Ondřej Tesárek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bc. Ondřej Tesárek
Narození2. března 1990 (33 let)
Obory
BydlištěObory
Vzděláníbakalář
Alma materZápadočeská univerzita v Plzni
Povoláníyoutuber a komentátor
Znám jakoBratříček
Nábož. vyznáníateismus
ChoťKristýna Tesárková
Dětisyn Karel
Webbratricek.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ondřej Tesárek (* 2. března 1990[1] Obory), známý pod přezdívkou Bratříček, je český internetový komentátor a youtuber.[2] Ve své tvorbě se soustřeďuje převážně na politická a společenská témata a na aktuální domácí i světové události. Dále se věnuje problematice okolo financí, finanční gramotnosti či akciových trhů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se krátce po Sametové revoluci v obci Obory ve Středočeském kraji. Přezdívku „Bratříček“ si osvojil již v 15 letech na základě písně Bratříčku, zavírej vrátka od skladatele Karla Kryla.[3] Po absolvování gymnázia vystudoval ekonomickou fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni, bakalářskou práci složil v roce 2012 na téma „Veřejné výdaje vybraných zemí EU“.[4] Několik let poté žil v Praze a pracoval jako softwarový produktový manažer u řady firem.[3]

Svůj obsah na YouTube začal vyvíjet od roku 2019, po krátké pauze od natáčení dal výpověď ze svého dosavadního zaměstnání a od té doby se naplno začal věnovat a živit tvorbou na YouTube a sociálních sítí. Vedle toho během roku 2020 otevřel vlastní malou prodejnu potravin „Koloniál Bratříček“.[5] V roce 2020 se oženil se svojí přítelkyní Kristýnou,[6] se kterou má syna Karla. V současnosti žije s manželkou a synem ve své rodné obci Obory. Od mládí slouží u místních dobrovolných hasičů.[7] Jako útočník hraje fotbal za SK Obory.[8]

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Prvotní obsah tvořily výhradně komentáře a rozbory politické atmosféry v ČR, politických stran, voleb, politiky Evropské unie (zejména kritika Zelené dohody pro Evropu) a dalších otázek ve společnosti. Na platformě Youtube publikuje na kanále s názvem „Prostor Ondřeje Tesárka“ rozhovory s významnými osobnostmi. Od roku 2021 rozebírá ve svých videích širokou řadu témat od politiky a společnosti po finance, kryptoměny, akcie až po svůj volný čas a život. Aktivní je také na sociálních sítích. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se primárně věnuje situaci na Ukrajině. Ruskou invazi ostře odsuzuje a kritizuje.

V červnu roku 2022 měl Bratříčkův YouTube kanál dohromady více než 5,5 miliónů zhlédnutí, 25 tisíc odběratelů a více než 17 tisíc sledujících na Twitteru. V prosinci 2022 pořádal živé vysílání ve spolupráci s webem zbraneproukrajinu.cz, ve kterém vybrali celkem cca 6,5 mil. Kč na terénní sanitku pro české zdravotníky na Ukrajině.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Bc. Ondřej Tesárek - Obory. portal.expanzo.com [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  2. Bratricek - YouTube. www.youtube.com [online]. [cit. 2022-06-10]. Dostupné online. 
  3. a b Nechci žít ve strachu, že mě smažou, říká opinion leader českého internetu Ondřej Tesárek alias Bratříček. Reflex.cz [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  4. Ondřej Tesárek. Veřejné výdaje vybraných zemí EU [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  5. Proč má Koloniál Bratříček otevřeno jen dopoledne? [online]. Čas: 0:30. Dostupné online. 
  6. https://twitter.com/bratricek/status/1518591476007157763. Twitter [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 
  7. Dobrovolní hasiči jsou pilíř české společnosti [online]. Čas: 1:30. Dostupné online. 
  8. Ondřej Tesárek | fotbalunas.cz. fotbalunas.cz [online]. [cit. 2022-06-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]