Starý mládenec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Starý mládenec je dospělý muž, který nebyl nikdy ženatý. Termín bývá vyhrazen mužům, kteří aktivně nehledají manželku nebo partnera/ku. Sociologové Richard Pitt a Elizabeth Borland[1] podali definici starého mládence jako „muže, který žije samostatně, nezávisle na rodičích či jiné instituci a který ani není ženatý, ani nekohabituje (nežije s někým na hromádce).

Existuje i termín „zapřisáhlý starý mládenec“ (v angličtině confirmed bachelor), od viktoriánské éry byl chápán jako eufemismus pro gaye.[2] Dnes je užíván i pro heterosexuální muže, kteří jednoznačně nejeví zájem o svatbu.

„Žádoucí starý mládenec“ (v angličtině eligible bachelor) je všeobecně používaný termín, který označuje volné muže, vhodné ke svatbě. Klasickou představu takového muže ztělesňuje filmový představitel agenta 007 James Bond.

Původ slova a historické souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Slovo baccalarius v latině označovalo vazala, ve staré francouzštině „bacheler" znamenal rytíř ve výcviku. Slovo přešlo do angličtiny a znamenalo od roku 1300 nejnižší stupeň rytířství.

Bachelor ve významu neženatý muž se používalo od roku 1385, pro ženy se používalo od téže doby bachelorette, což nahradilo dřívější bachelor-girl.

V 19. století se používal i slangový termín „bach", nevešel však v běžné užití.

Důvody staromládenectví[editovat | editovat zdroj]

  • Ekonomická situace – neschopnost zabezpečit ekonomicky partnerku a případné děti
  • Romantická láska – neopětovaná, nenaplněná láska
  • Pracovní orientace a hobby – celoživotní orientace na vyhraněný zájem
  • Péče o rodinu (otce, matku, příbuzné)
  • Promiskuita

Citát[editovat | editovat zdroj]

Blumfeld, starši mládenec, stoupal jednoho večera nahoru do svého bytu, což byla namáhavá práce, neboť bydlel v šestém poschodí. Stoupaje do schodů pomyslel si, jako poslední dobou častěji, jak protivný je tenhle naprosto osamělý život, že teď musí potají vyšlapat těch šest pater, nahoře pak přijde do svého prázdného pokoje, tam si zase potají oblékne župan, zapálí dýmku, trochu si počte v jednom francouzském časopise... Blumfeld by velice uvítal nějakého průvodce, nějakého diváka při těchto činnostech. Uvažoval, jestli by si neměl opatřit nějakého psíka. Takové zvíře je veselé a především vděčné a věrné... Ovšemže pes má i své nevýhody. I když je držen k sebevětší čistotě, přece jen zaneřádí pokoj... Nečistotu v pokoji však zase nesnáší Blumfeld, čistota pokoje je pro něho něco nepostradatelného... I zůstane tedy Blumfeld přece jen sám, nemá choutky staré panny, která chce mít ve své blízkosti nějakou podřízenou živou bytost, již smí chránit, k níž může být něžná, již chce ustavičně obsluhovat, takže jí stačí kočka, kanárek nebo dokonce i zlaté rybičky. A není-li ani to, spokojí se i s květinami za oknem. Naproti tomu Blumfeld chce mít jen průvodce, nějaké zvíře, o než by se nemusel příliš starat, jemuž by tu a tam neuškodil kopanec, jež by v nejhorším mohlo i přespat na ulici, jež by však, kdyby se Blumfeldovi zachtělo, bylo ihned k dispozici se štěkotem, skákáním, olizovaním ruky. Takového něco chce Blumfeld, jelikož by to však, jak nahlíží, nemohl získat bez příliš velkých nevýhod, raději se toho vzdá, ovšem – protože je povahy důkladné – přece jen čas od času, například dnes večer, se k těmto úvahám vracívá.

Franz Kafka

Významné české osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Filmové postavy[editovat | editovat zdroj]

Románové postavy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pitt, Richard and Elizabeth Borland, 2008. "Bachelorhood and Men's Attitudes about Gender Roles" The Journal of Men's Studies 16:140-158
  2. http://www.biologydaily.com/biology/List_of_sexual_slurs

Související články[editovat | editovat zdroj]