrady je hygienické pásmo 1. stupně, přísný zákaz skládky a vyhazování nebezpečných odpadů.

Celá vodní nádrž je obklopena Lánskou oborou a není veřejně přístupná, veřejnost je připuštěna pouze na korunu hráze, k níž se lze dostat silničkou ze Zbečna údolím Klíčavy (asi 3 km) nebo po červené turistické značené trase vedoucí napříč údolím (například od Křivoklátu).

Technický popis[editovat | editovat zdroj]

Výška hráze od základů je 50,2 metrů, délka v koruně 175,9 m. Nadmořská výška vozovky na koruně hráze je 299,2 metru, hladina odtoku pod hrází asi 260 m n. m. V hrázi jsou dvě revizní štoly umístěné nad sebou. Po koruně hráze vede betonová vozovka, která je však pro veřejnost nepřístupná. Tolerováni jsou pouze chodci.

Koruna přelivu o délce 16 metrů je v nadmořské výšce 294,6 metru (maximální hladina pro tisíciletou vodu je počítána na úrovni 297,66 m n. m.). Odběr pro vodovod je zajištěna dvěma potrubími DN 450 ve dvou různých výškových úrovních, roční průměr odběru smí být nejvýše 121 litrů/s. Dvě spodní výpusti o průměru DN 1100 mají osu v nadmořské výšce 260,6 metru.

Zatopená plocha nádrže je 71,4 ha (64,16 ha při hladině na úrovni 293,7 m n. m.).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BALÍK, Stanislav; HANUŠ, Jiří. Katolická církev v Československu 1945–1989. Brno: CDK, 2007. ISBN 978-80-7325-130-7. S. 152. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]