Theo van Doesburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Theo van Doesburg
Narození 30. srpna 1883
Utrecht
Úmrtí 7. března 1931 (ve věku 47 let)
Davos
Povolání básník, malíř, architekt, spisovatel, grafický designér a fotograf
Manžel/ka Nelly van Doesburg (19281931)
Helena Hermina Frederika Milius
Agnita Henrica Feis
Významná díla Ritme van een Russische dans
Contra-compositie XX
Counter-Composition VIII
Ovlivněný Vincent van Gogh
Vasilij Kandinskij
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theo van Doesburg, původním jménem Christiaan Emil Marie Küpper (30. srpna 1883, Utrecht7. března 1931, Davos) byl nizozemský malíř, spisovatel a architekt, představitel abstraktního umění, zakladatel a lídr uměleckého hnutí De Stijl.

Život[editovat | editovat zdroj]

Theo van Doesburg
Kompozice VII

Byl synem fotografa Wilhelma Küppera a jeho manželky Henrietty Catheriny, rozené Margadantové. Okolo roku 1903 však začal podepisovat své obrazy pseudonymem Theo van Doesburg, a to podle svého nevlastního otce Theodoruse Doesburga.

Na studiích si přivydělával kopírováním starých mistrů v Rijksmuseu. Malovat vlastní práce začal pod vlivem fauvismu a postimpresionismu. Ty byly ještě figurativní. Později se přiklonil k abstraktní malbě.

Spolu s Pietem Mondrianem založil roku 1917 časopis De Stijl, kde se prezentovali umělci podobných názorů, kteří se časem sdružili do stejnojmenného hnutí.

Vyučoval též na Bauhausu umění a architekturu, roku 1924 přednášel i v Praze.

V roce 1923 se van Doesburg společně se svou manželkou Nelly přestěhoval do Paříže, kde v roce 1930 spoluzaložil novou uměleckou skupinu Abstraction-Création.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Hlavní program De Stijlu spočíval v malbě čistě geometrických tvarů malovaných primárními barvami – modrou, červenou a žlutou. Byli přesvědčeni, že umění by nemělo zpřítomňovat nic ze skutečného světa, ale mělo by být ze světa vyjmuto a soustředit se na linie, tvary a barvy. Doesburg používal matematické kalkulace, s pomocí nichž vypočítával, jak rozmístit tvary na obraze. O těchto vzorcích vedl s Mondrianem vášnivé spory. Roku 1924 mezi nimi kvůli rozmístění obrazců na plátno došlo k tak vážné roztržce, že spolu nepromluvili pět let. Smířili se až roku 1929 při náhodném setkání v pařížské kavárně.

Jako architekt navrhl ve spolupráci s Jeanem Arpem a jeho manželkou Sophií interiér kavárny Café L‘Aubette ve Štrasburku.

Literární texty publikoval v časopise DADA Holland pod pseudonymem I. K. Bonset. Pod jménem De Stijl publikoval dadaistickou poezii. Prózu vydával pod jménem Aldo Camini.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]